Tesla Model Y (2020-)

Tesla Model Y 2020

Tesla Model Y je středně velké SUV s elektrickým pohonem, který americká automobilka začala vyrábět v roce 2020. Automobil se tehdy stal menším bratrem SUV Model X, který byl zároveň sourozencem obdobně velkého sedanu Model 3. Na trh vstupoval jako novinka v nabídce firmy, v rámci jejího postupného rozvoje.

Automobil se světu poprvé představil v březnu 2019 na akci pořádané Teslou v jejím designérském centru v kalifornském Hawthorne. O příchodu se však už spekulovalo dříve, už v roce 2013 si značka nechala registrovat označení model Y a v následujících letech následovaly i první skici takového automobilu. Sériové provedení svým designem navázalo na dříve představený Model 3, s nímž údajně sdílí až 75 % komponentů. Na rozdíl od většího Modelu X pak má kvůli snížení ceny běžně otevírané dveře a nikoliv k nebi otevírané, tzv. sokolí dveře (falcon doors). Interiér je standardně pětimístný, existuje však též sedmimístné provedení.

Tesla Model Y debutovala hned v několika derivátech. Podle velikosti baterií tu je Standard Long a Long Range, k dispozici je navíc jak pohon zadních kol, tak všech kol. Vedle toho existuje i sportovně laděný derivát Performance.

Výroba automobilu odstartovala v lednu 2020, a to nejprve v americkém závodě Fremont. V prosinci téhož roku pak následovala produkce v čínské Šanghaji, odkud se aktuálně vůz dováží do Evropy. Na přelomu let 2021 a 2022 pak má otevřít závod nedaleko německého Berlína, který má následně auto vyrábět pro evropské trhy. Model Y má být prvním vozem, který se v této nově vybudované továrně bude vyrábět.

Tesla Model Y: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4750 x 1920 x 1623 x 2891 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: ? litrů
  • Výroba: 2020- (Fremont, USA; Šanghaj, Čína)

One thought on “Tesla Model Y (2020-)

  1. Bydlím v Lovosicích kde je několik dobíjecích stanic Tesla.Konečně si mohu prohlídnout automobily Tesla. Vypadáto na mojí krevní skupinu.Tesla Y určitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *