Dálniční známka 2024 pro Slovensko: Ceny a další informace

Slovenská dálnice: ilustrační foto

Slovensko je pro mnohé české řidiče častou destinací, kam vyráží svým autem. Nejsnazší cestou přitom bývá ta po dálnici, a tak mnohé tuzemské šoféry zajímá, jak Slovensko zpoplatní dálniční známky v roce 2024. Na tento dotaz i mnohé další odpovídáme tímto článkem.

Kolik stojí? Ceny dálničních známek pro Slovensko v roce 2024

Ceny za dálniční známky pro Slovensko v roce 2024 nakonec oproti přechozímu roku nezdražily. To znamená, že roční dálniční známka u osobních automobilů do 3,5 tuny pro slovenské dálnice nadále stojí 60 eur (v přepočtu přes 1.420 Kč). Nutné je ale zdůraznit, že Slovensko nabízí jak roční dálniční známku, platnou od 1. prosince předcházejícího roku, do 31. ledna roku následujícího, nebo 365denní, platnou jeden rok od zvoleného začátku platnosti. Obě každopádně stojí stejně.

Vedle toho je tu ještě slovenská dálniční známka na 30 dní, ta stojí 17 eur (v přepočtu zhruba 400 Kč). Nejkratší možností je pak dálniční známka platná 10 dnů, ta vyjde na rovných 12 eur (cca 280 korun).

Roční známkaMěsíční (30denní) známka10denní známka
60 eur17 eur12 eur

Motocykly na Slovensku mýtné za dálnice platit nemusí. Nutné je však platit za přípojná vozidla, v případě, že jízdní souprava přesáhne hmotnost 3,5 tuny. Cena těchto dálničních známek je shodná jako u osobních aut do 3,5 tuny.

Naopak čeští řidiči s průkazem ZTP a ZTP/P se poplatku za dálnice na Slovensku nevyhnou.

Jak dálniční známku pro Slovensko koupit? Lze to online

Dálniční známky na Slovensku jsou elektronické. Koupit se dají online, prostřednictvím stránek eznámka.sk. Zde vyberete typ vozidla, délku platnosti elektronické dálniční známky, e-mail, registrační značku vozidla a začátek platnosti. 

Známku lze ale koupit v některém z prodejních míst. Typicky jde o čerpací stanice na Slovensku, samoobslužná místa poblíž hraničních přechodů nebo ve vybraných obchodech v rámci krajských měst. Označená jsou logem „eznámka“.

Kde na Slovensku platí dálniční známka?

Zpoplatněna je na Slovensku síť dálnic a rychlostních silnic. Konkrétně jde asi o 622 kilometrů dálnic D1, D2, D3 a D4 a rychlostních silnic R1, R2, R4 a R6, vyznačených specifickými dopravními značkami.

Zpoplatněné dálnice na Slovensku
Mapa zpoplatněných dálnic na Slovensku, zdroj: Národná diaľničná spoločnosť

Nepřehlédněte

3 thoughts on “Dálniční známka 2024 pro Slovensko: Ceny a další informace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *