Novinky

San Marino autem: Rady na cestu a tipy, co vidět

San Marino je považováno za nejstarší republiku na světě, traduje se, že bylo založeno už 3. září 301. Zároveň dnes jde o pátý nejmenší stát světa. Už jen to ze San Marina dělá zajímavé místo k návštěvě. Navíc se tam dá snadno dostat autem, ať už vyrazíte přímo z Česka, nebo třeba z Itálie, kde aktuálně trávíte dovolenou. Poradíme, jak se do San Marina dostanete autem, co tam vidět a jaké místní jídlo si tam dát.

V článku se dočtete:

Jak se dostat do San Marina autem?

San Marino není zrovna typická dovolenková destinace, vhodná je spíše jako součást dovolené v Itálii, konkrétně na východním pobřeží Apeninského poloostrova. Přesto existují i turisté, kteří se vydají přímo za poznáním této nejstarší republiky světa. Cesta z Prahy do San Marina trvá zhruba 12 hodin (když je cesta volná) a vede prakticky celá po dálnici.

Pokud se vydáváte z Prahy nebo západních Čech, vhodné je se vydat po dálnici D5 směr Rozvadov a pak v Německu kolem Regensburgu a Mnichova do Rakouska. Tuto alpskou zemi následně projedete kolem Kufsteinu a Innsbrucku směr Brenner. Itálií následně projede kolem Bolzana a Trenta, u Verony se vydáte směr Modena a Boloňa a pak už se jen kolem Rimini dostanete do San Marina. Tam už je cesta jednoduchá, přes hlavní klikatou silnici, tzv. superstrada, projedete největším městem země Dogana a dostanete se do San Marina.

Alternativou je trasa přes České Budějovice, Rakousko projet okolo Lince, Salcburku a Villachu a v Itálii se vydat kolem Udine a Benátky dále na jih. Pro turisty z Moravy je pak nejvhodnější cesta přes Vídeň a Štýrský Hradec a pak opět kolem Udine a Benátek. Pokud přitom nespěcháte, nebo hodláte ušetřit, můžete za Benátkami sjet z dálnice a jet kolem Ravenny mimo placené dálnice.

Právě dálniční poplatky v Itálii placené ve formě mýtného za ujeté kilometry mohou cestu značně prodražit. Stejně tak v Rakousku musíte počítat se zaplacením dálniční známky, případně i s poplatky za průjezd zvlášť placených úseků, jako je průsmyk Brenner (trasa kolem Innsbrucku) nebo „Tauernská dálnice“ (trasa kolem Salcburku).

Pokud už jste přímo v Itálii, může být San Marino součást vaší dovolené jako zajímavý poznávací výlet. Vyplatí se sem dojet hlavně při dovolené v Rimini, zajet sem ale klidně můžete i z Florencie (Toskánsko) nebo Boloni.

San Marino: Parkování

Pokud budete vyrážet do San Marina, vaší cílovou destinací bude nepochybně i stejnojmenné hlavní město země. To stojí na svahu nejvyšší hory San Marina Monte Titana, což definuje kopcovitý terén a s tím spojený horší přístup automobilem.

Pokud do San Marina přijíždíte autem, bude pro vás nejsnazší zaparkovat u místní lanovky, která vás z města Borgo Maggiore vyveze právě až do města San Marino. Kolem ní je navíc hned několik parkovišť, a tak tu parkovací místo naleznete nejsnáze. Do navigace si dejte „Piazzale Campo della Fiera – Borgo Maggiore“, pokud však budete do San Marina přijíždět od Rimini, k lanovce (též funivia) vás dovedou ukazatele.

Několik parkovišť najdete každopádně také přímo v San Marinu. Jsou ale malá a rychle se zaplní. Může se tak stát, že budete kroužit a stejně se vrátíte k parkovišti u lanovky. Tajným tipem je však parkování v ulici Via del Voltone, odkud je to do cena krátká procházka.

Co vidět v San Marinu? Zajímavosti v metropoli

To nejhezčí ze San Marina se nepochybně nachází přímo v jeho stejnojmenném hlavním městě. Dominantou města jsou tři sanmarinské pevnosti, které se dostaly i do státního znaku země a jeho vlajky. Nejznámější je Castello de la Guaita, rozhodně se ale vyplatí se projít i ke Castello de la Fratta (přezdívaná La Cesta) a třetí pevnosti Torre dal Montale. Procházka je plná krásných výhledů jak na pevnosti, tak do okolní krajiny.

Pokud do San Marina vyjedete zmíněnou lanovkou, krásné výhledy najdete hned u její horní stanice. Krátkou procházkou dojděte k Basilica di San Marino nebo k Palazzo Pubblico, kde se konají státní ceremonie. Ostatně všude je tu kousek, byť mnohdy do kopce a i jen procházka historickými uličkami stojí za to.

San Marino a jeho kuchyně

Sanmarinská kuchyně je vcelku logicky velice podobná té italské, konkrétně z okolních regionů Emilia-Romagna a Marche. Typické jídlo San Marina je hlavně piadina (někdy piada), pšeničná placka z mouky a sádla, jíž chuť dodávají různé náplně, s rukolou, rajčaty, šunkou nebo místními sýry. Podnikům zaměřeným na tento pokrm se říká piadineria, jednu přitom najdete hned u tvrze Guaita.

Často si tu můžete objednat rovněž fagioli con le cotiche, polévku z fazolí a slaniny, typicky podávanou na Vánoce, případně polentu, kukuřičnou kaši nabízenou hlavně jako příloha. Sanmarinské sladkosti pak využívají hlavně pistácie a jiné ořechy. Tradiční je Torta Tre Monti (tzv. „dort tří věží“, dle sanmarinských pevností), dort skládající se z několika plátů spojených ořechovým krémem a politý čokoládou, nebo Cacciatello, místní variace na créme caramel.

Cesta do San Marina a časté dotazy

Kdy navštívit San Marino?

Jaro a podzim jsou ideální. V tomto období je počasí příjemné a můžete se vyhnout davům turistů. Na cestu vyrazte tak, abyste se ideálně vyhnuli dopravním špičkám. V létě se vyhněte víkendům, alternativou je jízda přes noc.

Jaké dokumenty potřebuji pro cestu autem do San Marina?

Váš platný řidičský průkaz, doklady k vozidlu a zelenou kartu pro povinné ručení. Vhodné je si také smluvit cestovní pojištění. Naopak mezinárodní řidičák s sebou nepotřebujete.

Co s sebou na cestu autem do San Marina?

Na dlouhou cestu je vhodné se náležitě připravit. Cestujícím kvůli pohodlí vezměte pohovku nebo polštář, nejen děti pak při cestování ocení nějakou formu zábavy, jednoduché hry, hudbu nebo třeba audioknihu. Samozřejmostí jsou pak vedle povinné výbavy místní peníze v hotovosti (eura), kdyby vaše platební karta náhodou nefungovala. Vyplatí se s sebou vzít i toaletní potřeby.

Kde se stavit cestou?

Dlouhá cesta žádá přestávky na odpočinek, možností je si trasu rozdělit i na dva dny. Možností zastávek je po cestě každopádně vícero. V Německu se můžete stavit v Regensburgu, jímž projíždíte – centrum města není tak daleko od dálnice. V Rakousku se zase může hodit zastávka v Innsbrucku, kde si lze užít výhled na okolní hory. Jen o kousek dál se nabízí pauza na průsmyku Brenner. V Itálii se zase klidně stavte v Modeně, což ocení každý automobilový fanoušek, třeba díky muzeu Enza Ferrariho.

Další tipy na dovolenou autem:

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *