Tesla Model 3 (2017-)

Tesla Model 3

Tesla Model 3 je prémiový elektromobil střední třídy amerického specialisty na elektřinou poháněné vozy, který se začal vyrábět v létě 2017. Ve své době šlo o nejmenší a nejdostupnější model Tesla na trhu. Zároveň automobilce pomohl výrazně zvýšit výrobu, s čímž však v počátku bojovala. Zakladatel automobilky Elon Musk to dokonce nazýval výrobním peklem, produkce se totiž navyšovala jen velice pomalu. Auto se však stalo úspěšným, když se ve své době stalo jedním z nejprodávanějších elektromobilů na světě.

Tvary Modelu 3 navrhnul Franz von Holzhausen, který tvořil již předchozí modely značky. Poprvé je prezentoval prostřednictvím studie z roku 2016. Opět vsadil na minimalistický design, a to jak zvenku, tak uvnitř, celkový styl se ale proti větším modelům značky liší. Interiéru dominuje středová obří obrazovka s úhlopříčkou 15,4“, prostřednictvím které se ovládá celé vozidlo.  Auto dokonce postrádá tradiční kapličku s přístroji před řidičem.

Základem se stala skateboardová konstrukce s možností pohonu jedné, nebo obou náprav, a to díky využití jednoho, nebo dvou synchronních elektromotorů. K dispozici pak byly různě velké baterie různé kapacity. Umístění těchto komponentů v podlaze znamená, že Model 3 má dva zavazadelníky, ten tradiční vzadu doplňuje druhý pod přední kapotou.

Z Modelu E trojkou

Automobilu se interně přezdívalo BlueStar, podle původních plánů se měl prodávat jako Model E, díky čemuž modelová řada Tesly měla postupně vytvořit nápis SEXY. Označení ale vlastnil Ford, který ho Tesle neposkytl, a tak se muselo hledat jiné řešení.

Zprvu byla Tesla Model 3 dostupná pouze na americkém trhu, postupně se však dostala i na globální trhy, včetně Evropy. Na starý kontinent první kusy oficiálně dorazily na začátku roku 2019. Automobil se vyrábí v americkém Fremontu v Kalifornii, výrobu čínské specifikace má na starosti tamější závod v Šanghaji.  

Tesla Model 3: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4690 x 1850 x 1440 x 2880 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 542 litrů
  • Výroba: 2017- (Fremont, USA; Šanghaj, Čína)

Ohodnoťte Teslu Model 3 i vy, v komentářích pod článkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *