Renault Arkana (2020-)

Renault Arkana je kompaktní SUV kupé francouzské automobilky poprvé představené v roce 2018 ve formě konceptu. O rok později se vůz začal prodávat na ruském trhu, pro něž byl primárně určen. V roce 2021 se pak začala prodávat evropská verze Arkany. Ta si sice uchovala jméno i vzhled ruského modelu, interiér a technika v útrobách je ale odlišná.

Design z pera týmu tehdejšího šéfdesignéra Renaultu Laurense van den Ackera následuje v trendu nastoleném dřívějšími modely. Příď definují světlomety s protaženými kly denního svícení, vzadu zase najdeme propojená koncová světla. Délkou 4.568 mm auto spadá mezi kompaktní SUV, rozvor 2.720 mm je pak o 90 mm delší u Capturu II.

Interiér evropské specifikace se pak kompletně odlišuje proti ruskému modelu. Obrazovka multimediálního systému je v tomto případě volně stojící, v závislosti na verzi má úhlopříčku 7″ nebo 9,3″. Digitální displej se pak objevuje rovněž v kapličce přístrojů.

Technický základ Arkany pro západní Evropu poskytla moderní platforma CMF-B sdílená například s SUV Captur druhé generace. To však znamená tuhou zadní nápravu u všech variant. Útroby jsou každopádně jiné oproti Arkaně pro Rusko, která se spoléhá na jednodušší architekturu B0+ sdílenou s Dacií Duster.

Pro západoevropské trhy oznámené motory jsou výhradně hybridní, se srdcem v podobě zážehového motoru. Přeplňovaný čtyřválec 1.3 TCe ve verzích se 103 kW a 118 kW je mildhybrid s 12V palubní sítí s alternátorem-startérem spojeným s lithium-iontovou baterií umístěnou pod sedačkou spolujezdce. E-Tech Hybrid s výkonem 103 kW je pak hybrid kombinující atmosférickou šestnáctistovku s dvěma elektromotory a inovativní multimódou převodovkou se zubovými spojkami.

Renault Arkana se pro západoevropské trhy vyrábí v jihokorejském Busanu, v továrně Renault Samsung Motors, a to po boku sesterského Samsungu XM3 pro jihokorejský trh. Ruské provedení vzniká přímo v Rusku, v moskevském závodě Avtoframos.

Renault Arkana: Základní technická data

 • Délka x šířka x výška x rozvor: 4568 x 1821 x 1571 x 2720 mm
 • Objem zavazadlového prostoru: 513 litrů, 438 litrů (verze E-Tech Hybrid)
 • Výroba: 2020- (Busan, Jižní Korea)

Ohodnoťte Renault Arkana i vy, v komentářích pod článkem

Renault Arkana

4.2

Design

5.0/5

Technika

4.0/5

Jízdní vlastnosti

4.0/5

Cena

4.0/5

Celkový dojem

4.0/5

Jeden myslel na “Renault Arkana (2020-)

 • 30 června, 2021 (20:43)
  Trvalý odkaz

  Design

  5

  Technika

  4

  Jízdní vlastnosti

  4

  Cena

  4

  Celkový dojem

  4

  + Atraktivní vzhled, objemný zavazadelník, na poměry SUV kupé zajímavá cenovka, dostupné příplatky, rozumný vnitřní prostor, slušná spotřeba 1.3 TCe 140, možnost bohaté výbavy
  – Průměrné sladění mikrohybridího ústrojí 1.3 TCe 140, cukavé chování převodovky, lacinější detaily uvnitř, pomaleji fungující infotainment

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *