Jelenia Gora autem: Co vidět na polské straně Krkonoš?

DS 4 Cross Rivoli 2023

Polské Krkonoše jsou dnes stále oblíbenější destinací. Jelenia Gora, Sklářská Poruba a další města jsou zajímavými tipy na výlet. Kudy sem dojet autem? Co zde vidět? A jaké další aktivity tu lze provádět? Poradíme.

V článku se dozvíte:

Cesta do Jelení Gory z Prahy

Z Prahy je nejvhodnější cesta do polských Krkonoš po dálnici D10 kolem Mladé Boleslavi a dále na sever Čech. Jde o nejjednodušší trasu a nejčastěji také nejrychlejší. Před Libercem z dálnice sjedete a vydáte se přes Jablonec nad Nisou a Harrachov na polské hranice. Za nimi projedete Sklářskou Porubou (Szklarska Poreba) a vydáte se směr Jelení Hora (Jelenia Gora).

Z Brna je cesta samozřejmě delší, z moravské metropole to do Jelení Hory trvá nějaké čtyři hodiny. Trasy jsou v zásadě dvě, přičemž dost záleží podle aktuální dopravní situace, která potrvá kratší dobu. Jednou možností je „klasika“, z Brna se po D1 vydat do Prahy, metropolí projet kolem Štěrbohol a Černého Mostu a vydat se po dálnici D10 směr Mladá Boleslav. Zbytek už je stejná cesta jako ta výše zmíněná z Prahy.

Alternativou je trasa kolem Kuřimi směrem na Svitavy a odtud přes Litomyšl a Vysoké Mýto směr Hradec Králové. Tuto trasu postupně zkracuje budovaná dálnice D35, díky níž do budoucna půjde o jasně rychlejší volbu. Za Hradcem dojedete na konec D11 a odtud pak kolem Kuksu a Trutnova do Polska. Následně pojedete buď přes Mladé Buky a Malou Úpu a v Polsku kolem města Kowary. Nebo přes Královec a následně v Polsku přes Lubawku a Kamennou Goru.

Co vidět na polské straně Krkonoš?

Za vstupní bránu do polský Krkonoš se dá považovat Szklarská Poreba (Sklářská Poruba). Jde o vynikající výchozí bod pro turistiku, lyžování a další venkovní aktivity.

Jedním z nejznámějších míst v okolí města je vodopád Szklarki, který je druhým největším vodopádem v polských Krkonoších. Jeho šumění vám připomene sílu a krásu přírody, cesta je navíc jednoduchá, vede po lehkém chodníčku.

K vidění stojí i rovněž blízký vodopád Kamieńczyka. K němu už je trasa náročnější, vede do kopce, přičemž cesta s rostoucí nadmořskou výškou je stále náročnější, vede přes balvany a kořeny.

Pokud máte zájem o geologii, nezapomeňte navštívit Muzeum Země, kde můžete studovat různé minerály a horniny nalezené v Krkonoších. Milovníky geologie zaujme také útvar z žulových balvanů Chybotek. Jde o neobvyklou skalní formaci, která vypadá, jako by mohla kdykoli odkutálet. Cestou k ní si navíc můžete vychutnat krásné výhledy na okolní lesy. Horalové by zase měli vyrazit na vrchol Szrenica nabízející úchvatné výhledy na celé Krkonoše.

V zimě se z Szklarské Poreby stává lyžařský ráj, s výbornými sjezdovkami a běžeckými tratěmi. Oblíbeným areálem je tu Ski Arena Szrenica, nabízející sjezdovky pro všechny úrovně lyžařů.

Co vidět v Jelení Hoře?

Jelení Hora (polsky Jelenia Gora) nabízí návštěvníkům širokou škálu možností, jak strávit nezapomenutelný den. Historické centrum města s malebnými náměstími a barokními stavbami vás okouzlí svou atmosférou a architektonickými skvosty. Pokud máte rádi přírodu, nezapomeňte se vydat na procházku do okolních parků a zahrad, jako je například Park Wzgórze Kościuszki. Milovníci nakupování by pak neměli minout legendární trhy v Jelení Hoře. Konají se na náměstí Rynek Jeleniogórski v centru města.

Parkování doporučuji v ulici Bankowa, odkud je to kousek do centra města. Alternativou je parkoviště v ulici Pijarska. To už ale na hlavní náměstí budete muset jít cestou do kopce.

Kdy Jelení Horu navštívit?

Ptáte-li se, jaká je nejlepší doba na návštěvu Jelení Hory, vězte, že každá sezóna přináší své vlastní jedinečné zážitky. Pokud máte rádi pěší turistiku, cyklistiku nebo jen procházky v přírodě, jaro a léto jsou ideálním obdobím. To se tu navíc koná mnoho kulturních festivalů a venkovních akcí. Na podzim můžete obdivovat zlatavé odstíny lesů a užít si méně rušné turistické stezky. Zima pak nabízí výborné lyžařské a snowboardové podmínky v nedalekých střediscích.

Co vidět v okolí Jelení Hory?

V okolí města se navíc nachází tzv. údolí zámků, jehož součástí je na 30 zámků. Pokud vás zajímají, zapište si do itineráře Chojnik, Wojanów, Debowy nebo Milków.

Malebné město je pak nepochybně Karpacz. Toto horské město je populárním turistickým střediskem s mnoha atrakcemi, včetně dřevěného kláštera Wang, přeneseného z Norska.

Co navštívit v Polsku s dětmi?

Vyrážíte-li do polských Krkonoš s dětmi, nemusíte se bát, že byste zde neměli dostatek aktivit. Ve Sklářské Porubě najdete bobovou dráhu, stejně jako oblíbený Dino Park.

Jaká jsou typická polská jídla?

Polská kuchyně je známá svou výraznou chutí a bohatstvím tradičních receptů. V Jelení Hoře a okolních Krkonoších si můžete vychutnat mnohé z těchto lahůdek.

Určitě vyzkoušejte pirohy (polsky pierogi). Toto oblíbené polské jídlo je dostupné v mnoha variantách. Jedná se o plněné knedlíky, které mohou být plněné masem, zelím, sýrem, houbami nebo ovocem, například borůvkami. Konkrétně v Jelenie Hoře se na ně specializuje třeba podnik Pierogarnia z Gitarą i Piórem v ulici 1 Maja, poblíž Kostela Povýšení svatého Kříže v Jelení Hoře.

Placki ziemniaczane jsou zase bramborové placky, často podávané se zakysanou smetanou nebo cukrem. Jde tak o oblíbenou pochoutku jak k hlavnímu jídlu, tak jako dezert.

Milovníci polévek by pak měli ochutnat žurek. Tato tradiční polská polévka s nakyslou chutí se často podává v chlebové misce. Její základem je fermentovaný kvas, do kterého se přidává klobása, vejce a další ingredience. Polským národním jídlem je pak bigos. Jedná se o pomalu dušené jídlo z různých druhů masa, klobásy, zelí, hub a dalšího koření. Ideální volba pro chladné dny v horách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *