Škoda v roce 2023: Nové generace velkých modelů

Škoda Superb sketch 2013

Automobilka Škoda Auto již vyhlíží rok 2023 a s tím i její fanoušci a zákazníci. Mladoboleslavská automobilka totiž pro nadcházející rok 2023 chystá důležité novinky. Nejenže se chystají nové generace populárních modelů, ale také se začne používat nové logo značky.

Nejprve se zaměřme na nové Škodovky pro rok 2023. Půjde o nové generace hned dvou důležitých modelů. V roce 2023 totiž dorazí jak nová Škoda Superb čtvrté generace, tak Škoda Kodiaq druhé generace. Oba vozy budou představeny ve druhé polovině roku 2023.

Hybridní 1.5 TSI

Zatím více víme o modelu Superb, který je vyvíjen společně s VW Passat B9. Vývoj obou vozů má přitom na starosti právě Škoda s tím, že se dvojice bude vyrábět ve slovenské továrně Volkswagenu v Bratislavě.

Základem příštího Superbu bude dále inovovaná platforma MQB, která bude ještě více přizpůsobená elektrifikovanému pohonu. Jistou novinkou je uvedení nové generace plug-in hybridu, o níž se mluví v souvislosti s příštím Passatem. Ta dostane motor 1.5 TSI místo dosavadní čtrnáctistovky a větší baterie, které mají znamenat dojezd až 100 km v čistě elektrickém pohonu.

Naopak o vzhledu toho moc nevíme. Šéfdesignér Škody Oliver Stefani mluví jen o tom, že nový Superb bude krásné auto. Potvrzená není ani nabídka karoserií. Takřka jistotou je nový Superb Combi, zda ho ale nadále bude doplňovat liftback, není ještě jasné. Kvůli klesajícímu zájmu o liftbacky, potažmo sedany, totiž bratrský Passat B9 má být dostupný jen jako kombík, což může ovlivnit také nabídku budoucího Superbu.

Modern Solid až později

Nový Superb každopádně ještě nepoužije prvky nového stylistického jazyka Modern Solid. Nová identita značky bude totiž na sériovém autě poprvé použita až v roce 2024, a to konkrétně na menším SUV než dnešní Enyaq iV.

Naopak o novém Kodiaqu toho zatím moc nevíme. Dá se ale předpokládat, že technikou naváže právě na Superb. I velké rodinné SUV tak zřejmě použije vylepšenou platformu MQB, která umožní například zástavbu nové generace plug-in hybridu s 1.5 TSI. Mluví se také o nových mild-hybridech. Jistotou je každopádně to, že oba nové modely se budou spoléhat na spalovací motory.

Výrobu nového Kodiaqu pak stejně jako u dnešní generace bude mít na starosti závod v Kvasinách. Co se pak týče ceny, Škoda přiznává, že nechce do budoucna být levnou značkou. Cílem je zaujmout i náročnější klienty, tzv. každodenní objevitele. Škoda tudíž chce nabízet dobrou hodnotu za slušné peníze.

Nové modely i logo

Příchod nových generací modelů Superb a Kodiaq je součást budoucích plánů Škoda Auto. Ty počítají hlavně s rychlou expanzí na poli elektromobility. Do roku 2026 totiž Škoda představí hned tři elektromobily. To je urychlení plánů, protože dosud se počítalo s třemi elektrovozy do roku 2030. Konkrétně půjde o zástupce malých vozů, kompaktní SUV a také sedmimístný rodinný vůz. Poslední jmenovaný přitom naznačuje koncept Škoda Vision 7S. Cílem přitom je, aby elektrická auta do roku 2030 tvořila přes 70 % evropských prodejů značky.

Pro rok 2023 navíc automobilka Škoda plánuje také nové logo. To ale bude zprvu použito jen v tiskových a propagačních materiálech. S použitím přímo na autech se s ním počítá až od roku 2024. Nový Superb a nový Kodiaq tudíž zprvu nové, zjednodušené logo zřejmě nepoužijí.

Nové logo Škodovky souvisí s budoucími plány značky zdůrazňujícími elektromobilitu. Je jednodušší než dnes, dvourozměrné, s háčkem vtipně zakomponovaným do písmena S. Automobilka chtěla nadále využít českou diakritiku, pro zdůraznění historického odkazu a svého původu. Jednodušší emblém má být ale v digitální době snazší na použití. Doplňuje ho přitom i nově vzniklý font nebo nové barevné kombinace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *