Itálie autem (2022): Kudy jet? Klíčové rady a tipy

Itálie patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů. A vlastně není divu, hory i pláže, skvělé jídlo a teplé klima, to vše tato země nabízí. Část Čechů přitom do Itálie na dovolenou jedou autem, a to ať v zimě do tamějších lyžařských středisek nebo v létě na tamější pláže a ve zbytku roku do krásných italských měst za poznáním. Jenže kudy jet? A na co si dát cestou do Itálie autem pozor?

Autem do Bibione

Bibione je léta oblíbeným letoviskem pro množství Čechů. A vlastně není divu, cesta autem z Prahy do Bibione nezabere ani devět hodin (pokud je cesta volná), navíc z Bibione je to kousek třeba do Benátek, a tak lze dovolenou u moře spojit i s poznáním.

Nejrychlejší cesta z Prahy vede přes Benešov a Tábor dále na jih Čech, přes České Budějovice a pak v Rakouskou směr Linec, Salzburg a Villach, nejprve po dálnici A1 a následně A10 za Salzburgem. V Itálii pak po dálnici A23 objedete Udine a jste už skoro u moře. Cesta je dlouhá asi 750 km a trvá zhruba 8 hodin a 15 minut.

Alternativou je západní trasa Jižními Čechami, po dálnici D4 přes Dobříš a kolem Písku, pak kolem Lince a pak opět směr Salzburg a Villach, a dále Udine.

V obou případech se tudíž nevyhnete rakouské dálnici A10, se zpoplatněným Katschberským tunelem, jehož průjezd stojí 13 eur. Dálniční mýto v Itálii na úseku Tarvisio – Benátky, vyjde na 18,20 eur.

Autem na Lago di Garda

Dovolená v Itálii ale nemusí nutně znamenat pobyt u moře, část turistů míří také do italských Dolomit, případně k jezeru Garda. A právě sem vede trochu jiná trasa, kterou lze využít také při cestě na západ Itálie, případně do oblíbeného Toskánska. Z Prahy se tentokrát vyjede po dálnici D5, směr Plzeň a dále v Německu směr Regensburg a Mnichov a dále přes Rakousko kolem Kufsteinu a Insbrucku směr Brenner a pak v Itálii přes Bolzano a Trentino k Lago di Garda.

Stejnou trasu ostatně mnozí řidiči volí i při jízdě za zimními radovánkami, do italských Alp. Jen z italské dálnice sjedou u Bolzana.

I v tomto případě se přitom nevyhnete zpoplatněnému tunelu. V tomto případě je řeč o tunelu Brenner na hranicích Rakouska a Itálie, jehož průjezd stojí 10,50 eur.

Dálniční poplatky

Pokud vyrazíte do Itálie autem, s největší pravděpodobností se nevyhnete dálničním poplatkům. Tedy pokud se na cestě nerozhodnete jet zcela mimo dálniční tahy, což však cestu přes Alpy může značně prodloužit.

Pokud tedy s dálnicemi na své trase počítáte, nemine vás koupě dálniční známky. V Česku je nejkratší ta desetidenní e-známka, za 310 Kč, zatímco v Rakousku je rovněž nejkratší desetidenní, za 9,60 eur, což je v přepočtu zhruba 250 korun.

To v Itálii se na většině dálnic platí dálniční mýtné, podle počtu ujetých kilometrů. Vychází zhruba na 5,50 eur za 100 km. Konkrétně trasa Tarvisio – Benátky, využívaná při cestách do Bibione, vyjde na 18,20 eur. Výši poplatku lze zjistit prostřednictvím oficiálních stránek Autostrade.it.

Možností zaplacení mýta na italských dálnicích je několik. Typickou možností je platba v hotovosti nebo kartou při průjezdu mýtnou branou. K dispozici je ale i automatické mýtné Telepass, případně placení předplacenou kartou Viacard.

Na co si dát pozor?

Při cestě autem do Itálie je rozhodně vhodné si dávat pozor na to, kolik vás jízda bude stát. Třeba v Itálii můžete ušetřit na dálničních poplatcích. Konkrétně cesta do oblasti Benátska není časově o tolik delší, když u Tarvisia sjedete z dálnice a pojedete mimo ni.

Rozhodně se pak vyplatí natankovat palivo už v Rakousko. Itálie totiž dlouhodobě patří mezi nejdražší země v Evropě, z hlediska cen paliv.

Kam do Itálie autem?

Itálie je opravdu různorodá země, kde je toho hodně k poznání. Autem je přitom Itálie snadno a rychle dostupná, respektive alespoň severní část. Vždyť do takové Florencie je to nějakých 1.000 kilometrů, které absolvujete za nějakých 11 hodin, při volných cestách. Mnozí dobrodruzi se pak vedle Toskánska autem vydají klidně i dále na jihy. Tipů je každopádně mimo Benátky nebo Lago di Garda mnoho, záleží na časových možnostech a chuti, jak daleko jet autem:

MěstoDélka trasy z Prahy (km)Délka Prahy (hod:min)Co tam vidět?
Boloňa95010:20Automobilová muzea v okolí (Ferrari, Lamborghini), Fontana del Nettuno, Piazza Maggiore
Florencie1.03011:40Galerie Uffizi, Katedrála Santa Maria del Fiore, Pallazo Vecchio, Piazza del Duomo, Ponte Vecchio
Janov1.01011:30Acquario di Genova, Katedrála San Lorenzo, Piazza de Ferrari
La Spezia1.06011:40Castello San Giorgio,  muzeum Amedeo Lia, nedaleké Cinque Terre
Milán8709:50Castello Sforzesco, Duomo, Galleria Vittorio Emanuelle II., divadlo La Scala, čtvrť Navigli, nedaleké Bergamo
Turín98011:20Centro Storico Fiat, Juventus stadium, Mole Antonelliana, Museo nazionale del cinema, Palazzo Reale, Piazza Castello

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *