Nejkratší cesta autem k moři. Tipy a rady pro sezonu 2022

Léto se blíží, a tak mnozí z nás začínají řešit, kde budou trávit letní prázdniny. I letos velká část českých turistů pojede na dovolenou autem, a tak se nejeden ptá, jaká cesta k moři existuje. Ptáte se také, kudy jet nejkratší cestu k moři? Nabízíme hned několik tipů pro letošní prázdniny 2022.

Nejkratší cesta k moři

Pokud budete hledat opravdu tu nejkratší cestu z České republiky k moři, možná vás překvapí, že se nevydáte směrem na jih, ale na sever. Nicméně ano, pokud hledáte tu opravdu nejkratší cestu autem k moři, nepojedete k Jadranu, ale k Baltu. Právě Baltské moře je z Čech opravdu nejblíže, vzdušnou čarou je to z Prahy jen asi 390 kilometrů. K Jaderskému moři je to vzdušnou čarou asi o 40 km dále.

Jako cílovou destinaci vezměme třeba letovisko Mezizdroje v Polsku. To je z Prahy v závislosti na trase vzdáleno asi 580 kilometrů s tím, že cesta zabere jen asi šest hodin, když nedojde k nějaké mimořádné události. Ideální je vyrazit z Prahy směrem na Drážďany po dálnici D8 a dále směr Berlín a Štětí. Alternativou je ale i trasa kolem Liberce a Zielonou Goru.

Plusem je, že od Mezizdroje je jen kousek slavný ostrov Usedom s bohatým zázemím. Navíc kromě tuzemské dálnice D8 cesta vede po nezpoplatněných dálnicích.

Nejkratší cesta k Jaderskému moři

Jelikož je ale Baltské moře pro leckterého dovolenkáře moc studené, bude většina Čechů hledat, která je nejkratší cesta k Jaderskému moři. V takovém případě je to nejblíže do Itálie, do Terstského zálivu. Konkrétně do letoviska Monfalcone to je z Prahy nějakých 730 kilometrů. Tedy pokud to vezmete trasou přes České Budějovice a Linec a dále kolem Salcburku a Villachu. Východnější trasa přes Brno a Vídeň už má přes 800 km.

Pravdou ale je, že mořským radovánkám okolí Terstu tolik neplatí. Za hezčími plážemi se zkrátka vyplatí vyrazit o něco dál na západ, ať už do dobře známého Bibione nebo třeba do nedalekého Lignana. Každopádně počítejte s tím, že při cestě na jih potřebujete rakouskou dálniční známku, v Itálii pak zaplatíte dálniční mýtné.

Nejkratší cesta do Chorvatska

Pokud budete chtít autem vyrazit k moři do Chorvatska, vězte, že nejblíže k moři to je do okolí města Rijeka. Běžná trasa z Prahy přes Brno, Vídeň, Graz a Maribor je dlouhá asi 820 kilometrů. Lze ale jet i západnější trasou, kdy se z Prahy vydáte směrem na České Budějovice a dále na Linz, Klagenfurt, Villach a Lublaň. Taková cesta má pak méně než 700 km. Časově je ale náročnější, zabere přes devět hodin.

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *