Novinky

Dálniční známka 2023 pro Slovensko: Ceny a další informace

Slovensko je pro mnohé české řidiče častou zemí, kam vyráží. Nejsnazší cestou přitom bývá ta po dálnici, a tak mnohé tuzemské zajímavá, jak Slovensko zpoplatní dálniční známky v roce 2023. Na tento dotaz i mnohé další odpovídáme tímto článkem.

Ceny dálničních známek pro Slovensko v roce 2023

Ceny za dálniční známky pro Slovensko v roce 2023 nakonec proti přechozímu roku zdražily. To znamená, že roční dálniční známka u osobních automobilů do 3,5 tuny pro slovenské dálnice stojí 60 eur (v přepočtu přes 1.420 Kč). Nutné je ale zdůraznit, že Slovensko nabízí jak roční dálniční známku, platnou od 1. prosince předcházejícího roku, do 31. ledna roku následujícího, nebo 365denní, platnou jeden rok od zvoleného začátku platnosti. Obě každopádně stojí stejně.

Vedle toho je tu ještě slovenská dálniční známka na 30 dní, ta stojí 17 eur (v přepočtu zhruba 400 Kč). Nejkratší možností je pak dálniční známka platná 10 dnů, ta vyjde na rovných 12 eur (cca 280 korun).

K uvedeným cenám je však nutné zmínit, že se v posledních týdnech objevují zprávy o možném zdražení slovenských dálničních vinět. I proto je vhodné s případným nákupem roční dálniční známky neváhat.

Motocykly na Slovensku mýtné za dálnice platit nemusí. Nutné je však platit za přípojná vozidla, v případě, že jízdní souprava přesáhne hmotnost 3,5 tuny. Cena těchto dálničních známek je shodná jako u osobních aut do 3,5 tuny.

Kde dálniční známku pro Slovensko koupit?

Dálniční známky na Slovensku jsou elektronické. Koupit se dají online, prostřednictvím stránek eznámka.sk. Zde vyberete typ vozidla, délku platnosti elektronické dálniční známky, e-mail, registrační značku vozidla a začátek platnosti. 

Známku lze ale koupit v některém z prodejních míst. Typicky jde o čerpací stanice na Slovensku, samoobslužná místa poblíž hraničních přechodů nebo ve vybraných obchodech v rámci krajských měst. Označená jsou logem „eznámka“.

Kde na Slovensku platí dálniční známka?

Zpoplatněna je na Slovensku síť dálnic a rychlostních silnic. Konkrétně jde asi o 622 kilometrů dálnic D1, D2, D3 a D4 a rychlostních silnicR1, R2, R4 a R6, vyznačených specifickými dopravními značkami.

Zpoplatněné dálnice na Slovensku
Mapa zpoplatněných dálnic na Slovensku, zdroj: Národná diaľničná spoločnosť

Nepřehlédněte

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

2 komentáře: „Dálniční známka 2023 pro Slovensko: Ceny a další informace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *