Hyundai Staria (2021-)

Hyundai Staria Premium 2021

Hyundai Staria je velký velkoprostorový automobil představený korejskou automobilkou v roce 2021. Jedná se o globální model, s jehož prodejem se počítá také na evropských trzích. Do prodeje přichází v době, kdy řada jiných výrobců segment MPV opouští. Jméno Staria kombinuje anglické výrazy „star“ a „ria“, tedy „hvězda“ a „mořská zátoka“.

Automobilka přitom tvrdí, že Staria byla navrhována zevnitř ven, což znamená, že byl kladen důraz právě na ztvárnění kabiny. Ta je tak perfektně využita, Staria totiž nabídne prostor až pro 11 osob. To se ale jedná o variantu třeba pro domácí korejský trh. V Česku se počítá maximálně se sedmimístným uspořádáním. Do budoucna se má přitom Staria stát základem pro vznik speciálních modelů, jako je třeba sanitka nebo obytný automobil.

K dispozici budou u nás dvě základní řady. Zatímco užitková verze nabídne konfigurace o třech či šesti místech k sezení, varianta pro převoz pasažérů nabídne devět, či – v případě luxusní varianty Premium – sedm míst k sezení. Právě Staria Premium se od ostatních variant bude odlišovat také exkluzivními stylistickými prvky a vylepšeným interiérem. Konkrétně Hyundai zmiňuje netradiční chromované prvky v barvě mosazi.

Staria sází na velice futuristický vzhled, definovaný přídí s rozdělenými světlomety, s vodorovným pásem denního svícení vedoucím přes celou šíři přední části. Naopak záď svými vertikálně orientovanými úzkými koncovými světly naznačuje, že byla navržena hlavně z hlediska praktičnosti, respektive pro co největší víko zavazadelníku. Posuvné zadní boční dveře zase usnadní přístup na zadní sedačky, bohaté boční prosklení zase napomáhá vzdušnosti kabiny.

https://youtu.be/L2YPl2dV3xM

Nákladní i luxusní

Velikost je poměrně úctyhodná. Staria na délku měří 5.253 mm, s rozvorem dlouhým 3.273 mm. Tomu odpovídá i objemný zavazadelník, který u užitkové třímístné verze poskytuje objem téměř 5 metrů krychlových.

I samotné ztvárnění interiéru je poněkud nevšední, inspirovat se měl luxusními salonky výletních lodí. Zároveň se však myslelo na praktičnost a funkčnost, čemuž napomáhá jednoduché ztvárnění palubní desky. Využívá nejnovějších trendů, což znamená rozměrnou obrazovku multimediálního systému nebo elektronický volič automatické převodovky. Odkládací prostory jsou dostupné v horním oddílu stropní konzoly, ve spodní zóně přístrojové desky a v horní a spodní části středové konzoly. Schránka středové konzoly nabídne držáky na nápoje, vstupy na USB a další odkládací prostory.

Sedmimístná verze Premium zahrnuje prémiová relaxační sedadla ve druhé řadě s elektricky nastavitelným sklonem opěradla. Tato sedadla jsou navíc podélně nastavitelná pro snadné nastupování nebo maximalizaci zavazadlového prostoru. V relaxačním režimu se tato sedadla stisknutím tlačítka uvedou do specifické polohy poskytující optimální oporu těla a zlepšující celkový pocit komfortu. Sedačky lze navíc otočit o 180 stupňů čelem k cestujícím ve třetí řadě a vytvořit tak z vozu třeba mobilní kancelář.

Nabídka motorů na českém trhu počítá s jediným provedením, s turbodieselem o objemu 2,2 litru naladěným na 130 kW. Nabízen bude s šestistupňovým manuálem nebo osmistupňovým automatem.

Podvozek využívá víceprvkového zavěšení zadních kol. Vzpřímená poloha tlumičů a optimalizovaná geometrie zavěšení kol přitom přispívá k lepšímu komfortu odpružení.

Hyundai Staria: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 5253 x 1997 x 1900 x 3273 mm

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *