Mezinárodní řidičský průkaz v roce 2023: Všechny klíčové informace

Mezinárodní řidičský průkaz je zkušeným cestovatelům dobře známý, přesto se vyplatí si připomenout charakteristické vlastnosti a specifika tohoto mezinárodního potvrzení o řidičském oprávnění. Přestože v praxi mezinárodní řidičák bývá vyžadován jen málokdy, rozhodně se pro cesty do Ameriky nebo Asie vyplatí si ho zařídit. Proto zodpovídáme všechny klíčové otázky na toto téma:

Řidičák podle Vídeňské úmluvy a dle Ženevské úmluvy

V první řadě je vždy nutné si zjistit, jaký typ řidičáku v cílové destinaci vyžadují. Při cestách o Evropské unii si vystačíte s běžným řidičákem, stejně jako ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku nebo Norsku. Při cestě do vzdálenějších končin však už mezinárodní řidičský průkaz potřebovat budete. Vyžadován může být v lokální autopůjčovně nebo při policejní kontrole. Výjimkou však nejsou případy, že pro kontrolu bude vyžádán i běžný řidičák.

Každopádně je nutné zdůraznit, že existují dva druhy mezinárodního řidičáku. V některých zemích jsou schváleny oba typy, v některých však jen jeden. Na úřadě tak vždy zdůrazňujte cílovou destinaci, případně i země, přes než autem pojedete. Na dalekých cestách se může stát, že potřebovat budete oba typy.

První druh je mezinárodní řidičský průkaz dle tzv. Vídeňské úmluvy z roku 1949. Ten platí v následujících státech:

Státy Vídeňské úmluvy
Albánie, Arménie, Ázerbájdžán, Bahamy, Bahrajn, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Brazílie, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Filipíny, Gruzie, Guyana, Írán, Izrael, Jihoafrická republika, Katar, Kazachstán, Keňa, Kuba, Kuvajt, Kyrgyzstán, Libérie, Severní Makedonie, Maroko, Moldávie, Monako, Mongolsko, Niger, Omán, Pákistán, Peru, Pobřeží slonoviny, Rusko, San Marino, Saúdská Arábie, Senegal, Srbsko, Seychely, Spojené arabské emiráty, Středoafrická republika, Tádžikistán, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Uruguay, Uzbekistán, Vietnam a Zimbabwe

Druhý druh je pak mezinárodní řidičák podle Ženevské úmluvy z roku 1968. Ten je platný v následujících zemích:

Státy Ženevské úmluvy
Albánie, Alžírsko, Andorra, Argentina, Austrálie, Bangladéš, Barbados, Belize, Benin, Bosna a Hercegovina, Botswana, Burkina Faso, Černá Hora, Demokratická republika Kongo, Dominikánská republika, Ekvádor, Egypt, Fidži, Filipíny, Ghana, Gruzie, Guatemala, Haiti, Chile, Indie, Island, Izrael, Jamajka, Japonsko, Jihoafrická republika, Jordánsko, Kambodža, Kanada, Kongo, Kuba, Kyrgyzstán, Laos, Libanon, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Malajsie, Mali, Maroko, Monako, Namibie, Niger, Nigérie, Nový Zéland, Omán, Papua-Nová Guinea, Paraguay, Peru, Pobřeží slonoviny, Jižní Korea, Rusko, Rwanda, San Marino, Senegal, Srbsko, Sierra Leone, Singapur, Spojené arabské emiráty, Srí Lanka, Středoafrická republika, Sýrie, Thajsko, Togo, Trinidad a Tobago, Tunisko, Turecko, Uganda, USA, Venezuela, Vietnam a Zimbabwe

Mezinárodní řidičský průkaz: Platnost

Platnost mezinárodního řidičáku se liší podle zvoleného typu. Ten podle Vídeňské úmluvy je platný tři roky, zatímco řidičák podle Ženevské úmluvy jen rok. Ve státech, kde platí oba typy je tak vhodné volit „Vídeň“.

Kde a jak mezinárodní řidičák vyřídit?

Podobně jako o běžný český řidičák je možné o mezinárodní řidičský průkaz zažádat na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností na území České republiky. Těch je na 206. Nemusíte se tak omezovat na úřad v okolí svého bydliště.

Pro vyřízení mezinárodního řidičáku není potřeba desítka lejster. Na dopravní úřad si s sebou vezměte:

  • platný řidičský průkaz,
  • občanský průkaz
  • a průkazovou fotku 35 x 45 mm. Jen pozor, portrét vytištěný na tiskárně nestačí. 

Potřebujete též žádost o mezinárodní řidičský průkaz. Tu si můžete vyzvednout na místě, nebo si ji dopředu stáhnout z internetu, a vyplnit dopředu. Počítejte však s tím, že do žádosti budete vyplňovat zemi, pro níž řidičák potřebujete.

Mezinárodní řidičský průkaz: Cena

Cena za mezinárodní řidičák je mizivá. Správní poplatek činí 50 korun.

Žádost o sjednání si můžete vytisknout už doma. Na vystavení přitom není potřeba čekat, řidičák vám na přepážce vyřídí na počkání. Vyplnění údajů přitom zabere jen pár minut.

Žádost o mezinárodní řidičský průkaz je nutné podat osobně.

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *