Renault Symbioz odhalen. Co nabízí nový crossover?

Renault Symbioz E-Tech full-hybrid 2024

Renault Captur se stal velice oblíbeným automobilem. Dnešní generace patří mezi nejžádanější malá SUV na evropském trhu a mezi vůbec nejprodávanější automobily. Není tak vlastně divu, že Renault chce tuto popularitu využít a přichystal pro Captur nového sourozence. Říkalo se mu Grand Captur, nakonec se však jmenuje Renault Symbioz. Představil se ve čtvrtek 2. května 2024. Jen pár týdnů nato odhalil i české ceny.

Před premiérou se mluvilo o tom, že Grand Captur bude vlastně „Captur kombi“, větší sourozenec známého modelu, což se potvrdilo zveřejněnou siluetou. Co se týče velikosti, tak Renault Symbioz je zhruba 4.410 mm dlouhý crossover segmentu C, s technikou Capturu.

Design navazuje na nový Scénic nebo modernizované Clio. Auto má bodovat velkorysým vnitřním prostorem a velkým objemem zavazadlového prostoru. Jeho objem činí v závislosti na poloze posuvné zadní lavice až 624 litrů. Uvnitř je dalších 24,7 litru úložných prostorů, mimo jiné díky 7litrové schránce před spolujezdcem.

Interiér pak dokazuje technickou spřízněnost s modelem Captur. Hlavním motivem je tu centrální 10,4″ vertikální dotyková obrazovka, u vyšších verzí s multimediálním systémem OpenR Link s integrovanými
službami Google, založeným na systému Android Automotive 12. Vzdušnost kabiny pak může zvýšit skleněná střecha Solarbay s nastavitelnou průhledností, založenou na posunu molekul způsobeném elektrickým polem. Tu Renault nabídl už v modelech Scénic E-Tech nebo Rafale.

Nabídka motorů nakonec čítá výhradně hybrid, a to v podobě již dobře známého full-hybridu E-Tech 145. Tato „sériově-paralelní“ hybridní architektura kombinuje dva elektromotory (e-motor o výkonu 36 kW a startérgenerátor HSG (High-Voltage Starter Generator) o výkonu 18 kW) a zážehový čtyřválec 1,6 l o výkonu 69 kW v kombinaci s inteligentní vícerežimovou převodovkou se zubovými spojkami a baterií o kapacitě 1,2 kWh.

Jméno Symbioz je odkazem na francouzské slovo „symbiose“, odvozené ze starořeckého „symbiosis“, což znamená „soužití“, což je hodnota hluboce zakořeněná v DNA společnosti Renault, která se řídí sloganem „auta s rytmem života“.

České ceny

Objednávky na tento model se na českém trhu otevřely v polovině června 2024 s tím, že první vozy budou zákazníkům dodány začátkem září 2024. České ceny startují na částce 729.000 korun za full-hybrid E-Tech 145. Další motorizace v podobě blíže nespecifikovaným mild-hybridů dorazí v roce 2025.

Motorfull-hybrid E-Tech 145
Kombinovaný výkon (kW)105
Max. rychlost (km/h)170
Zrychlení z 0-100 km/h (s)10,6
Kombi. spotřeba dle WLTP (l/100 km)4,6
Cena Techno (Kč)729.000
Cena Esprit Alpine (Kč)779.000
Cena Iconic (Kč)829.000
Ceny platné k 18.6.2024

Několikaleté čekání

O tomto automobilu se spekulovalo už léta. Podle některých zpráv měl nahradit dnešní model Arkana, kompaktní SUV-kupé, nakonec se však ukázalo, že bude doplněním nabídky, když vyplní mezeru právě mezi Arkanou a městským SUV Captur.

„Jsme hodně zaměření na segment B, možná až moc, zatímco Evropa hledí spíše k segmentu C,“ uvedl před příchodem nového modelu produktový manažer Renault Bruno Vanel s tím, že cílem je vyvážit prodeje Renaultu v těchto dvou velikostních kategoriích. V posledních letech Renault nejvíce prodával malá auta, nyní se chce ale více zaměřit i na větší modely, právě třeba kompakty. V těch dosud ztrácí – dnešní Mégane není tak populární jako kdysi, příliš se nedařilo ani kompaktnímu crossoveru Kadjar. Ten ostatně už nahradil zcela nově koncipovaný Austral, s nímž značka snad zaujme více.

Renault Symbioz: Základní technická data

  • Rozměry: Délka x šířka x výška x rozvor: 4413 x 1797 x 1575 x 2638 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 492 až 624 litrů (dle polohy zadní lavice)
  • Výroba: 2024- (Valladolid, Španělsko)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *