Budapešť je dnes pro mnohé turisty oblíbenou destinací nejen na víkendový výlet. Třeba z Brna je to sem po dálnici jen nějakých 330 kilometrů, které zaberou něco přes tři hodiny jízdy. Není proto divu, že do Budapeště mnozí turisti vyráží autem. Proto poradíme, jak se do Budapešti dostat autem, jaké jsou nejlepší trasy a co vlastně v této maďarské metropoli vidět.
V článku se dozvíte:
- Jak jet do Budapešti: nejrychlejší trasa
- Kudy jet autem do Budapešti: trasa mimo dálnice
- Jak jezdit po Budapešti
- Co vidět v Budapešti
Kudy autem do Budapešti po dálnici: Nejrychlejší trasa
Nejrychlejší trasa z České republiky do Maďarska pro většinu turistů vede přes Slovensko. Navíc prakticky celou cestu pojedete přes dálnici. Z Brna se vydáte po dálnici D2 směr Bratislava, odtud pak směr maďarské hranice (Rajka). V Maďarsku se pak vydáte po dálnicích M15 a M1 kolem Győru až do Budapešti. Právě Győr přitom může být zajímavý tip na zastávku, město je považované za barokní perlu.
Jiná trasa je vhodná pro turisty z jižních Čech. To je doporučeno jet přes Rakousko, směr Vídeň a následně přejet do Maďarska u Nickelsdorfu.
Počítejte ale s tím, že v tomto případě finanční náklady na cestu zvýší nutnost koupě dálniční známky. Zpoplatněné dálnice jsou nejen v České republice, ale také na Slovensku i v Maďarsku, potažmo v Rakousku. Ve všech případech jsou dálniční známky v roce 2023 dostupné v elektronické podobě. V Česku nejkratší, desetidenní známka přijde na 155 korun, zatímco na Slovensku viněta na 10 dnů 10 eur. To v Maďarsku desetidenní dálniční známka v roce 2023 stojí 5.500 forintů (cca 330 Kč).
Do Budapeště mimo dálnice: Nejlevnější trasa
Mnozí cestovatelé se však cestě po dálnici rádi vyhnou, už jen kvůli snížení nákladů na cestu. Pokud se navíc rozhodnete vyhnout se na Slovensku a Maďarsku jízdě po dálnici, nemusí být cesta ani časově o tolik delší.
Pokud vyrazíte do Budapeště autem mimo dálnice, bude vaším startovním bodem nejlépe Hodonín. Odtud se vydáte přes slovenské hranice směr Holíč, Senica, Trstín. Následně objete Trnavu a vydáte se směr Sereď, Nové Zámky a Štúrovo. Případně je tu východnější alternitva kolem Nitry.
Ve městě Štúrovo přejedete po mostě hranice do maďarského města Esztergom (Ostřihom), který může být zajímavou pauzou na cestě. Někdejší hlavní město Uher je zajímavé pro svoji dominantu, baziliku Panny Marie a svatého Vojtěcha. Odtud pak vedou dvě alternativy. Buď se vydáte jižnější trasou, nejprve směr Dorog a následně Pilisjászfalu a Solymár, kudy se postupně dostanete do západní části Budapešti. Možností je jet z Otřihomi i směr Pilisszentlélek, Pilisszentkereszt a Pomáz, která vás zavede na severovýchod Budapeště. Tato cesta sice může být dle našich zkušeností volnější, zato klikatější, což se ne všem spolujezdcům bude líbit.
Autem po Budapešti: Kde parkovat?
Pokud se do Budapešti vydáváte autem, je vhodné se předem rozhodnout, jak se po městě budete pohybovat. Budapešť je velkoměsto, což s sebou nese problémy s parkováním i vysokým provozem v ulicích.
Počítejte navíc s tím, že během pracovních dnů je parkování v ulicích Budapeště zpoplatněno. Limitem je vedle toho i to, že parkování v ulicích centra Budapeště bývá časově omezeno na tři hodiny. Ulice navíc bývají plné, a tak bývají řešením parkovací garáže, kterých je v centru Budapešti několik. Nabízí se třeba parkování na adrese Mátyás u. 1-3, 1093 poblíž centrální tržnice. Parkování navíc může být potíž i u hotelů, jejichž parkování bývá často zpoplatněno, nad rámec ceny za ubytování. Alternativou jsou pak P+R parkoviště na kraji Budapešti.
Pokud se však do Budapešti vydáte během víkendu, pohyb po městě autem může být zajímavým řešením. Parkování v ulicích centra maďarské metropole je o víkendu zdarma, díky čemuž lze ušetřit a není nutné se omezovat časově omezeným parkováním.
Řešením je tudíž jezdit po Budapešti městskou hromadnou dopravou. Její síť je poměrně hustá, čítá autobusové i tramvajové linky, stejně jako metro, které je nejrychlejší volbou. Koupit lze jednotlivé jízdenky i zvýhodněné denní jízdné. Alternativou mohou být i sdílené koloběžky.
Co vidět v Budapešti? Tipy, co neminout
Budapešť patří mezi 10 největších měst Evropské unie, což s sebou nese i to, že je toho zde k vidění opravdu hodně. Není divu, že městu se někdy říká Perla na Dunaji nebo Paříž východu. Minout byste rozhodně neměli následující pamětihodnosti, z nichž mnohé lze obejít pěšky:
Budínský hrad (Budai Vár)
Tzv. Budai Vár je někdejší palác a sídlo uherských králů, který leží na jižním cípu Hradního vrchu, jednom z kopců nad Dunajem. I díky tomu se odtud naskýtají krásné výhledy na město, včetně krásné budovy parlamentu nebo řetězový most Széchenyi lánchíd. Dojít se sem dá pěšky (do kopce tu pomůžou i výtahy), případně vyjet historickou lanovkou od Dunaje.
Rybářská bašta (Halászbástya)
Jen kousek od hradního paláce se nachází Halászbástya, neogotická stavba postavená na přelomu 19. a 20. století. Sousedí s ní Matyášův chrám, přičemž vedle architektonické krásy si tu užijete hlavně výhled na centrum Budapeště.
Socha svobody na vrchu Gellért (Szabadság-szobor)
Dominantou pravého, budínského břehu města je také vrch Gellért, na níž se tyčí socha Svobody. Okolí Szabadság-szobor je aktuálně rekonstruováno, místní citadela tak aktuálně navštívit nelze. I přesto ze zdejšího parku lze hledět na město.
Budova parlamentu (Országház)
Országház, budova maďarského parlamentu, je nepochybně hlavní dominantou levého, pešťského břehu města. Nápadná neogotická budova stojí na břehu řeky, a tak je vidět z mnoha stran.
Hlavní tržnice (Nagyvásárcsarnok)
Centrální tžnice Nagyvásárcsarnok bývá někdy považována za nejhezčí trh Evropy. Dokončena byla na konci 19. století, dnes zde najdete nepřebernou nabídku zboží, hlavně místních potravin a koření, stejně jako suvenýrů. Lze se zde i najíst, ochutnat na tržnici můžete maďarské langoše, guláš i perkelt.
Další zajímavosti v Budapešti
Budapešť nicméně nabízí i další lákadla. Za zmínku stojí dlouhá Andrássyho třída, na jejímž konci se nachází náměstí Hrdinů a městský park Városliget. Jeho součástí je jak zoologická zahrada, tak Termální lázně Széchenyi nebo hrad Vajdahunyad. Minout byste neměli ani Baziliku svatého Štěpána nebo velkou synagogu.