Renault 4 se má vrátit v roce 2025. Jako elektrické SUV

Renault se v rámci nové strategie hodlá mimo jiné zaměřit na elektromobily. Do roku 2025 hodlá představit hned 14 nových modelů, z nichž polovina budou elektřinou poháněné automobily. Jedním z nich bude i novodobá reinkarnace slavného modelu Renault 4. Podle posledních informací se představí na podzim 2022, na pařížském autosalonu.

Aktuální šéf Renaultu Luca de Meo již dříve přiznal, že chce využít historického odkazu značky, přičemž oživení se po již dříve avizovaném Renaultu 5 má stát právě neméně slavný Renault 4. Zatímco však novodobá pětka bude malým hatchbackem s elektrickým pohonem jako náhrada za dnešní Zoe, novodobá čtyřka se má stát elektřinou poháněným městským SUV. Na trh má podle zákulisních zpráv dorazit v roce 2025, tedy rok po pětce.

Využije přitom shodného technického základu jako Renault 5, v podobě nové alianční platformy CMF-BEV vyvinuté speciálně pro potřeby elektromobilů malých segmentů. Odvozena má být od CMF-B pro vozy s konvenčním pohonem s tím, že toto sdílení techniky má zlevnit vývoj této architektury a tím snížit cenu aut na ní postavených. To by mohlo znamenat cenovku okolo 20.000 eur, v přepočtu tedy asi půl milionu korun.

Design auta se přímo inspiruje původním Renaultem 4, očekávejme tudíž obdobně řešenou oblou kabinu. Siluetu ostatně už naznačil zveřejněný snímek s tím, že by časem mohl debutovat koncept připraveného vozu. Čekal se už v rámci loňské oslavy 60. výročí od debutu originálu. Nakonec se ale koncept budoucího Renaultu 4 ukáže až v roce 2022. Právě praktický tvar má údajně znamenat rovněž příchod užitkového derivátu.

Renault 4 se světu představil v roce 1961, kdy v reakci na Citroën 2CV debutoval jako dostupný automobil pro masy, který měl pomoci motorizovat nejen domovskou Francii. Ve výrobě nakonec vydržel až do roku 1994, za tu dobu měl na svém kontě přes osm milionů vyrobených exemplářů.

(vydáno 20.9.2021 8:42, aktualizováno 20.4.2022 23:16)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.