Dálniční známky 2023: Kolik stojí v Rakousku, Slovensku či Švýcarsku?

Švýcarská dálniční známka 2023

Také v roce 2023 se dálnice v mnoha evropských zemích platí prostřednictvím dálničních známek. A jelikož množství řidičů míří do zahraničí autem, hodí se v takovém případě vědět, kolik se kde za dálnice platí. Víte, kolik pro rok 2023 stojí dálniční známky ve vybraných evropských zemích? Přečtěte si náš přehled a dozvíte se více.

Dálniční známky totiž i pro rok 2023 zůstávají v několika zemích způsobem zpoplatnění dálnic. Jestliže v Česku nebo na Slovensku a Maďarsku funguje dnes elektronický systém, třeba ve Švýcarsku stále musíte za čelní sklo auta vylepit papírovou známku.

Výjimkou pak nadále zůstává Německo, kde jsou dálnice pro osobní automobily pořád zdarma. Ve Francii, Chorvatsku nebo Itálii se pak za dálnice platí v mýtných branách, podle počtu ujetých kilometrů. V Polsku jsou zase zpoplatněné jen vybrané úseky dálnic.

Maďarsko

Na maďarských dálnicích už několik let platí elektronické dálniční viněty, tzv. e-viněty. Nemusíte tedy nikam vylepovat žádnou papírovou známku, o kontrolu se stará kamerový systém nebo mobilní kontrolní jednotky, a to na základě registrované poznávací značky. K dispozici jsou tři délky platnosti, pořídit přitom lze i známku jen pro vybranou župu, což je maďarský ekvivalent českých krajů. Maďarskou e-známku koupíte přes internet, případně na maďarských čerpacích stanicích nebo v okolí hraničních přechodů.

Ceny mírně vzrostly. V tabulce uvedené ceny maďarských známek pro rok 2023 se týkají tzv. kategorie D1. To jsou osobní automobily do hmotnosti 3,5 tuny a do sedmi míst k sezení. Cena roční známky jen pro vybranou župu vyjde na 5.720 forintů.

Dálniční známka v Maďarsku 2023 pro osobní auta

Délka platnosti10 dníMěsícRok
Cena5.500 forintů (cca 330 Kč)8.900 forintů (cca 540 Kč)49.190 forintů (cca 2.970 Kč)
Zdroj: nemzetiutdij.hu

Rakousko

Rakousko již umožňuje pořídit si elektronickou dálniční známku, pro české řidiče je však stále výhodnější si pořídit papírový kupón, dostupný za stejnou cenu. Kvůli rakouským zákonům o ochraně spotřebitelů totiž e-známka pro soukromá vozidla platí až minimálně 18 dnů od objednání. Papírová známka pro rakouské dálnice se lepí na čelní sklo, k vnitřnímu zpětnému zrcátku nebo do levého horního rohu. Rakouská dálniční známka pro rok 2023 má nachovou barvu. Proti předchozímu roku přitom viněty mírně zdražily.

I nadále pak platí, že vybrané rakouské dálniční úseky jsou zpoplatněny zvláštním mýtem. Klasicky jde o alpské úseky s dlouhými tunely, Tauern nebo Karawanken.

Ceny dálničních známek v Rakousku pro osobní auta v roce 2023

Doba platnosti10 dníDva měsíceRok
Cena9,90 eur
(240 Kč)
29 eur
(710 Kč)
96,40 eur
(2.350 Kč)
Zdroj: Asfinag.at

Slovensko

Na Slovensku dnes podobně jako v České republice nebo Maďarsku fungují elektronické dálniční známky. Koupit je můžete prostřednictvím internetu (na stránkách eznámka.sk), pomocí mobilní aplikace nebo ve vybraných prodejních místech, což jsou typicky čerpací stanice u hranic nebo na bývalých hraničních přechodech. Vylepovat tedy nic nemusíte, o kontrolu zaplaceného mýta se starají mobilní hlídky nebo kamerový systém.

Elektronické mýtné na Slovensku v roce 2023

Doba platnosti10 dní30 dníRok
Cena12 eur
(280 Kč)
17 eur
(400 Kč)
60 eur
(1.420 korun)
Zdroj: NDSAS.sk

Slovinsko

Ve Slovinsku tu je pro rok 2023 už výhradně elektronická dálniční známka, kterou lze pořídit online, na stránkách DARS.si. To je pro české řidiče nejjednodušší možnost nákupu, slovinské e-viněty lze nicméně koupit i ve specializovaných prodejnách. Podobně jako v jiných zemích se e-viněta váže na registrační značku vozidla, kterou je nutné při nákupu vyplnit.

Zajímavou možností je pořízení půlroční dálniční známky, ta je nicméně určena výhradně pro motocykly. Roční se pak nově neváže na kalendářní rok, ale platnost začíná ve zvolené datum.

Tradičně pozor si musejí dávat řidiči dodávek. Pokud výška vozidla do 3,5 tuny nad přední nápravou je vyšší než 1,3 metru (což jsou obvykle osobní dodávky jako Citroën Jumpy, Fiat Talento, Mercedes-Benz Sprinter a Volkswagen Multivan), stojí slovinský dálniční kupón dvojnásobek. Slovinské dálnice a vybrané rychlostní silnice jsou navíc zpoplatněny také pro motorkáře, ty naopak zaplatí polovinu poplatku. Zvlášť zpoplatněn je pak průjezd tunelem Karavanke na slovinsko-rakouských hranicích. Mýtné u automobilů do 3,5 tuny i motocyklů v roce 2023 činí 7,60 eur (zhruba 200 Kč).

Dálniční známka ve Slovinsku 2023 pro osobní auta

Délka platnostiTýdenMěsícRok
Cena15 eur
(370 Kč)
30 eur
(730 Kč)
110 eur
(2.700 Kč)
Cena u vozidla s výškou 1,3 metru nad přední nápravou
(osobní dodávky)
30 eur
(730 Kč)
60 eur
(1.460 Kč)
220 eur
(5.400 Kč)
Zdroj: DARS.si

Švýcarsko

Švýcarsko je také jistou výjimkou. I v roce 2023 platí, že pro švýcarské dálnice je dostupná výhradně roční dálniční známka. Vinětu s kratší dobou platnosti zkrátka nepořídíte. Poplatek přitom vedle osobních aut platí také motocykly.

Švýcarská dálniční známka má pro rok 2023 žlutou barvu. Koupíte ji na hraničních přechodech, případně na čerpacích stanicích u hranic. Lepí se na vnitřní stranu čelního skla (na levý kraj skla nebo k vnitřnímu zpětnému zrcátku), u přívěsů a motocyklů na lehce přístupný, nevyměnitelný díl. Švýcarská policie přitom netoleruje, pokud je viněta nalepená jen pomocí fólie nebo lepicí pásky. Lepit se musí tedy přímo na sklo, aby nebylo možné ji použít v jiném automobilu.

I v této alpské zemi pak platí, že jsou zvlášť zpoplatněny některé tunely. Průjezd tunelem St Bernard pro osobní auta stojí 31 švýcarských franků (zhruba 760 Kč). Mýtné v tunelu Munt La Schera (u populárního Livigna) se pak liší dle dne nebo měsíce, v sobotu je dražší než ve zbytku týdne, stejně tak je dražší v zimě než v létě.

Švýcarská dálniční známka pro rok 2023 pro osobní auta

Délka platnostiRok
Cena40 švýcarských franků (990 Kč)
Zdroj: EZV.ch

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *