Autosalon Ženeva 2021 zrušen. Kvůli koronaviru a nízkému zájmu automobilek

Autosalon Ženeva 2019

Autosalon Ženeva bude v kalendáři automobilových výstav chybět i v roce 2021. Letošní ročník zrušily preventivní kroky švýcarské vlády před dalším šířením pandemie koronaviru jen pár dní před svým zahájením, ročník 2021 pak neumožní pořádat finanční potíže pořadatelů, způsobené právě zrušením ročníku 2020.

O možnosti zrušení ženevské autoshow 2021 se hovořilo již před pár týdny, přičemž tento týden byly tyto zprávy potvrzeny. Organizátoři oznámili, že ženevský autosalon 2021 nebudou pořádat. Důvodem jsou přitom nejen finanční problémy pořadatelské organizace, které jsou způsobeny zrušením letošního ročníku této výstavy, ale také nízký zájem vystavovatelů o účasti na show. V dotazníku totiž většina vystavovatelů uvedla, že se Ženevy 2021 patrně nezúčastní a preferují případnou účast na výstavě až v roce 2022.

Automobilky jsou těžce zasaženy pandemií koronaviru, důsledkem ní jim silně klesly prodeje. Navíc současná situace ve světě je nadále nejasná, a tak je otázkou, zda by na jaře 2021 bylo vůbec možné v Ženevě pořádat výstavu s mezinárodní účastí.

Z toho důvodu pořadatelé nakonec odmítli půjčku nabízenou ženevským kantonem, která měla pokrýt ztráty způsobené zrušením ženevského autosalonu 2020. Podmínkou půjčky ve výši 16,8 milionu švýcarských franků bylo totiž splatit milion franků do června 2021 a pořádat autosalon v příštím roce. Organizátoři by to však kvůli zrušení ročníku 2021 nemohli splnit.

Řešením je však prodej práv na pořádání ženevské mezinárodní motorshow (GIMS) do rukou výstaviště Palexpo, kde se autosalon léta koná. Tento krok by teoreticky mohl autosalon Ženeva 2021 zachránit, minimálně v nějakém omezeném formátu. Zda na to však majitelé výstaviště přistoupí, je v tuto chvíli otázkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *