Novinky

Dacia chystá největší model, SUV Bigster: Co o něm už víme?

Automobilka Dacia připravuje velkou novinku, a to doslova, SUV Bigster, který má být největším modelem v nabídce značky. Už před premiérou o připravované novince leccos víme. Na trh má dorazit v roce 2025.

Přípravy SUV většího než Duster Dacia poprvé prozradila už předloni, když představila koncept Bigster. Ten poprvé naznačil podobu připravovaného automobilu, jeho velikost a s největší pravděpodobností také jeho jméno.

Koncept využil siluetu podobnou jako Duster, celek byl však zcela odlišný. Automobil dlouhý 4,6 metru využil nového designérského stylu, definovaného motivem písmena ypsilon. Přední partie jsou tak mnohem agresivněji pojaté než u dosavadních modelů značky. Design konceptu přitom vznikal podle motta, že i cenově dostupné automobily mohou být krásné. Jeho motivy už převzaly sériové modely, naváže na něj i sériové provedení.

Na konceptu se rovněž objevilo nové logo Dacie, moderněji působící než to dřívější. Značka jej již postupně začala používat, nejprve v propagačních materiálech, později i na samotných autech. Konkrétně Bigster má být mimochodem prvním modelem Dacie segmentu C, půjde o dosud největší automobil v nabídce. I díky tomu bude interiér až sedmimístný. Použije však techniku původně určenou pro malá auta, platformu CMF-B známou třeba z aktuálního Sandera.

Bigster nabídne hybrid

U konceptu automobilka rovněž zdůraznila, že je připraven i na zástavbu alternativního pohonu. Tomu se Dacia nevyhne kvůli stále přísnějším emisním normám. Konkrétně podle všeho půjde o nové hybridní ústrojí vyvíjené Renaultem, které vsadí na nově vyvinutou benzinovou osmnáctistovku. Nahradí dosavadní hybrid s atmosférickou šestnáctistovkou, známou třeba z Renaultu Mégane. K dispozici ale podle všeho bude také benzinový tříválec 1.0 TCe jako vstupní motorizace a čtyřválec 1.3 TCe.

Nová Dacia Bigster tak již o sobě naznačila leccos, přesto je premiéra sériové verze ještě daleko. Předloni odhalený produktový plán Dacie naznačuje uvedení až na začátku roku 2025, což bylo následně potvrzeno. Vyrábět se budu v Rumunsku, po boku nového Dusteru.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *