Lužická jezera, německy Lausitzer Seenland, to je oblast na pomezí německého Braniborska a Saska, která je stále oblíbenější dovolenkovou destinací, a to i mezi českými turisty. Vždyť se nachází jen kousek od hranic, třeba z Liberce nebo Ústí nad Labem sem cesta trvá ani ne dvě hodiny. Tato uměle vytvořená jezerní oblast, vzniklá zatopením už nepoužívaných hnědouhelných povrchových dolů, láká na aktivní dovolenou i relax u vody. Jak k Lužickým jezerům dojet autem? Co zde vidět? A kde se třeba ubytovat? Na to všechno odpoví tento článek.
- Cesta autem na Lužická jezera
- Kempy, stanování a další ubytování v Senftenbergeru i okolí
- Cyklostezky, inline bruslení a další aktivity v oblasti Lausitzer Seenland
- Časté dotazy
Lužická jezera: Cesta autem
Cesta na Lužická jezera je jednoduchá, navíc z velké části vede po dálnicích. Pokud se vydáte z Prahy, vyrazte po dálnici D8 směrem na Drážďany (Dresden). U nich z dálnice A17 přejeďte na dálnici A4 (směr Chemnitz, Lipsko (Leipzig)) a následně na A13, směr Berlín. Z dálnice pak sjeďte na výjezdu 16-Schwarzheide.
Pokud jedete do Senftenbergeru, který se dá považovat za jakési centrum oblasti Lausitzer Seenland, čeká vás už jen několik kilometrů. Pokud jedete do jiných míst, měst Lauta nebo třeba Spremberg, je cesta delší. Vede už po okresních silnicích, často už kolem jezer.
Alternativou je „severní“ trasa, kterou využijí hlavně cestovatelé ze severu Čech, Liberce nebo Jablonce nad Nisou a okolí. Využít lze ale také třeba při cestě z Mladé Boleslavi, nebo Prahy, pokud se v Německu chcete z větší části vyhnout dálnicím. Z Liberce se po silnici 35 vydejte přes Stráž nad Nisou a Chrastavu k polským hranicím. Polsko jen překřižujte směrem k německé Žitavě, následně se vydejte po silnici B178 kolem Lobavy a Wiessenbergu. Za ním najeďte na dálnici A4, směr Drážďany (Dresden).
Pak už záleží, do jaké části oblasti Lužických jezer míříte. Pokud k té východnější, např. Scheibe See nebo k přehradě Talsperre Spremberg, sjíždět budete u Budyšína (Bautzen). Pokud do té západnější (Senftenberger See, Sedlitzer See či Geierswalder See), jeďte po dálnici A4 až k výjezdu 88a-Uhyst a.T.
Lužická jezera: Kempy, stanování a další ubytování
Lausitzer Seenland lákají nejen na široký výběr aktivit, ale také různorodou nabídku ubytování. Své tu najdou milovníci hotelů i autokempů.
Velké hotely tu každopádně nehledejte, spíše tu najdete menší hotýlky a penziony. Oblíbené je však také ubytování v soukromí.
Hned několik kempů najdete u Senftenberger See (Familienpark, Hafencamp, Komfortcamping), bývají navíc umístěny hned na břehu jezera, což usnadňuje přístup k vodě, ať už se chcete koupat nebo plout na loďce. Hned u pláže je také kemp u jezera Geierswalder See.
Co dělat na Lužických jezerech? Cyklostezky, inline bruslení, koupání a další aktivity
Oblast Lužických jezer nabízí opravdu různorodé aktivity. Oblíbená je hlavně mezi cyklisty nebo inline bruslaři. Kolem jezer je vybudována síť stezek, které jsou v mnoha případech zcela odděleny od silnic, a tak se na nich cyklisté nebo inline bruslaři mohou cítit zcela bezpečně. Kolo či elektrokolo si přitom můžete zapůjčit rovnou na místě.
Jezera samozřejmě lákají také k jezerním hrátkám. Vyhlášené je dnes už Senftenberger See, lákavé místo ke koupání, kde bezplatné veřejné pláže najdete u městečka Senftenberg nebo vesničky Grosskoschen. Stejně tak pláž najdete třeba u Geierswalder See, u vesničky Geierwalde, hned blízko zdejšího autokempu. Obě jezera jsou nicméně vhodná i pro jachtaře a milovníky jízdy na motorových člunech. Na jezeře Partwitz See si zase můžete půjčit vodní skútry.
Jiná jezera ale teprve čeká budoucí rozvoj. Blunoer Südsee je ještě zaplavováno, a tak na plánovanou klidnější turistickou oblast si musíte zatím počkat. Jezero však můžete objet na kole, díky cyklostezce.
Parťák na cestě |
---|
Partnerem na cestě na Lužická jezera nám byla Honda ZR-V. Ta se ukázala jako výtečným společníkem, díky prémiové a prostorné a prémiově působící kabině a superúspornému a hladce pracujícímu hybridnímu systému. Ocenil bych však kvalitnější odhlučnění podvozku a vyšší elán. Detailní recenzi ZR-V si přečtěte zde. |
Cesta na Lužická jezera: Nejčastější dotazy
Jak rychle se může jezdit v Německu?
Na německých dálnicích platí neomezená rychlost pro osobní automobily, na mnoha úsecích je však maximální povolená rychlost omezena na 120 km/h. Typicky to bývá u hranic nebo třeba v okolí velkých měst, typicky cestou na Lužická jezera např. v okolí Drážďan. Na německých okresních silnicích mohou osobní auta jezdit nejvýše 100 km/h, kolem křižovatek ale bývá limit snížen na 70 km/h. V německých městech pak stejně jako u nás platí 50 km/h, pozor ale dávejte na 30km/h zóny.
Kolik se platí za dálnice v Německu?
Německé dálnice pro osobní auta zůstávají zdarma, snaha o zavedení dálničních známek nebyla schválena. Zpoplatněny jsou pouze nákladní vozy nad 7,5 tuny, prostřednictvím mýtného.
Jaké je počasí na Lužických jezerech a v okolí?
Počasí na Lužických jezerech zhruba odpovídá tomu u nás. Červen, červenec i srpen bývají teplé, se slunečnými dny a teplotami klidně okolo 30 °C. Tyto měsíce se tak hodí nejvíce na dovolenou, pokud chcete u Lužických jezer nejen aktivně sportovat, ale třeba také relaxovat u vody. Na aktivní dovolenou se hodí květen nebo září, s teplotami kolem 20 °C. Nejchladnějšími měsíci jsou pak leden a únor, kdy teploty klesají pod nulu.
Jaké jsou tipy na výlety po okolí?
Lužická jezera nabízejí i jiné zajímavosti než přírodní. Pokud vás vodní plochy omrzí, vyrazte na zámek Bad Muskau s velkým parkem anglického typu na německo-polských hranicích. Za návštěvu stojí také německá Chotěbuz (Cottbus), kulturní centrem dolnolužických Srbů. A daleko to není ani do Drážďan nebo zámek Moritzburg, proslavený z Tří oříšků pro Popelku.