Novinky

Nový VW Tiguan pro rok 2024 odhalen! Víme o něm vše

Volkswagen Tiguan je tu s námi už od roku 2007. Za tu dobu se stal klíčovou součástí modelové řady značky. V posledních letech byl dokonce z globálního pohledu nejprodávanější Volkswagen. Nyní přichází třetí generace tohoto kompaktního SUV. Nový Volkswagen Tiguan na trh dorazí na začátku roku 2024. Už nyní se však odhaluje. Co o sobě vůz prozradil?

Nový plug-in hybrid

Tiguan třetí generace si v nabídce uchová spalovací motory. Důležitou novinkou je nová generace plug-in hybridu, s motorem 1.5 TSI a většími bateriemi pro dojezd až 100 km na jedno nabití, který v nabídce nového Tiguanu pro rok 2024 nebude chybět. K dispozici mají být dvě výkonové varianty, s kombinovaným výkonem 148 kW, respektive 197 kW. Nově navíc jeden z plug-in hybridů zaujme pozici vrcholné motorizace, místo dnešního Tiguanu R s 2.0 TSI (235 kW).

Velká část nabídky motorizací pak zřejmě vsadí na mild-hybridní ústrojí, tudíž kombinaci spalovacího motoru s pomocným elektromotorem. Jistotou přitom je zachování motorů 1.5 TSI a 2.0 TDI pod kapotou. Nový Tiguan přitom bude dostupný výhradně s automatickými převodovkami, a to ve formě dvouspojkového DSG.

Technický základ nového Tiguanu je sdílen s Passatem B9, který zmíněný nový plug-in hybrid rovněž dostane. Stejnou techniku zřejmě dostane i Cupra Terramar, nové SUV španělské značky.

Spekuluje se také o příchodu odvozeného elektromobilu. Mohl by se jmenovat Volkswagen ID.Tiguan a dorazit by měl v roce 2026. Oproti Tiguanu se však elektrická verze zřejmě odliší vzhledem i technickým základem. ID.Tiguan by měl využít vylepšenou architekturu MEB Plus. Ta má znamenat tu nejnovější techniku, výbava tak má čítat HD LED Matrix světlomety či novou generaci adaptivního podvozku, s dvouventilovými tlumiči.

A co design?

Design využívá některých stylistických prvků modelů rodiny ID. To platí také pro interiér, jehož koncepci už dříve odhalily první snímky. Objevuje se v něm obří displej infotainmentu. Ten v závislosti na verzi má úhlopříčku 12,9″ nebo dokonce 15″, přičemž je volně stojící na vrchu středového panelu. Jinak řešený je volant, který se po kritice opět konečně vrací ke klasickým tlačítkům, místo dotykových ploch. Zajímavostí pak je volič převodovky pod volantem, místo klasické pravé páčky, stejně jako multifunkční otočný volič s OLED displejem na středovém panelu pro nastavení různých funkcí vozu.

Co se týče velikosti, rozměry jsou víceméně zachovány s předchůdcem. Délka narostla o 30 mm na nějakých 4.516 mm. Rozvor 2.681 mm je dokonce stejný jako u současné generace Tiguanu. Přesto konstruktéři zvětšili vnitřní prostor. Uvnitř má být více místa a kufr má nabídnout o 37 litrů větší objem, což znamená hodnotu 652 litrů.

Místo Tiguanu Allspace Tayron

Jisté je v tuto chvíli ukončení prodloužené verze, u nás podávané jako Tiguan Allspace. Podle posledních zpráv místo něj přijde samostatný model, s osobitým jménem a svébytným designem. Zákulisní zprávy naznačují použití jména Tayron, které Volkswagen využívá již na čínském trhu.

Právě design nového Tiguanu je zatím velká neznámá, stejně jako jeho cena. Na jeho vzhled by každopádně měl mít vliv Jozef Kabaň, někdejší šéfdesignér Škody Auto, který se po epizodě u BMW v roce 2020 vrátil do koncernu VW Group, a to právě k jeho mateřské značce, kde do letoška pracoval jako šéfdesignér. Jeho cílem bylo údajně dělat vozy VW stylisticky zajímavější, a tak se možná dočkáme výraznějších mezigeneračních změn.

Nový Volkswagen Tiguan pro rok 2024 se bude vyrábět v mateřském závodě VW v domovském Wolfsburgu. První zákazníci se auta dočkají během prvního čtvrtletí 2023. Ještě letos se však máme dozvědět i české ceny.

Volkswagen Tiguan: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4516 x ? x ? x 2681 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 652 litrů
  • Výroba: 2023- (Wolfsburg, Německo)

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

2 komentáře: „Nový VW Tiguan pro rok 2024 odhalen! Víme o něm vše

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *