Novinky

Renault Symbioz za rohem. Co čekat od nového crossoveru?

Renault Captur se stal velice oblíbeným automobilem. Dnešní generace patří mezi nejžádanější malá SUV na evropském trhu a mezi vůbec nejprodávanější automobily. Není tak vlastně divu, že Renault chce tuto popularitu využít a chystá pro Captur nového sourozence. Říkalo se mu Grand Captur, automobilka však prozradila, že se nakonec bude jmenovat Renault Symbioz. Představí se již na jaře 2024.

O tomto automobilu se spekuluje už léta. Podle jedněch zpráv měl nahradit dnešní model Arkana, kompaktní SUV-kupé, nakonec se však jeví, že bude doplněním nabídky, když vyplní mezeru právě mezi Arkanou a městským SUV Captur. Každopádně půjde o zhruba 4.410 mm dlouhý crossover segmentu C, zřejmě s technikou Capturu.

„Jsme hodně zaměření na segment B, možná až moc, zatímco Evropa hledí spíše k segmentu C,“ říká k příchodu nového modelu produktový manažer Renault Bruno Vanel s tím, že cílem je vyvážit prodeje Renaultu v těchto dvou velikostních kategoriích. V posledních letech Renault nejvíce prodával malá auta, nyní se chce ale více zaměřit i na větší modely, právě třeba kompakty. V těch dosud ztrácí – dnešní Mégane není tak populární jako kdysi, příliš se nedařilo ani kompaktnímu crossoveru Kadjar. Ten ostatně už nahradil zcela nově koncipovaný Austral, s nímž značka snad zaujme více.

Jméno Symbioz je odkazem na francouzské slovo „symbiose“, odvozené ze starořeckého „symbiosis“, což znamená „soužití“, což je hodnota hluboce zakořeněná v DNA společnosti Renault, která se řídí sloganem „auta s rytmem života“.

Až nyní zveřejněná upoutávka naznačuje koncepci, jakou novinka použije. Mluvilo se o tom, že Grand Captur bude vlastně „Captur kombi“, větší sourozenec známého modelu, což se dle siluety potvrzuje. Design každopádně naváže na nový Scénic nebo modernizované Clio.

Nabídka motorů pak bude s největší pravděpodobností postavena primárně na hybridech, ať už na full-hybridu nebo plug-in hybridu. Renault již potvrzuje nabídnutí plně hybridního motoru E-Tech. Turbodiesely už v nabídce Renaultu neočekávejme. Maximální rychlost pak bude u všech derivátů omezena maximálně na 175 km/h, jak velí dnešní bezpečnostní trend značky.

Více se o Renaultu Symbioz máme dozvědět už v následujících měsících roku 2024. Auto bude debutovat na jaře, kdy zřejmě bude odhalena i cena Symbiozu.

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *