Itálie autem (2023): Kudy jet? Klíčové rady a tipy

Itálie autem: Peugeot 308 a Lago di Garda

Itálie patří mezi nejvíce oblíbené dovolenkové destinace Čechů. A vlastně není divu, hory i pláže, výtečně chutnající jídlo a teplé klima, to vše tato jihoevropská země nabízí. Část Čechů přitom do Itálie na dovolenou jedou autem, a to ať v zimě do tamějších lyžařských středisek nebo v létě na tamější pláže a ve zbytku roku do krásných italských měst za poznáním. Jenže kudy jet? A na co si dát cestou do Itálie autem pozor?

Autem do Bibione

Bibione je léta oblíbeným letoviskem pro množství Čechů. A vlastně není divu, cesta autem z Prahy do Bibione nezabere ani devět hodin (pokud je cesta volná), navíc z Bibione je to kousek třeba do Benátek, a tak lze dovolenou u moře spojit i s poznáním.

Nejrychlejší cesta z Prahy vede přes Benešov a Tábor dále na jih Čech, přes České Budějovice a pak v Rakouskou směr Linec, Salzburg a Villach, nejprve po dálnici A1 a následně A10 za Salzburgem. V Itálii pak po dálnici A23 objedete Udine a jste už skoro u moře. Cesta je dlouhá asi 750 km a trvá zhruba 8 hodin a 15 minut.

Alternativou je západní trasa Jižními Čechami, po dálnici D4 přes Dobříš a kolem Písku, pak kolem Lince a pak opět směr Salzburg a Villach, a dále Udine.

V obou případech se tudíž nevyhnete rakouské dálnici A10, se zpoplatněným Katschberským tunelem, jehož průjezd stojí 13 eur. Dálniční mýto v Itálii na úseku Tarvisio – Benátky, vyjde na 18,20 eur.

Autem na Lago di Garda

Dovolená v Itálii ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře, část turistů míří také do italských Dolomit, případně k jezeru Garda. A právě sem vede trochu jiná trasa, kterou lze využít také při cestě na západ Itálie, případně do oblíbeného Toskánska. Z Prahy se tentokrát vyjede po dálnici D5, směr Plzeň a dále v Německu směr Regensburg a Mnichov a dále přes Rakousko kolem Kufsteinu a Insbrucku směr Brenner a pak v Itálii přes Bolzano a Trentino k Lago di Garda.

Stejnou trasu ostatně mnozí řidiči volí i při jízdě za zimními radovánkami, do italských Alp. Jen z italské dálnice sjedou u Bolzana.

I v tomto případě se přitom nevyhnete zpoplatněnému tunelu. V tomto případě je řeč o tunelu Brenner na hranicích Rakouska a Itálie, jehož průjezd stojí 10,50 eur.

Dálniční poplatky

Pokud vyrazíte do Itálie autem, s největší pravděpodobností se nevyhnete dálničním poplatkům. Tedy pokud se na cestě nerozhodnete jet zcela mimo dálniční tahy, což však cestu přes Alpy může značně prodloužit.

Pokud tedy s dálnicemi na své trase počítáte, nemine vás koupě dálniční známky. V Česku je nejkratší ta desetidenní e-známka, za 310 Kč, zatímco v Rakousku je rovněž nejkratší desetidenní, za 9,90 eur, což je v přepočtu zhruba 250 korun.

To v Itálii se na většině dálnic platí dálniční mýtné, podle počtu ujetých kilometrů. Vychází zhruba na 5,50 eur za 100 km. Konkrétně trasa Tarvisio – Benátky, využívaná při cestách do Bibione, vyjde na 18,20 eur. Výši poplatku lze zjistit prostřednictvím oficiálních stránek Autostrade.it.

Možností zaplacení mýta na italských dálnicích je několik. Typickou možností je platba v hotovosti nebo kartou při průjezdu mýtnou branou. K dispozici je ale i automatické mýtné Telepass, případně placení předplacenou kartou Viacard.

Na co si dát pozor?

Při cestě autem do Itálie je rozhodně vhodné si dávat pozor na to, kolik vás jízda bude stát. Třeba v Itálii můžete ušetřit na dálničních poplatcích. Konkrétně cesta do oblasti Benátska není časově o tolik delší, když u Tarvisia sjedete z dálnice a pojedete mimo ni.

Rozhodně se pak vyplatí natankovat palivo už v Rakousko. Itálie totiž dlouhodobě patří mezi nejdražší země v Evropě, z hlediska cen paliv.

Co vzít s sebou?

Před odjezdem se ujistěte, že máte všechny potřebné dokumenty. Potřebujete platný řidičský průkaz, doklady k autu a zelenou kartu, tj. potvrzení o zaplacení povinného ručení. Vyplatí se mít také zajištěné cestovní pojištění. Pasažérům kvůli pohodlí vezměte pohovku nebo polštář, nejen děti pak při cestování ocení nějakou formu zábavy, jednoduché hry, hudbu nebo třeba audioknihu.

Kam do Itálie autem?

Itálie je opravdu různorodá země, kde je toho hodně k poznání. Autem je přitom Itálie snadno a rychle dostupná, respektive alespoň severní část. Vždyť do takové Florencie je to nějakých 1.000 kilometrů, které absolvujete za nějakých 11 hodin, při volných cestách. Mnozí dobrodruzi se pak vedle Toskánska autem vydají klidně i dále na jihy. Tipů je každopádně mimo Benátky nebo Lago di Garda mnoho, záleží na časových možnostech a chuti, jak daleko jet autem:

Benátky

Benátky, město na vodě, jsou jedním z nejkrásnějších a nejromantičtějších míst na světě. Procházka po úzkých uličkách, jízda gondolou nebo návštěva náměstí sv. Marka jsou zážitky, na které se nezapomíná.

Florencie

Florencie, kolébka renesance, je rájem pro milovníky umění a historie. Ulice plné uměleckých děl, nekonečné galerie a muzea, vynikající toskánská kuchyně a atmosféra plná kultury a elegance.

Řím

Řím, Věčné město, je jedním z nejstarších a nejbohatších měst na světě. Koloseum, Pantheon, Španělské schody, Fontána di Trevi – to vše a mnohem více můžete vidět a zažít.

MěstoDélka trasy z Prahy (km)Délka Prahy (hod:min)Co tam vidět?
Bibione7608:10Maják Punta Tagliamento, zábavní park Luna Park Adriatico a samozřejmě blízké pláže
Boloňa95010:20Automobilová muzea v okolí (Ferrari, Lamborghini), Fontana del Nettuno, Piazza Maggiore
Florencie1.03011:40Galerie Uffizi, Katedrála Santa Maria del Fiore, Pallazo Vecchio, Piazza del Duomo, Ponte Vecchio
Janov1.01011:30Acquario di Genova, Katedrála San Lorenzo, Piazza de Ferrari
La Spezia1.06011:40Castello San Giorgio,  muzeum Amedeo Lia, nedaleké Cinque Terre
Milán8709:50Castello Sforzesco, Duomo, Galleria Vittorio Emanuelle II., divadlo La Scala, čtvrť Navigli, nedaleké Bergamo
Řím1.30013:00Koloseum, Pantheon, Španělské schody, Fontána di Trevi
Turín98011:20Centro Storico Fiat, Juventus stadium, Mole Antonelliana, Museo nazionale del cinema, Palazzo Reale, Piazza Castello

Časté otázky o cestě do Itálie autem:

Je bezpečné cestovat autem po Itálii?

Itálie je obecně bezpečná země pro cestování autem. Jako vždy, dbejte na obvyklé bezpečnostní pokyny a dodržujte dopravní předpisy. Počítejte pak s hustým provozem v centrech měst a mnohdy úzkými cestami. Z vlastní zkušenosti víme, že na jihu Itálie může být provoz chaotičtější a kvůli úzkým cestám sem není radno jezdit větším autem.

Potřebuji mezinárodní řidičský průkaz pro cestování autem v Itálii?

Ne, pokud máte řidičský průkaz vydaný v zemi EU, je v Itálii uznáván.

Jaké jsou průměrné ceny pohonných hmot v Itálii?

Ceny pohonných hmot jsou v Itálii v rámci EU spíše vyšší. Vhodné je tak někdy sjet z dálnice do blízkého města, kde ceny mohou být nižší. Pozor dávejte i na častý jev natankování obsluhou čerpací stanice – za tento proces se platí navíc. Natankujte si proto raději sami, ať ušetříte. Vyplatit se může také platit platební kartou u stojanu než hotovostí u kasy.

StátPrůměrná cena Naturalu 95 (Kč/l)Průměrná cena nafty (Kč/l)
Česká republika36,8331,40
Itálie43,5139,64
Německo44,1737,73
Rakousko37,6135,78
Průměrné ceny platné k 12.6.2023

Je lepší cestovat po dálnici, nebo po okresních silnicích?

Záleží na vašich preferencích a zvolené trasy. Dálnice jsou rychlejší, ale bývají zpoplatněny. Okresní silnice nabízí krásnější výhledy a mohou vést přes zajímavá místa. Konkrétně do Benátek navíc cesta kolem Udine není po zpoplatněné dálnici o tolik rychlejší než po okreskách. Podobně z Ravenny do Rimini nebo do San Marina se klidně můžete dálnici vyhnout.

Je těžké najít parkování v italských městech?

V některých městech může být parkování výzva, navíc vjezd přímo do centra může být zcela zakázáno nebo povoleno jen místním. Doporučujeme proto využít parkoviště nebo garáže mimo centrum a do centra se přesunout veřejnou dopravou. To určitě platí třeba pro Benátky. Naopak ve Florencii, Veroně nebo Pise se dají najít i vcelku levná parkoviště blízko oblíbených památek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *