Kia Proceed (2018-)

Kia Proceed 2018

Kia Proceed je kompaktní shooting brake představený v roce 2018, kdy se stal třetí karosářskou variantou třetí generace rodiny Ceed. Později nabídku doplnil ještě kompaktní crossover Xceed. Jméno bylo převzato z předchůdce, Kia Pro_cee’d na bázi druhé generace Kie Cee’d byl však třídveřový hatchack. Kvůli klesajícím prodejům tohoto typu aut však Kia u nástupce změnila koncepci.

Design vozu vycházel ze stejnojmenného konceptu z roku 2017, který jako první naznačil design celé rodiny třetí generace Ceedu. Koncepce shooting braku byla v sérii užita proto, že Kia hledala cesty, jak nahradit třídveřový model, v němž neviděla tak vysoký prodejní potenciál. A tak vsadila právě na sportovní kombi, které bylo v době premiéry ve své kategorii unikátem.

Technika, konkrétně platforma K2, je shodná s ostatními karosářskými variantami Ceedu, jinak se toho ale změnilo hodně. Konkrétně s pětidveřovým Ceedem třetí generace má Proceed společnou jen kapotu a přední blatníky, změnil se dokonce také sklon A-sloupků nebo přední nárazník. Oproti kombíku Ceed SW je pak Proceed o pět milimetrů delší a o 43 mm nižší. Jiné je i naladění podvozku, tuhost pružin a nastavení tlumičů reaguje na kabinu posunutou více vzad. O výrobu se nicméně stejně jako u Ceedu a Xceedu stará slovenský závod Kie v Žilině.

Kia Proceed slouží jakožto halo model rodiny Ceed, z toho důvodu se nabídka motorů omezila jen na silnější jednotky. Také z výbavových linií jsou k dispozici jen ty vyšší specifikace. Do prodeje Proceed vstoupil s 1.4 T-GDi (103 kW) a 1.6 T-GDi (150 kW), který v roce 2019 doplnily i tříválec 1.0 T-GDi (88 kW) a turbodiesel 1.6 CRDi (100 kW). Pro modelový rok 2021 ale tyto jednotky z české nabídky opět vypadly, přeplňovanou čtrnáctistovku pak nahradil 1.5 T-GDi (118 kW).

V roce 2021 navíc Proceed po vzoru dalších modelů rodiny Ceed prošel faceliftem. Poznávacím znakem se stalo nové logo Kia, přeměněna ale byla také příď vozu.

Kia Proceed: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4605 x 1800 x 1422 x 2650 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 594 litrů
  • Výroba: 2018- (Žilina, Slovensko)

Ohodnoťte Kiu Proceed i vy, v komentářích pod článkem:

2 thoughts on “Kia Proceed (2018-)

  1. Kia se v posledních letech snaží dokázat, že je automobilkou nabízející stylové vozy, přičemž Proceed odvozený od třetí generace Ceedu chce být jedním z důkazů této strategie. Do kompaktní třídy totiž vstupuje s opravdu netradiční karoserií, je to shooting brake, který v dané kategorii nabízí leda Mercedes (prostřednictvím CLA SB). Jestli je vám stylová karoserie sympatická, pak Proceed nemá chyb, veškerá negativa totiž souvisí s karoserií shooting braku, jako je omezený výhled ven kvůli linii střechy nebo vyšší pořizovací cena kvůli stylovějšímu vzhledu. Jinak ale Proceed skvěle vypadá, pěkně jezdí a poskytne hezký interiér s pohodlnými sedadly.

  2. Tahle Kia skvěle vypadá, výtečně jezdí a již v základu nabízí slušnou výbavu. Některá negativa souvisí s koncepcí, dozadu je špatně vidět a na zadních sedadlech nemůžete čekat prostorové zázraky, byť to ve výsledku není tak špatné. To nám spíše vadí chybějící přední parkovací senzory i u nejvyšších specifikací nebo hluk od kol, který jsme kritizovali už u výchozího Ceedu. Celkově ale ProCeed chválíme a jsme jen rádi, že se Kia nebála vstoupit do tak nejistého segmentu. Snad se jí zákazníci svým zájmem odvděčí a výrobce tohoto rozhodnutí nebude litovat!

    Více na: https://www.auto.cz/kia-proceed-1-4-t-gdi-103-kw-7dct-tak-trochu-jiny-kombik-129432

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *