Volkswagen v roce 2023: Klíčové novinky i facelifty

Volkswagen ID.Aero Concept 2022

Volkswagen jakožto největší evropská automobilka má na každý rok připraveno hned několik důležitých novinek. Platí to i pro rok 2023, pro něž Volkswagen chystá hned tři klíčové novinky. Doplní je také facelifty několika modelů.

Mezi chystané novinky platí nové generace hned dvou důležitých modelů. Prvním je nový Volkswagen Passat (interně B9), již devátá generace takto pojmenovaného modelu střední třídy. Čekají ji přitom důležité změny. Mluví se o tom, že nový Passat dorazí už jen výhradně ve formě kombíku, a to kvůli klesajícímu zájmu evropských zákazníků o karoserii sedan. Ostatně stávající Passat jako sedan skončil už v lednu 2022, zatímco výroba Passatu Variant pokračovala i v dalších měsících.

Podzimní novinky Volkswagenu

Nový VW Passat se podle zákulisních zpráv světu představí v srpnu 2023, s tím, že v prodeji se objeví až na jaře 2024. Důležitou změnou má být i nové místo výroby. Stávající domovský závod Passatu, v německém Embdenu, se přeorientuje na produkci elektroaut, nový Passat B9 se proto bude vyrábět ve slovenské Bratislavě.

Jen o měsíc později se představí nový Volkswagen Tiguan třetí generace, který rovněž bude na trh uveden na jaře 2024. I ten čeká klíčová změna, nový Tiguan už nemá být dostupný ve formě sedmimístné verze Allspace. Místo něj přijde svébytný model, se svébytným designem, zřejmě se jménem Tayron.

Nový Tiguan podle všeho použije obdobný technický základ jako příští Passat. To znamená dále upravenou platformou MQB. V tomto směru se mluví o nové generaci plug-in hybridu s motorem 1.5 TSI a většími bateriemi pro delší dojezd a s rychlejším nabíjením. Čtyřválec 1.5 TSI pak má být dostupný také jako mild-hybrid.

Ještě před touto dvojicí přijde nový člen elektrické řady ID, v podobě modelu střední třídy. Dlouho se mu říkalo Volkswagen ID.Aero, což je ostatně i jméno konceptu naznačujícího podobu tohoto auta, poslední zprávy ale zmiňují, že sériová verze ponese obchodní označení ID.7. Půjde o fastback, který podle zákulisních zpráv nepřímo nahradí Passat sedan i Arteon. Design přímo naváže na ID.Aero.

Sériově vyráběná verze studie Volkswagen ID. Aero se začne prodávat na čínském automobilovém trhu ve druhé polovině roku 2023. Premiéra evropského VW ID.7 se údajně plánuje na duben 2023, prodej má následně odstartovat v listopadu 2023. Výrobu pro Evropu zajistí již zmíněná továrna v Embdenu.

Facelift malého SUV i velkého

Volkswagen nicméně plánuje pro rok 2023 také modernizaci některých svých modelů. V polovině roku se má začít prodávat inovovaný Volkswagen ID.3. Co facelift přinese, už naznačil šéf značky Thomas Schäfer, který mluvil o zlepšení kvality, materiálů i chování softwaru. Schäfer v tomto směru tvrdí, že při změnách Volkswagen pečlivě naslouchal komunitě blízké tomuto autu. Možné je i nahrazení častokrát kritizovaných dotykových ploch na volantu.

Čas bude i na facelift Volkswagenu T-Cross, který se má začít prodávat na konci roku 2023. O něm zatím moc nevidíme, očekáváme však vylepšení infotainmentu nebo změny v motorové nabídce, pro nižší spotřebu paliva. Stejně tak se blíží modernizace velkého Touaragu, která má být uvedena v listopadu 2023. Také v jejím případě čekáme elektrifikaci motorů či nové prvky výbavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *