Nový Hyundai Kona pro rok 2023 je tu. Větší a elektrifikovaný

Hyundai podle očekávání představuje druhou generaci populárního městského SUV Kona, která na trh dorazí během roku 2023. Automobil s interním označením SX2 se proti předchůdci v lecčems změnil.

Design je ještě výraznější než u předchůdce. Futuristický styl s vodorovným světelným pásem přes celou šíři přídě navazuje na MPV Staria. Inspirací byl i koncept Seven. Vnitřek s dvojicí na sebe navazujících displejů, s úhlopříčkou 12,3 palce, má být orientován na řidiče, přičemž má být prémiovější než dosud. I přes digitalizaci si však uchovává klasická tlačítka pro jednodušší ovládání. Zajímavost je pak možnost nastavení elektrického víka kufru – u něj půjde zvolit nejen výšku otevření, ale také rychlost otevírání.

Větší než dosud

Kona druhá generace se prodloužila na 4.355 mm, což je o 150 mm více než dosud. Je také o 25 mm širší (tj. šířka 1.825 mm), rozvor se mezigeneračně natáhl o 60 mm (tj. činí 2.660 mm). Přispívá to variabilitě i prostornosti kabiny, pozitivní vliv to má i na zavazadelník, jehož objem činí 466 litrů.

Těmito změnami se navíc vytváří větší prostor pro podobně velký crossover Bayon, který rovněž spadá do kategorie malých SUV. Navíc to dále zdůrazní rozdíly mezi oběma modely, mezi spíše dostupným Bayonem a Konou s vyspělejší technikou a s tím související vyšší cenovkou.

Až čtyři motorizace

V nabídce se počítá se čtyřmi různými motorizacemi. Opět tu bude elektrická Kona Electric, nadále se však počítá také se spalovacími motory. Dorazí i full-hybrid a plug-in hybrid, s možností dobití ze zásuvky.

Konkrétně už víme, že benzinové motory na evropských trzích zastoupí tříválec 1.0 T-GDI a čtyřválec 1.6 T-GDI (145 kW) v kombinaci s osmistupňovým automatem. Hybrid vsadí na atmosférickou šestnáctistovku a nabídne výkon 104 kW. Elektrické verze budou opět k dispozici dvě, Standard s výkonem 115 kW a kapacitou baterií 48,4 kWh, respektive Long se 160 kW a 65,4kWh akumulátorem

Každá z verzí se přitom lehce odliší svým designem, respektive použije odlišné stylistické detaily. Naopak s ostrou variantou Kona N už se údajně nepočítá, bude tu jen Kona N Line se sportovním šmrncem.

Tato různorodá paleta má potvrzovat závazek automobilky k udržitelné budoucnosti. Technickým základem má být platforma N3 sdílená s Kiou Niro. Koncipována byla přitom už primárně s ohledem na elektrický pohon.

Více se o nové generaci modelu Hyundai Kona dozvíme v následujících měsících roku 2023, kdy se začne prodávat. O výrobu pro Evropu se má nadále podělit nošovický závod a korejská továrna Ulsan. Z Koreje budou na starý kontinent dováženy hybridní verze a modely s čistě spalovacím motorem, v Česku má nadále vznikat elektrická Kona.

Hyundai Kona: Základní technická data

  • Rozměry – Délka x šířka x výška x rozvor: 4355 x 1825 x 1575 x 2660 mm (Kona Electric)
  • Objem zavazadlového prostoru: 466 litrů (Kona Electric)
  • Výroba: 2023- (Nošovice, Česká republika; Ulsan, Jižní Korea)

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *