Dálniční známka 2024 pro Slovinsko: Ceny a další informace

E-vinjeta

Slovinsko je pro české turisty velmi častou tranzitní zemí při cestě na dovolenou do oblíbeného Chorvatska, v níž se řidiči častou nevyhnou použití tamějších dálnic. I proto mnohé zajímá, kolik stojí dálniční známka pro Slovinsko pro rok 2024. Na tento dotaz i mnohé další odpovídáme tímto článkem.

Slovinsko dálniční známky pro rok 2024 mírně zdražilo. Osobní automobily do 3,5 tuny za roční dálniční známku pro Slovinsko v roce 2024 nově zaplatí 117,50 eur (v přepočtu cca 2.880 Kč), což je o 7,50 eur více než dosud. Měsíční dálniční známka pak vyjde na 32 eur (asi 790 Kč). Nejkratší možnou volbou pro slovinské dálnice je pak sedmidenní dálniční známka, která v roce 2024 přijde na 16 eur (zhruba 390 korun), o euro více než dosud. Kdo tak do Chorvatska jede více než na týden, už musí při přejezdu Slovinskem platit měsíční vinětu. Ve všech případech přitom lze zahájení platnosti zvolit.

Ceny slovinských dálničních známek pro rok 2024

Typ vozidla7denní známka (2024)Měsíční známka (2024)Roční známka (2024)
Osobní auto (2a)16 eur32 eur117,50 eur
Osobní dodávka (2b)32 eur64,10 eur235 eur
Motocykl (1a)8 eur58,70 eur

Pro motocykly je zpoplatnění slovinských dálnic poloviční. Roční známka pro ně činí 58,70 eur, týdenní 8 eur. Místo měsíční je tu pro motorky půlroční známka za 32 eur.

Slovinská dálniční známka podle přední nápravy

Tradičně si ve Slovinsku musejí dávat pozor řidiči osobních dodávek. Vozidla do 3,5 tuny s výškou přes 1,3 metru nad přední nápravou naopak platí za slovinské dálnice dvojnásobek.

Roční známka pro tato auta v roce 2024 stojí nově 235 eur, měsíční 64,10 eur a sedmidenní 32 eur. Tuto vyšší cenu mimo jiné platí:

  • Citroën Jumper
  • Fiat Ducato, Talento
  • Ford Tourneo Custom
  • Hyundai H1, Staria
  • Mercedes-Benz Sprinter
  • Opel Vivaro, Zafira Life
  • Peugeot Boxer
  • Renault Master, Trafic
  • Toyota Hiace
  • Volkswagen California, Crafter, ID.Buzz, Multivan (mimo generaci T7)

Kde koupit dálniční známku pro Slovinsko?

Také Slovinsko už má dnes elektronické dálniční známky. Známka se tudíž nikam lepit nemusí, pro jistotu stačí s sebou vozit potvrzení o jejím zaplacení. Tzv. e-vinjete či e-vignette lze koupit z klidu domova přes oficiální e-shop společnosti DARS, která se stará o údržbu slovinských dálnic.

Vedle toho však existují i speciální nákupní místa, tzv. DarsGo servis, kde lze elektronickou dálniční známku též nakoupit. Nacházejí se obvykle poblíž hranic.

Jak koupit slovinskou dálniční známku v ČR?

Několik nákupních míst se nachází i v České republice. Konkrétně jde např. o pobočky Ústředního automotoklubu v Praze (Na Strži 1837/9) a v Brně (Slavíčkova 827/1A).

Jak koupit slovinskou dálniční známku?

Kupujete-li slovinskou dálniční známku online, je to jednoduchá záležitost. V oficiálním e-shopu si vyberete typ vozidla, délku platnosti elektronické dálniční známky a následně vyplníte e-mail, registrační značku vozidla a začátek platnosti. Po dokončení transakce dostanete potvrzení o platbě, které je nutné si uschovat jako důkaz zaplacení slovinského mýta.

Při použití kreditní/debetní karty či Paypalu je dálniční známka platná okamžitě, při platbě převodem na účet však lze nastavit začátek platnost nejméně čtyři pracovní dny od provedení platby.

Je nutné přitom zdůraznit, že při jakémkoliv druhu platby musí řidič do systému vložit správné údaje, ať už o typu vozidla nebo jeho registrační značku.

Jaká ve Slovinsku hrozí pokuta za jízdu bez známky?

Za jízdu bez platné dálniční známky nebo se špatně vyplněnými údaji ve známce hrozí pokuta až ve výši 500 eur.

Jak se kontroluje dálniční známka ve Slovinsku?

Kontrolu zajišťuje podnik DARS, Finanční správa nebo policie.

Kde je slovinská dálniční známka platná?

Slovinská dálniční známka platí na naprosté většině dálničních úsecích ve Slovinsku. Zpoplatněné úseky prezentuje přiložená mapa:

Slovinsko: Mapa zpoplatněných úseků dálnic
Mapa zpoplatněných dálnic ve Slovinsku, zdroj: DARS.si

Výjimkou jsou tudíž jen úseky H6 za Koperem a Izolou a H2 u Mariboru, mezi městy Pesnica a Tezno. Na dálnici A2 mezi křižovatkou Hrušica a hranicemi s Rakouskem se pak platí speciální mýtné, v rámci zpoplatněného tunelu Karawanken na hranicích mezi Slovinskem a Rakouskem. Za jeho průjezd automobily do 3,5 tuny v roce 2023 platí 7,90 eur.

Nepřehlédněte:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *