Novinky

Nová Mazda MX-5 (NE) se začíná rýsovat. Kdy dorazí a co nabídne?

Mazda MX-5 je dnes nedílnou součástí nabídky této japonské značky. A bude jí i nedávno, protože se již pracuje na nové generaci tohoto populárního roadsteru. Zatím však o ní moc nevíme, protože si tato automobilka jako obvykle dobře uchovává svá tajemství.

Paradoxně nejvíce tušíme o tvarech. Mazda na letošním autosalonu v Tokiu představila koncept Iconic SP, který podle všeho naznačuje podobu nové generace MX-5. Naznačují to slova prezidenta Mazdy: „Milujeme MX-5 a svět miluje MX-5. Jsme odhodláni v éře elektrifikace udržet naživu radost z jízdy, kterou MX-5 představuje, a Mazda Iconic SP se svým elektrickým pohonem se dvěma rotačními generátory je naším vysněným řešením.“

Sama automobilka popisuje koncept jako kompaktní sporťák, který je navržený tak, aby se přizpůsobil nové éře. Ukázat má odhodlání Mazdy nadále tvořit auta pro zákazníky milující řízení. Svou velikostí je však studie větší než dnešní MX-5. Iconic SP je dlouhý 4.180 mm, široký 1.850 mm a vysoký 1.150 mm, s rozvorem 2.590 mm, zatímco aktuální MX-5 generace ND na délku měří jen 3.915 mm. Není tak vyloučeno, že MX-5 do budoucna zase vyroste.

Koncept podle všeho naznačuje i potenciální pohon budoucí Mazdy MX-5. Je jisté, že nepůjde o elektromobil, pravděpodobný je ale přechod k hybridnímu pohonu. To Iconis SP využívá dokonce rotační motor jako někdejší sportovní vozy Mazdy, sloužící jakožto generátor elektřiny pro elektromotor. Udávaný výkon činí 272 kW. To by bylo o hodně více než u dnešní generace roadsteru.

Jaká nová Mazda MX-5 generace NE bude, se teprve dozvíme. Jestli však využije prvky konceptu Iconic SP, znamenalo by to, že mezigeneračně vyroste a dostane rotační motor sloužící jako generátor elektrické energie. Zároveň není vyloučeno, že Iconic SP ve skutečnosti ukazuje vizi většího sporťáku, který doplní nabídku jakožto nepřímý nástupce někdejší RX-8. Více se dozvíme v následujících letech. Nová Mazda MX-5 zřejmě dorazí v roce 2026.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *