Nová rodinná Dacia se už rýsuje. Ukáže se na podzim

Dacia chystaný stánek na IAA 2021

Dacia v roce 2021 významně obměňuje svoje portfolio. Již na přelomu roku uvedla nové Sandero, následované odvozeným sedanem Logan, nedávno odhalila facelift oblíbeného Dusteru a začíná prodávat první elektromobil, maličký Spring. Také se zbavila dodávky Dokker, místo níž Renault začal prodávat nový Express Van. To ale není všechno, během letoška ještě dorazí nová rodinná Dacia.

O příchodu tohoto automobilu se spekuluje už několik měsíců, i díky zachycení jeho zamaskovaných prototypů, až nyní ho však rumunská automobilka oficiálně potvrdila. Podle slov uvedených v tiskové zprávě půjde o „zcela nové, velice univerzální rodinné auto pro sedm osob.“

Bližší informace v tuto chvíli neznáme. Už delší dobu se však spekuluje o tom, že tento vůz bude crossover kombinující prvky kombi a SUV, který se stane nepřímou náhradou hned za dva modely. V portfoliu značky má totiž nepřímo nahradit kombi Logan MCV i osobní dodávku Dokker. Svým způsobem přitom půjde o návrat ke kořenům. Jistou inspirací má být původní Logan MCV, který rovněž nabízel sedm míst k sezení.

Z hlediska techniky se očekává využití motorů z populárního Dusteru. Konkrétně se tedy nabízejí jednotky 1.0 TCe (67 kW), 1.0 TCe LPG (74 kW), 1.3 TCe (110 kW) či 1.5 Blue dCi (70 a 85 kW). Vyloučen nicméně není ani příchod mildhybridu, pro snížení flotilových emisí. Na ty se musí zaměřit i Dacia, ostatně proto dnes tolik propaguje pohon na LPG (Logan v Česku aktuálně ani jinak nepořídíte) a uvádí na trh elektrický Spring.

Nová Dacia se ukáže v Mnichově

Velkou neznámou je také design. Špionážní fotografie každopádně potvrzují vyšší stavbu karoserie. Jistotou je také navázání na styl Loganu a Sandera, což bude znamenat využití motivů písmena Y v grafice světel. Očekává se pak už použití nového loga Dacie, které už značka začíná využívat v tiskových materiálech. Naopak jméno zůstává tajemstvím, byť není vyloučeno zachování jména Logan MCV.

Ať už se bude nová Dacia jmenovat jakkoliv, uvidíme ji již na podzim. Automobilka totiž potvrdila, že se nový rodinný model představí na zářijovém autosalonu IAA v německém Mnichově, který střídá dosavadní frankfurtský veletrh. Dacia pro tuto výstavu chystá originální výstavní prostor, prezentovat své vozy bude dokonce také v centru bavorské metropole. A co víc, mezi výstavištěm a centrem Mnichova se bude možné svézt s elektrickým Springem, prezentovaným jako nejdostupnější elektromodel v Evropě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *