LPG letos hitem. Boduje hlavně Dacia

Dacia Duster 2021

Pohon na LPG na českém trhu opět zažívá boom. Za první tři čtvrtletí roku 2022 byly v Česku registrovány bezmála 3.000 nových vozidel poháněných zkapalněným ropným plynem (LPG). Dalších asi 4.900 bylo pro spalování LPG dodatečně přestavěno. V obou případech údaj výrazně předčil statistiky za celý rok 2021, který byl v tomto ohledu rekordní.

Díky tomu podle statistik Svazu dovozců automobilů (SDA) je LPG po benzínu a naftě v roce 2022 nejrozšířenějším pohonem u nově registrovaných osobních vozidel. Za první tři čtvrtletí letošního roku eviduje SDA celkem 2.966 registrací nových aut na LPG. To je o 80 % více než ve stejném období loni (1 647). S mírným odstupem následují bateriové elektromobily (2.869 kusů) a plug-in hybridy (2.436 exemplářů).

Nejprodávanější auta na LPG

V tomto směru logicky boduje hlavně Dacia, která vsadila na LPG jakožto na cenově dostupný ekologický pohon. Právě vozy Dacia tvoří naprostou většinu v Česku letos registrovaných aut na LPG, za prvních devět měsíců roku 2022 jich bylo 2.839. Druhý následuje Renault, se 125 registrovanými auty na zkapalněný ropný plyn. Co se týče konkrétních modelů na LPG, boduje hlavně Dacia Duster (953 kusů na LPG za tři čtvrtletí roku 2022) a Dacia Sandero (943). V mírném závěsu je Dacia Jogger se 762 kusy na zkapalněný ropný plyn.

Tradičně je mnohem více osobních automobilů na spalování LPG dodatečně přestavěno úpravou benzínových motorů. Podle statistik Ministerstva dopravy bylo za tři letošní kvartály realizováno celkem 5.599 montáží i demontáží LPG i CNG systémů. Odborníci z České asociace LPG (ČALPG) odhadují, že čistě přestaveb na LPG se letos ke konci září uskutečnilo asi 4.900, což je meziročně téměř dvoutřetinový růst.

Pokud by tempo registrací LPG vozů pokračovalo v posledním kvartálu stejnou dynamikou, na českých silnicích letos meziročně přibude o polovinu více nových i přestavěných LPG vozů.

„Počet nově registrovaných automobilů na LPG překonal již letos v červenci čísla za celý loňský rok. Totéž lze konstatovat o počtech přestaveb na LPG. Je tak jisté, že rok 2022 v tomto ohledu nastaví nový rekord,“ komentuje to Ivan Indráček, výkonný předseda ČALPG. Podle ČALPG současná krize a drahá konvenční paliva ještě více akcelerovala zájem o pohon na LPG z předchozích let. Dlouhodobě cena LPG osciluje kolem úrovně poloviny ceny benzínu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *