Dacia chystá největší model, SUV Bigster: Co o něm už víme?

Automobilka Dacia připravuje velkou novinku, a to doslova, SUV Bigster, který má být největším modelem v nabídce značky. Už před premiérou už o připravované novince leccos víme.

Přípravy SUV většího než Duster Dacia poprvé prozradila už loni, když představila koncept Bigster. Ten poprvé naznačil podobu připravovaného automobilu, jeho velikost a s největší pravděpodobností také jeho jméno.

Koncept využil siluetu podobnou jako Duster, celek byl však zcela odlišný. Automobil dlouhý 4,6 metru využil nového designérského stylu, definovaného motivem písmena ypsilon. Přední partie jsou tak mnohem agresivněji pojaté než u dosavadních modelů značky. Design konceptu přitom vznikal podle motta, že i cenově dostupné automobily mohou být krásné.

Na konceptu se rovněž objevilo nové logo Dacie, moderněji působící než to dřívější. Značka jej již používá v propagačních materiálech, přímo na autě se však objeví poprvé právě na modelu Bigster. Ten bude mimochodem prvním modelem Dacie segmentu C. Použije však techniku původně určenou pro malá auta, platformu CMF-B známou třeba z aktuálního Sandera.

Bigster nabídne hybrid

U konceptu automobilka rovněž zdůraznila, že je připraven i na zástavbu alternativního pohonu. Tomu se Dacia nevyhne kvůli stále přísnějším emisním normám. Konkrétně podle všeho půjde o nové hybridní ústrojí vyvíjené Renaultem, které vsadí na nově vyvinutou benzinovou osmnáctistovku. Nahradí dosavadní hybrid s atmosférickou šestnáctistovkou, známou třeba z Renaultu Mégane. Nový hybrid se v roce 2023 má objevit také v nabídce crossoveru Jogger. K dispozici ale podle všeho bude také benzinový tříválec 1.0 TCe jako vstupní motorizace a čtyřválec 1.3 TCe.

Nová Dacia Bigster tak již o sobě naznačila leccos, stále však nevíme, kdy se představí. Loni odhalený produktový plán Dacie naznačuje uvedení až na začátku roku 2025. Podle některých zákulisních zpráv se ale představí již co nevidět, někdy na jaře 2022, s tím, že by prodej byl spuštěn na podzim. Jak tomu bude, poznáme už v následujících měsících.

DB

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *