Nejkratší cesta autem k moři. Tipy a rady pro sezonu 2024

Autem k moři: Peugeot 308 v Itálii

Léto se pomalu blíží, a tak mnozí z nás začínají řešit, kde budou trávit letní prázdniny. Také letos část českých turistů pojede na dovolenou autem, a tak se nejeden ptá, jaká cesta k moři existuje. Ptáte se také, kudy jet nejkratší cestu k moři? Nabízíme hned několik tipů pro letošní prázdniny 2024.

Nejkratší cesta k moři

Pokud budete hledat opravdu tu nejkratší cestu z České republiky k moři, možná vás překvapí, že se nevydáte směrem na jih, ale na sever. Nicméně ano, pokud hledáte tu opravdu nejkratší cestu autem k moři, nepojedete k Jadranu, ale k Baltu. Právě Baltské moře je z Čech opravdu nejblíže, vzdušnou čarou je to z Prahy jen asi 390 kilometrů. K Jaderskému moři je to vzdušnou čarou asi o 40 km dále.

Jako cílovou destinaci vezměme třeba letovisko Mezizdroje v Polsku. To je z Prahy v závislosti na trase vzdáleno asi 580 kilometrů s tím, že cesta zabere jen asi šest hodin, když nedojde k nějaké mimořádné události. Ideální je vyrazit z Prahy směrem na Drážďany po dálnici D8 a dále směr Berlín a Štětí. Alternativou je ale i trasa kolem Liberce a Zielonou Goru.

Plusem je, že od Mezizdroje je jen kousek slavný ostrov Usedom s bohatým zázemím. Navíc kromě tuzemské dálnice D8 cesta vede po nezpoplatněných dálnicích.

Nejkratší cesta k Jaderskému moři

Jelikož je ale Baltské moře pro leckterého dovolenkáře moc studené, bude většina Čechů hledat, která je nejkratší cesta k Jaderskému moři. V takovém případě je to nejblíže do Itálie, do Terstského zálivu. Konkrétně do letoviska Monfalcone to je z Prahy nějakých 730 kilometrů. Tedy pokud to vezmete trasou přes České Budějovice a Linec a dále kolem Salcburku a Villachu. Východnější trasa přes Brno a Vídeň už má přes 800 km.

Pravdou ale je, že mořským radovánkám okolí Terstu tolik neplatí. Za hezčími plážemi se zkrátka vyplatí vyrazit o něco dál na západ, ať už do dobře známého Bibione nebo třeba do nedalekého Lignana. Každopádně počítejte s tím, že při cestě na jih potřebujete rakouskou dálniční známku, v Itálii pak zaplatíte dálniční mýtné.

Nejkratší cesta do Chorvatska

Pokud budete chtít autem vyrazit k moři do Chorvatska, vězte, že nejblíže k moři to je do okolí města Rijeka. Běžná trasa z Prahy přes Brno, Vídeň, Graz a Maribor je dlouhá asi 820 kilometrů. Lze ale jet i západnější trasou, kdy se z Prahy vydáte směrem na České Budějovice a dále na Linz, Klagenfurt, Villach a Lublaň. Taková cesta má pak méně než 700 km. Časově je ale náročnější, zabere přes devět hodin.

Časté dotazy

Kdy vyrazit na cestu, abych se vyhnul dopravní špičce?

Pokud si můžete vybrat, kdy vyrazíte na dovolenou, rozhodně se vyhněte víkendům, kdy dovolenkáři napříč Evropou vyrážejí na dovolenou. Hustá doprava bývá také na přelomu července a srpna, kdy často na cesty vyrážejí Holanďané a Němci. Alternativou může být i cesta přes noc, v takovém případě ale dávejte pozor na dostatečný odpočinek před cestou.

Co vzít na cestu autem k moři s sebou?

Vedle povinné výbavy (autolékárnička či reflexní vesta) je vhodné s sebou na dlouhou cestu k moři vzít také další věci. V létě je nutností dostatek tekutin pro všechny členy posádky, stejně jako dostatečná zásoba potravin, kdybyste se zasekli v dopravní zácpě. Vhodné je vzít také s sebou polštáře či přikrývky, aby spolupasažéři měli na cestě větší pohodlí. O zábavu na cestě se mohou postarat hry, hudba nebo audioknihy. Určitě pak nezapomeňte na peníze a doklady, užitečné mohou být i toaletní potřeby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *