Dacia Spring (2020-)

Dacia Spring je městský crossover s elektrickým pohonem, první sériový elektromobil tohoto rumunského výrobce. Představil se na podzim roku 2020, objednávky na vůz začnou být přijímány na jaře 2021. Ambicí Springu je stát se nejdostupnějším elektromobilem v Evropě a rozšířit elektromobilitu mezi běžnou klientelu.

Poprvé design automobilu naznačil stejnojmenný koncept prezentovaný na jaře 2020. Tehdy vůz poprvé ukazoval nový designérský směr značky, definovaný novým světelným podpisem s motivem zdvojeného písmena ypsilon. Do sériové verze se ladily už jen detaily.

Spring je tudíž pětidveřovým crossoverem se zvýšenou světlostí (150 mm) a délkou karoserie pouhých 3.734 mm, která je na úrovni miniaut. Kabina je čtyřmístná, centrálním prvkem je sedmipalcový dotykový displej infotainmentu. Technický základ i základ designu tak vychází z Renaultu City K-ZE prodávaného na čínském trhu od roku 2019.

Z hlediska motorizací auto debutovalo v jediné variantě. O pohon předních kol se stará elektromotor o výkonu 33 kW, čerpající svoji energii z baterií s kapacitou 26,8 kWh, které mají umožnit dojezd až 225 km podle metodiky WLTP.

K dispozici nicméně budou různě laděné varianty, které reagují na poptávku moderní klientely. Dacia Spring se tak bude umět přizpůsobit službám na sdílení aut, případně přepravcům fungujícím ve městě. Jedna z nabízených variant tak bude připravena na zástavbu technologií operátorů, umožňující geolokaci a dovolující odemknout i zamknout vozidlo pomocí smartphonu. Užitkové provedení Cargo zase nabídne zavazadlový prostor zvětšený o místo pro zadní sedadla, s plastovým potahem podlahy a vnitřních podběhů, čtyřmi upevňovacími oky a přepážkou oddělující cestující vpředu od nákladového prostoru. Dacia Spring Cargo uveze až 800 litrů nákladu o hmotnosti 325 kg.

Dacia Spring: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 3734 x 1622 x 1516 x 2423 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 300 litrů (Spring), 800 litrů (Spring Cargo)
  • Výroba: 2020- (?)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *