Renault Scénic (2023-)

Renault Scénic E-Tech Electric 2023

Kompaktní MPV Renault Scénic loni skončil v nabídce francouzské značky, a to po dlouhých 26 letech, z důvodu klesajícího zájmu o tento typ vozidel. Vedení Renaultu však již dalo najevo, že s označením Scénic počítá i do budoucna, jen bude zkrátka užito pro jiný druh auta. Jak se Scénic může změnit, naznačil loni koncept Renault Scénic Vision. Nyní se ukazuje, že sériovému autu měl už hodně blízko. Potvrzuje to nyní odhalený, nový Renault Scénic E-Tech Electric. Světu se představil na letošním mnichovském autosalonu. Pár měsíců nato odhalilo i své české ceny.

Renault už při premiéře konceptu přiznal, že Scénic Vision zvenčí předznamenává budoucí plně elektrický rodinný vůz značky Renault. Nyní se to potvrzuje. Scénic sice zůstává rodinným automobilem, už to však nebude MPV, ale prostorný crossover. Automobilka k tomu říká, že je novinka přizpůsobena cestování na dlouhé vzdálenosti. Délkou 4.470 mm je pak o 64 mm delší než předcházející Scénic.

Příď využívá nových motivů značky Renault. Svým ztvárněním navazuje na model Rafale či pro rok 2023 modernizované Clio. Poznávácím znakem je mimo jiné prakticky plochá střecha, pro zvětšený vnitřní prostor. Styl již tvořil Gilles Vidal a jeho tým.

Uvnitř je už dnes dobře známý multimediální systém OpenR Link využívající operační systém od Google. V kombinaci s digitálním přístrojovým štítem opticky tvoří písmeno L. Zatímco digitální budíky tvoří 12,3″ obrazovka, k ovládání infotainmentu slouží vertikálně orientovaný dotykový displej s úhlopříčkou 12″.

Kabina přitom zdůrazňuje hlavně prostornost. Tomu pomáhá i dlouhý rozvor 2,78 mm zvětšující prostor na zadních sedadlech. Vzdušnost podporuje na přání dodávané panoramatické střešní okno Solarbay, které může být díky speciální technologii zatmavováno.

Zavazadlový prostor má pak objem 545 litrů. Doplňují ho navíc odkládací prostory v kabině o souhrnném objemu 38,7 litru. Vedle obligátní schránky před spolujezdcem nebo kapes ve dveřích jde například o prostor v loketní opěrce mezi předními sedadly.

Dojezd až 620 km

Základem je podle očekávaní platforma CMF-EV uzpůsobená elektrickému pohonu. Renault Scénich E-Tech Electric, jak už ostatně z názvu vyplývá, je výhradně bateriový elektromobil. Využívá kompaktní baterii pro zvětšení vnitřního prostoru, která i přes kompaktní rozměry má slušnou kapacitu 60, nebo 87 kWh dle verze, pro dojezd až 420 km, respektive až 620 kilometrů dle metodiky WLTP. I to potvrzuje, že nový Scénic chce být auto na dlouhé vzdálenosti. Pohon zajišťuje synchronní elektromotor vlastní výroby o výkonu 125 kW, nebo 160 kW podle varianty.

České ceny

Ceny začínají na částce 1.085.000 Kč u verze Evolution s dlouhým dojezdem využívajícím akumulátor s kapacitou 87 kWh pro dojezd až 625 km dle metodiky WLTP. Základní výbava zahrnuje zadní parkovací čidla včetně kamery, bezklíčový vstup pomocí hands-free karty, dvouzónovou automatickou klimatizaci, multimediální systém s 9,6″ obrazovkou, 12,3″ digitální přístrojový štít 19″ kola nebo sedm airbagů.

Nejprodávanější verze Techno Long range (87 kWh) je v době uvedení na trh k dispozici za 1.150.000 Kč. Ta přidává přední i boční parkovací senzory, 12″ displej infotainmentu, navigaci, elektricky ovládané víko kufru nebo bezdrátové nabíjení chytrých telefonů.

Vrcholný Iconic má i adaptivní tempomat, sledování mrtvého úhlu, vyhřívání volantu i předních sedadel, 20″ kola nebo hudební systém Harman Kardon s devíti reproduktory.

VerzeEV87 220 k long range
Výkon (kW)160
Točivý moment (Nm)300
Využitelná kapacita baterie (kWh)87
Maximální rychlost (km/h)170
Zrychlení z 0-100 km/h (s)7,9
Kombi. spotřeba energie dle WLTP (kWh/100 km)16,8
Kombinovaný dojezd dle WLTP (km)625
Cena Evolution (Kč)1.085.000
Cena Techno (Kč)1.150.000
Cena Iconic (Kč)1.230.000
Ceny platné k 14.12.2023

Nový Renault Scénic E-Tech Electric se k prvním zákazníkům dostane na přelomu jara a léta 2024. Výrobu zajišťuje francouzská továrna Douai (tzv. ElectriCity).

Renault Scénic E-Tech Electric: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4470 x 1864 x 1571 x 2785 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 545 litrů
  • Výroba: 2023- (Douai, Francie)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *