Dálniční známka 2024 pro Rakousko: Ceny a další informace

Dálniční známka pro Rakousko pro rok 2024

Rakousko je pro české řidiče častou tranzitní zemí při cestě na dovolenou, našemu jižnímu sousedovi se obvykle nevyhneme ať už při jízdě na do Alp za zimními radovánkami, tak při jízdě autem k moři, ať už do Itálie nebo do Chorvatska. Přitom využíváme rakouské dálnice, které jsou zpoplatněné. Kolik v roce 2024 budou stát dálniční známky v Rakousku? Zde je aktuální přehled cen a dalších informací, pro rok 2024.

Roční i denní známka

Rakousko své dálniční známky pro rok 2024 posunulo oběma směry. Roční dálniční známka pro rakouské dálnice v roce 2024 pro osobní auta vyjde na 96,40 eur, stejně jako o rok dříve, což je aktuálně v přepočtu asi 2.360 korun. Platí přitom už od 1. prosince roku předchozího, až do 31. ledna následujícího, tedy podobně jako česká roční dálniční známka. Dvouměsíční známka v Rakousku pro rok 2024 stojí rovných 28,90 eur (cca 710 korun), o desetník méně. A českými řidiči zřejmě nejčastěji kupovaná desetidenní dálniční známka nově stojí 11,50 eur (asi 280 korun), o výrazně 1,60 eur více než o rok dříve.

Novinkou je pak jednodenní dálniční známka pro rakouské dálnice, která reaguje na normy EU. Ta pro osobní automobily stojí 8,60 eur (cca 210 Kč), českým řidičům se tak příliš nevyplatí. Při jízdě na týdenní dovolenou se stále spíše vyplatí desetidenní známka.

Pro motocykly pak dálniční známky stojí 38,50 eur (roční), 11,50 eur (dvouměsíční), 4,60 eur (desetidenní), respektive 3,40 eur (jednodenní).

Online dálniční známka

Rakousko přitom nabízí různé možnosti, jak dálniční známku koupit. První možností je digitální viněta, dostupná online, přes stránky společnosti ASFINAG, která se v Rakousku stará o dálnice a jejich zpoplatnění.

Nevýhodou tohoto řešení je fakt, že soukromými spotřebiteli zakoupená elektronická dálniční známka platí až 18. den po zakoupení. Vyplývá to z rakouských zákonů o ochraně spotřebitele, kdy soukromé subjekty mají právo na odstoupení od smlouvy – proto je takto koupená digitální viněta platná až od 18. dne po zakoupení. U dálničních známek koupených na firmu však toto neplatí a digitální mýtné je platné ihned.

Kde koupit papírovou dálniční známku pro Rakousko?

Pro české zákazníky je tak pro Rakousko pořád vhodnějším řešením papírová dálniční známka. Tu je možné pořídit na více než 6.000 prodejních místech v Rakousku a okolních zemích. Ideální je ji koupit například na některé z čerpacích stanic poblíž hranic.

Kam nalepit rakouskou známku?

Papírová známka pro rakouské dálnice se lepí na čelní sklo, k vnitřnímu zpětnému zrcátku nebo do levého horního rohu. Rakouská dálniční známka pro rok 2024 má slunečnicově žlutou barvu. 

Kde rakouská dálniční známka platí?

Rakouská dálniční známka i v roce 2024 platí na dálnicích a rychlostních silnicích, celkem jde o více než 2.200 km zpoplatněných úseků. Nadále přitom platí, že vybrané dálniční úseky jsou zpoplatněny zvlášť, speciálním mýtem. Typicky jde o některé úseky s dlouhými tunely. Zvlášť zpoplatněné silnice, kde projíždíte mýtnými branami jsou:

  • S16 Arlberg
  • A13 Brenner (u hranic s Itálií)
  • A10 Tauern
  • A11 Karawanken (u hranic se Slovinskem)
  • A9 Bosruck
  • A9 Gleinalm

Zároveň však existují i krátké úseky, kde se mýto platit nemusí. Typicky jde o místa poblíž hranic Konkrétně jde o úseky:

  • dálnice A1 Westautobahn mezi hranicemi s Německem u Walserbergu a křižovatkou Salzburg Nord
  • dálnice A12 Inntalautobahn mezi hranicemi u Kufsteinu a křižovatkou Kufstein-Süd
  • dálnice A14 Rheintal/Walgau mezi hranicemi u Hörbranzu a křižovatkou Hohenems
Rakousko: Mapa zpoplatněných dálnic
Mapa zpoplatněných dálnic v Rakousku, zdroj: ASFINAG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *