Dacia chystá největší model, SUV Bigster: Co o něm už víme?

Dacia Bigster Concept 2021

Automobilka Dacia připravuje velkou novinku, a to doslova, SUV Bigster, který má být největším modelem v nabídce značky. Už před premiérou o připravované novince leccos víme. Na trh má dorazit v roce 2025.

Přípravy SUV většího než Duster Dacia poprvé prozradila už v roce 2021, když představila koncept Bigster. Ten poprvé naznačil podobu připravovaného automobilu, jeho velikost a s největší pravděpodobností také jeho jméno.

Koncept využil siluetu podobnou jako Duster, celek byl však zcela odlišný. Automobil dlouhý 4,6 metru využil nového designérského stylu, definovaného motivem písmena ypsilon. Přední partie jsou tak mnohem agresivněji pojaté než u dosavadních modelů značky. Design konceptu přitom vznikal podle motta, že i cenově dostupné automobily mohou být krásné. Jeho motivy už převzaly sériové modely, naváže na něj i sériové provedení.

Na konceptu se rovněž objevilo nové logo Dacie, moderněji působící než to dřívější. Značka jej již postupně začala používat, nejprve v propagačních materiálech, později i na samotných autech. Konkrétně Bigster má být mimochodem prvním modelem Dacie segmentu C, půjde s délkou asi 4,6 metru o dosud největší automobil v nabídce. I díky tomu bude s největší pravděpodobností interiér až sedmimístný, byť některé zprávy naznačovaly nabídnutí výhradně pětimístné verze.

Použije však techniku původně určenou pro malá auta, platformu CMF-B známou třeba z aktuálního Sandera. Oproti Dusteru se vedle větších rozměrů odliší i charakterem. Bigster má být více zaměřen cestovně než terénně laděný Duster.

Bigster nabídne hybrid

U konceptu automobilka rovněž zdůraznila, že je připraven i na zástavbu alternativního pohonu. Tomu se Dacia nevyhne kvůli stále přísnějším emisním normám. Konkrétně podle všeho půjde o nové hybridní ústrojí vyvíjené Renaultem, které vsadí na nově vyvinutou benzinovou osmnáctistovku. Nahradí dosavadní hybrid s atmosférickou šestnáctistovkou, známou třeba z Renaultu Mégane. K dispozici ale podle všeho bude také benzinový tříválec 1.0 TCe jako vstupní motorizace a čtyřválec 1.3 TCe.

Nová Dacia Bigster tak již o sobě naznačila leccos, přesto je premiéra sériové verze ještě vcelku daleko. Předloni odhalený produktový plán Dacie naznačuje uvedení až na začátku roku 2025, což bylo následně potvrzeno. Vyrábět se bude v Rumunsku, po boku nového Dusteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *