Novinky

Autosalon Ženeva se vrátí v roce 2023. Už zná datum konání

Ženevský autosalon se chce vrátit v roce 2023, po tříleté pauze způsobené pandemií koronaviru. Organizátoři oznámili, že příští autosalon Ženeva se bude konat od 14. do 19. února 2023.

Podle původních plánů se měl ženevský autosalon vrátit na scénu už letos, kvůli nízkému zájmu vystavovatelů však konání bylo zrušeno, respektive odsunuto na další rok. Nyní tedy organizátoři své plány potvrzují a oznamují datum konání. Akci samozřejmě bude opět hostit ženevské výstaviště Palexpo.

Snaha o návrat

Velice jsme se snažili a zkoušeli všechno, aby se Autosalon Ženeva vrátil v roce 2022. Navzdory všem snahám jsme si ale museli přiznat fakta a realitu, pandemická situace není pod kontrolou a je velkou hrozbou pro konání velké vnitřní akce,“ sdělil už loni Maurice Turrettini, prezident organizace pořádající ženevský autosalon. Nyní ve Švýcarsku doufají, že v roce 2023 už pandemická situace konání automobilové výstavy umožní.

O vystavovatelích je zatím předčasné spekulovat. Mnohé automobilky už před pandemií koronaviru účast na tradičních autosalonech vzdávaly a i tradiční ženevská autoshow bojovala se zájmem.

Konkrétně během příprav nakonec odsunutého ročníku 2022 vyšlo najevo, že o účast na ženevském autosalonu neměl zájem koncern Stellantis, čítající mnohé tradiční vystavovatelské značky, CitroënFiatPeugeotOpel a další. Stejně tak měl chybět Ford, který ženevský autosalon vypustil už v minulosti. Chybět mělo i BMW, které chce raději vsadit na domovský autosalon IAA v Mnichově, stejně jako Lamborghini nebo Bentley. Zastoupeno mělo být asi 60 vystavovatelů, méně než ve zlaté éře autoshow.
I v roce 2023 tak může na výstavišti Palexpo chybět i některá z velkých automobilek. Na druhou stranu, vedle Ženevy se má v roce 2023 konat i nová autoshow v Kataru, kterou budou organizovat právě tvůrci ženevského autosalonu. Využít chtějí svých dlouholetých zkušeností, které chtějí aplikovat na nejnovější trendy v průmyslu.

Zatím naposledy v roce 2019

Ženevský autosalon byl léta důležitou výstavou, na které automobilky vystavovaly své klíčové novinky. Jubilejní 90. ročník původně naplánovaný na rok 2020 však bohužel musel být zrušen, a to jen pár dnů před jeho zahájením. Důvodem byla tehdy začínající pandemie koronaviru. Organizátoři byli z bezpečnostních důvodů nuceni akci zrušit, na základě tehdy zahájených vládních opatření by se mohla konat jen v omezených podmínkách, na což odmítli přistoupit. Švýcarsko totiž tehdy zakázalo veškeré hromadné akce s účastí nad 1.000 osob 

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *