Dacia Duster II (2017-)

Dacia Duster je kompaktní SUV z dílny rumunské značky patřící do portfolia Renaultu. V roce 2017 se představila jeho druhá generace s interním označením HJD. Designem navrženým týmem Erdeho Turgaa navázala na úspěšného předchůdce (byť je 100 % karosářských panelů jiných), nabídla však vyspělejší charakter a mnohem širší výbavu, čítající třeba kamerový systém sledující okolí vozidla nebo bezklíčový vstup.

Před příchodem druhé generace Dusteru se čile spekulovalo o jeho zvětšení, výsledné auto si ale nakonec zachovalo víceméně rozměry předchůdce, díky jiným nárazníkům je o bezvýznamných 26 mm delší. Tvary navrhl Jean-Philippe Salard se svým týmem. Rozvor zůstal zachován, i díky převzetí platformy z Dusteru první generace. Ta mimochodem umožňuje zástavbu pohonu všech kol.

Zpočátku byl Duster II nabízen i s atmosférickými benzinovými motory. V době premiéry tak vedle turbodieselu 1.5 dCi (66 a 80 kW) a přeplňovaného 1.2 TCe (92 kW) byl k dispozici také 1.6 SCe (84 kW), dostupný i ve verzi na LPG (80 kW).

I v reakci na emisní normu Euro 6d však auto postupně přešlo výhradně na turbomotory. V roce 2019 tak čtyřválcovou šestnáctistovku nahradil přeplňovaný tříválec 1.0 TCe (74 kW). Už o rok dříve byl modernizován turbodiesel, 1.5 Blue dCi nabídl verze se 70 a 85 kW. Ve stejném roce pak přeplňovanou dvanáctistovku nahradil 1.3 TCe (96 kW nebo 110 kW) vyvinutý mezi Renaultem a Mercedesem, který však později z nabídky zase zmizel.

Decentní facelift

Pro rok 2021 se Duster (HJD) dočkal faceliftu, tzv. fáze 2. Zvenku byly stylistické změny decentní, hlavně ve znamení nové grafiky světel, s motivem písmena ypsilon, použitém již v soudobém Sanderu či Loganu. Světlomety se staly diodové, LED byly poprvé u Dacie použity také u předních směrových světel. Nový tvar předního nárazníku zase pomohl aerodynamice. Změny uvnitř se zaměřily hlavně na nový infotainment, využívající novou 8″ dotykovou obrazovku.

V rámci faceliftu se Duster dočkal také přepracované nabídky motorů. Z benzinových byly zastoupeny tříválec 1.0 TCe (66 kW) a čtyřválec 1.3 TCe, ve variantách s 96 kW a 110 kW. Silnější třináctistovku přitom jde kombinovat s šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou EDC nebo pohonem všech kol. Dále tu byl ještě turbodiesel 1.5 Blue dCi (85 kW), rovněž dostupný s pohonem všech kol a 1.0 TCe Eco-G (74 kW) na LPG.

Pro rok 2022 byl pak Duster modernizován znovu. V rámci nové vizuální identity značky se Duster dočkal přepracované přídě s novým logem. Částečně se změnila i palubní deska.

Na českém trhu je Dacia Duster nesmírně populární, z dlouhodobého hlediska patří dokonce mezi nejprodávanější auta. Na vybraných trzích se pak vůz prodává se znaky Renaultu.

Dacia Duster (HJD): Základní technická data

 • Délka x šířka x výška x rozvor: 4341 x 1804 x 1693 x 2674 mm
 • Objem zavazadlového prostoru: 445 litrů
 • Výroba: 2017- (Mioveni, Rumunsko)

Ohodnoťte Dacii Duster i vy, v komentářích pod článkem:

Dacia Duster II

4.25

Design

4.3/5

Technika

3.8/5

Jízdní vlastnosti

3.8/5

Cena

4.8/5

Celkové hodnocení

4.3/5

3 komentáře: „Dacia Duster II (2017-)

 • 6 prosince, 2019 (12:10)
  Trvalý odkaz

  Design

  4

  Technika

  3.5

  Jízdní vlastnosti

  3.5

  Cena

  5

  Celkové hodnocení

  4

  Dacie byly vždy automobily, u nichž jsem jejich slabé stránky obvykle omlouval tím, že se prodávají za supernízkou cenu, která logicky musí znamenat určitě kompromisy. Jenže v případě druhé generace Dusteru už to zcela neplatí. Dacia Duster sice ve své druhé generaci stále zůstává tím levným SUV, zároveň je to však samo o sobě dobré auto. Oproti předchůdci je pohodlnější a nabízí širší výbavu, a to včetně takové, které byste od Dacie ještě před pár lety asi nečekali (bezklíčový vstup, kamerový systém sledující okolí vozidla). Snad jen posaz za volantem pořád není optimální a obrazovka navigace je umístěna příliš nízko, takže na ni není tak dobře vidět.

  Reagovat
 • 8 dubna, 2020 (06:48)
  Trvalý odkaz

  Design

  4.5

  Technika

  4

  Jízdní vlastnosti

  4

  Cena

  5

  Celkové hodnocení

  4.5

  Na pohled se Duster druhé generace možná tolik mezigeneračně nezměnil, jeho charakter ale prošel výraznou proměnou, interiér už nepůsobí tak lacině, auto je celkově pohodlnější a nabízí více výbavy, a to i tu, kterou byste od Dacie ještě před pár lety rozhodně nečekali. S výbavou našlapaných vozem se přitom stále vejdete do půl milionu, a to i s turbodieselem pod kapotou a pohonem všech kol!

  Některé neduhy zůstávají, pozice za volantem je i navzdory výškovému a podélnému nastavení volantu trochu kompromisem, obrazovka navigace je stále nízko, odkládací prostory by chtělo vylepšit a vnitřek není z největších, jako celek ale Duster funguje výtečně.

  Více na: https://www.auto.cz/dacia-duster-hodne-radosti-do-pul-mega-112968

  Reagovat
 • 2 srpna, 2020 (21:09)
  Trvalý odkaz

  Design

  4.5

  Technika

  4

  Jízdní vlastnosti

  4

  Cena

  4.5

  Celkové hodnocení

  4.5

  Dacia Duster se v první generaci stala natolik populární, že pro vývojáře byl těžký úkol udělat tu druhou takovou, aby předchůdce překonala. Ono se to ale ve výsledku povedlo. Duster druhé generace už není to auto, které je skvělé vzhledem k nízké ceně, ono je prostě skvělé samo o sobě. Vypadá možná skoro stejně jako první generace, to ale ničemu nevadí, drsňácký design Dusteru mně odjakživa seděl. Vnitřek pak vypadá mnohem lépe než dosud, navíc tu jsou i kdysi u Dacie nevídané prvky, jako třeba kamerový systém sledující okolí vozidla nebo bezklíčový vstup. Jen ta navigace není zrovna zázrak nejnovější techniky a musíte si zvyknout i na kompromisní pozici za volantem, na sedačce s nízkým opěradlem. Obecně se ale šetřilo chytře – odhalené ocelové přejezdy sedadel ničemu nevadí, naopak tu je vnitřní osvětlení i pro zadní sedadla nebo plynové vzpěry otevírající kapotu, které chybí třeba i Golfu 8. S ohledem na vnější rozměry pak počítejte s průměrným vnitřním prostorem, stejně jako průměrným zavazadelníkem. Ani uvnitř moc odkládacích prostorů nenajdete. Jízdně si ale Duster mezigeneračně hodně pomohl – aerodynamický šum je nižší, podvozek je slušně odhlučněn, zvlášť u vozů s příplatkovou čtyřkolkou, která využívá zadní víceprvkové zavěšení. Zachovány naopak byly slušné terénní vlastnosti, pro něž je Duster odjakživa oceňován.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.