Novinky

Opel v roce 2023: Opět ve znamení Astry

Rok 2023 je tady, a tak mnohé automobilky bilancují uplynulé měsíce a zároveň odhalují plány na ty další. V případě značky Opel loňský rok patřil modelu Astra, na trh dorazila nová generace tohoto kompaktu, vyvinutá už v rámci koncernu Stellantis. Rok 2023 v tomto ohledu nebude jiný, také ten bude v případě značky z Rüsselsheimu patřit modelu Opel Astra.

Jestliže v loňském roce na trh dorazil hatchback, letos se dočkáme dalších derivátů. Během roku 2023 se totiž Opel Astra začne oficiálně prodávat jako kombík, stejně jako elektromobil, nakonec nazvaný Astra Electric.

Již odhalené kombi, opět nazvané Astra ST, je o 57 mm delší než hatchback, jeho rozvor se dokonce natáhl o 70 mm. Objem kufru pak činí slušných 608 litrů, respektive 548 litrů v případě plug-in hybridu. Kombík navíc nabízí nastavitelnou dvojitou podlahu, tzv. Intelli-Space.

Praktičtější varianta Astry přitom bude dostupná se stejnými motorizacemi jako hatchback. To znamená nabídnutí benzinového tříválce 1.2 Turbo, turbodieselu 1.5 CDTI, stejně jako plug-in hybridu. Také kombi navíc bude dostupné ve formě elektroauta. Astru Electric pohání trakční elektromotor s výkonem 115 kW, který čerpá svoji energii z 54 kWh li-Ion baterie.

Sportovní plug-in i elektro

Aby toho z rodiny Astra nebylo všechno, tak během roku 2023 Opel začne nabízet také nový derivát Astra GSe. Sportovně laděný model oživuje název známý historie značky, nově však značí Grand Sport electric, na zdůraznění elektrifikovaného pohonu. Astra GSe je totiž sportovně laděný plug-in hybrid, s kombinovaným výkonem 165 kW.

Opel nicméně pro rok 2023 nemá připravené jen nové deriváty Astry. V následujících měsících se začne prodávat také sportovně laděný Grandland GSe. Ten spojuje výkony přeplňovaného zážehového motoru zdvihového objemu 1,6 litru o výkonu 147 kW a dvou elektromotorů (po jednom u každé nápravy), výsledkem čehož je systémový výkon 221 kW.

A co nová SUV?

To všechno jsou již potvrzené novinky, zároveň tu však některá auta v rovině spekulací. Oepl již několik let připravuje nové velké SUV, které zřejmě nahradí model Insignia. Ještě se nepředstavil světu, přičemž není vyloučeno, že se ukáže právě během roku 2023. A také je nutné připomenout, že se pomalu blíží čas nástupce městského SUV Crossland. Jeho sourozenec, Citroën C3 Aircross, má být nakonec nahrazen právě v roce 2023, a tak je možné, že i na nový Crossland dojde někdy v té době. Nechme se překvapit.

Přečtěte si také:

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *