Novinky

Fiat 600 odhalen: Náhrada za Fiat 500X jako elektro i hybrid

Fiat po začlenění do koncernu Stellantis pokračuje ve svoji renesanci. V minulosti se dokonce mluvilo o tom, že právě Fiat nejvíce využije synergií ze vzniku nové automobilové skupiny. Ve velkém totiž přezbrojuje na techniku původem od francouzského PSA. Tu už postupně využily užitkové vozy (nové Scudo/Ulysse, Doblo), nyní se takový krok chystá u osobních aut. První vlaštovkou je nový Fiat 600e. Jde o náhradu za za Fiat 500X, která se oficiálně představila v létě 2023. Co o sobě prozradila?

Dlouho jsme o voze toho moc nevěděli. Tak nějak se vědělo, že Fiat chystá pro rok 2023 nové městské SUV, řešilo se však, zda půjde o cenově dostupné auto ve stylu Pandy nebo naopak stylovka jako 500. Nakonec už před premiérou vyšlo najevo, že půjde o stylový vůz, to když byl několikrát zachycen, a to dokonce bez maskování. Tehdy vyšlo najevo, že se bude jmenovat Fiat 600e, což bylo následně potvrzeno.

Design tudíž stylově navazuje na dříve uvedené 500e. S ním 600e spojuje hlavně příď s vysoko posazenými kulatými světlomety. V tomto případě však mluvíme o městském SUV s délkou 4,17 schopném pojmout až pět osob. Vnitřek pak definuje 7″ přístrojový štít za dvouramenným volantem a 10,25″ obrazovka infotainmentu.

Zajímavostí je informace o nabízených barvách. Fiat razí novou strategii „konec šedých aut“. Místo šedých laků hodlá rozšířit paletu výrazných odstínů karoserie, což už bude platit pro 600e. Nabídka barev má tak podpořit hodnoty „Dolce Vita“, s tím, že je inspirována Itálií.

Elektro i hybrid

Technický základ Fiat 600e sdílí s dříve uvedeným Jeepem Avenger, což se podepisuje také na nabídce motorů. Zpočátku bude Fiat 600e dostupný výhradně jako elektromobil, s elektromotorem o výkonu 115 kW a lithium-iontovými bateriemi s kapacitou 54 kWh zajišťující až dojezd 400 km podle kombinovaného cyklu WLTP. Využít lze u nich dobíjení stejnosměrným proudem až o výkonu 100 kW.

Do budoucna se však nabídka rozšíří. Pro polovinu roku 2024 byl dopředu potvrzen blíže nespecifikovaný hybrid, který bude prodávaný jen na vybraných trzích. Tím se nakonec stal full-hybrid využívající benzinový tříválec o objemu 1,2 litru s výkonem 74 kW, kombinovaný s 48V lithium-iontovým akumulátorem a šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Vůz přitom zvládne krátkodobě, v pomalé rychlosti jezdit čistě na elektřinu.

Fiat 600e: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4170 x ? x ? x ? mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 360 litrů (600e), 385 litrů (600 Hybrid)
  • Výroba: 2023- (Tychy, Polsko)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *