San Marino autem: Rady na cestu a tipy, co vidět

San Marino je považováno za nejstarší republiku na světě, traduje se, že bylo založeno už 3. září 301. Zároveň dnes jde o pátý nejmenší stát světa. Už jen to ze San Marina dělá zajímavé místo k návštěvě. Navíc se tam dá snadno dostat autem, ať už vyrazíte přímo z Česka, nebo třeba z Itálie, kde aktuálně trávíte dovolenou. Poradíme, jak se do San Marina dostanete autem, co tam vidět a jaké místní jídlo si tam dát.

V článku se dočtete:

Jak se dostat do San Marina autem?

San Marino není zrovna typická dovolenková destinace, vhodná je spíše jako součást dovolené v Itálii, konkrétně na východním pobřeží Apeninského poloostrova. Přesto existují i turisté, kteří se vydají přímo za poznáním této nejstarší republiky světa. Cesta z Prahy do San Marina trvá zhruba 12 hodin (když je cesta volná) a vede prakticky celá po dálnici.

Pokud se vydáváte z Prahy nebo západních Čech, vhodné je se vydat po dálnici D5 směr Rozvadov a pak v Německu kolem Regensburgu a Mnichova do Rakouska. Tuto alpskou zemi následně projedete kolem Kufsteinu a Innsbrucku směr Brenner. Itálií následně projede kolem Bolzana a Trenta, u Verony se vydáte směr Modena a Boloňa a pak už se jen kolem Rimini dostanete do San Marina. Tam už je cesta jednoduchá, přes hlavní klikatou silnici, tzv. superstrada, projedete největším městem země Dogana a dostanete se do San Marina.

Alternativou je trasa přes České Budějovice, Rakousko projet okolo Lince, Salcburku a Villachu a v Itálii se vydat kolem Udine a Benátky dále na jih. Pro turisty z Moravy je pak nejvhodnější cesta přes Vídeň a Štýrský Hradec a pak opět kolem Udine a Benátek. Pokud přitom nespěcháte, nebo hodláte ušetřit, můžete za Benátkami sjet z dálnice a jet kolem Ravenny mimo placené dálnice.

Právě dálniční poplatky v Itálii placené ve formě mýtného za ujeté kilometry mohou cestu značně prodražit. Stejně tak v Rakousku musíte počítat se zaplacením dálniční známky, případně i s poplatky za průjezd zvlášť placených úseků, jako je průsmyk Brenner (trasa kolem Innsbrucku) nebo „Tauernská dálnice“ (trasa kolem Salcburku).

Pokud už jste přímo v Itálii, může být San Marino součást vaší dovolené jako zajímavý poznávací výlet. Vyplatí se sem dojet hlavně při dovolené v Rimini, zajet sem ale klidně můžete i z Florencie (Toskánsko) nebo Boloni.

San Marino: Parkování

Pokud budete vyrážet do San Marina, vaší cílovou destinací bude nepochybně i stejnojmenné hlavní město země. To stojí na svahu nejvyšší hory San Marina Monte Titana, což definuje kopcovitý terén a s tím spojený horší přístup automobilem.

Pokud do San Marina přijíždíte autem, bude pro vás nejsnazší zaparkovat u místní lanovky, která vás z města Borgo Maggiore vyveze právě až do města San Marino. Kolem ní je navíc hned několik parkovišť, a tak tu parkovací místo naleznete nejsnáze. Do navigace si dejte „Piazzale Campo della Fiera – Borgo Maggiore“, pokud však budete do San Marina přijíždět od Rimini, k lanovce (též funivia) vás dovedou ukazatele.

Několik parkovišť najdete každopádně také přímo v San Marinu. Jsou ale malá a rychle se zaplní. Může se tak stát, že budete kroužit a stejně se vrátíte k parkovišti u lanovky. Tajným tipem je však parkování v ulici Via del Voltone, odkud je to do cena krátká procházka.

Co vidět v San Marinu?

To nejhezčí ze San Marina se nepochybně nachází přímo v jeho hlavním městě. Dominantou města jsou tři sanmarinské pevnosti, které se dostaly i do státního znaku země a jeho vlajky. Nejznámější je Castello de la Guaita, rozhodně se ale vyplatí se projít i ke Castello de la Fratta (přezdívaná La Cesta) a třetí pevnosti Torre dal Montale. Procházka je plná krásných výhledů jak na pevnosti, tak do okolní krajiny.

Pokud do San Marina vyjedete zmíněnou lanovkou, krásné výhledy najdete hned u její horní stanice. Krátkou procházkou dojděte k Basilica di San Marino nebo k Palazzo Pubblico, kde se konají státní ceremonie. Ostatně všude je tu kousek, byť mnohdy do kopce a i jen procházka historickými uličkami stojí za to.

San Marino a jeho kuchyně

Sanmarinská kuchyně je vcelku logicky velice podobná té italské, konkrétně z okolních regionů Emilia-Romagna a Marche. Typické jídlo San Marina je hlavně piadina (někdy piada), pšeničná placka z mouky a sádla, jíž chuť dodávají různé náplně, s rukolou, rajčaty, šunkou nebo místními sýry. Podnikům zaměřeným na tento pokrm se říká piadineria, jednu přitom najdete hned u tvrze Guaita.

Často si tu můžete objednat rovněž fagioli con le cotiche, polévku z fazolí a slaniny, typicky podávanou na Vánoce, případně polentu, kukuřičnou kaši nabízenou hlavně jako příloha. Sanmarinské sladkosti pak využívají hlavně pistácie a jiné ořechy. Tradiční je Torta Tre Monti (tzv. „dort tří věží“, dle sanmarinských pevností), dort skládající se z několika plátů spojených ořechovým krémem a politý čokoládou, nebo Cacciatello, místní variace na créme caramel.

Cesta do San Marina a časté dotazy

Kdy navštívit San Marino?

Jaro a podzim jsou ideální. V tomto období je počasí příjemné a můžete se vyhnout davům turistů.

Jaké dokumenty potřebuji pro cestu autem do San Marina?

Váš platný řidičský průkaz, doklady k vozidlu a zelenou kartu pro povinné ručení. Vhodné je si také smluvit cestovní pojištění. Naopak mezinárodní řidičák s sebou nepotřebujete.

Další tipy na dovolenou autem:

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *