Fiat Topolino (2023-)

Fiat Topolino 2023

Fiat Topolino je mikromobil s elektrickým pohonem italské značky představený v roce 2023. Prezentuje se jako nejroztomilejší elektromobil do města, svým jménem odkazuje na přezdívku někdejšího auta do města, vyráběného mezi lety 1936 až 1955 jako předchůdce původního Fiatu 500. Moderní Topolino sdílí základ s Citroënem Ami a Opelem Rocks Electric, které rovněž pocházejí z koncernu Stellantis.

Nové Topolino dle výrobce dokonale ztělesňuje náladu dolce vita a italského ducha značky. Jako vůz, jehož cílem je vyvolat úsměv, přináší Topolino do ulic měst nové pojetí dolce vita, které zahrnuje radost, optimismus a zábavu. Automobil je novým produktem elektrické mobility, který byl navržen pro širokou veřejnost, včetně nejmladších zákazníků, rodin a milovníků města. Je součástí strategie Fiatu demokratizovat elektromobilu, poskytnout elektrický pohon co nejširší klientele.

Od Ami a Rocksu Electric se Topolino liší právě svým designem, odkazujícím na model 500. Zajímavostí jsou i chybějící dveře, naznačující, že půjde hlavně o auto do teplých krajin. Velikost by měla odpovídá sourozencům, na délku tak vůz měří jen zhruba 2,41 metru.

Technické specifikace zatím zveřejněny nebyly. Dá se ale předpokládat shodné pohonné ústrojí jako u sourozenců. To by znamenalo skromný výkon 6 kW a 5,5kWh lithium-ion baterie, který zdůrazňuje městské zaměření.

Fiat zatím neuvedl, kde všude se bude Topolino prodávat. Očekává se ale, že bude dostupné jen na vybraných trzích, podobně, jako je tomu u bratrských modelů. Zda tudíž dorazí i na český trh, je zatím ve hvězdách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *