Novinky

Dálniční známka 2023 pro Slovinsko: Ceny a další informace

Slovinsko je pro české turisty častou tranzitní zemí při cestě do oblíbeného Chorvatska, v níž se řidiči častou nevyhnou použití tamějších dálnic. I proto mnohé zajímá, kolik stojí dálniční známka pro Slovinsko pro rok 2023. Na tento dotaz i mnohé další odpovídáme tímto článkem.

Dobrou zprávou je ta, že Slovinsko dálniční známky pro rok 2023 nezdražilo. Osobní automobily do 3,5 tuny za roční dálniční známku pro Slovinsko i v roce 2023 zaplatí 110 eur (v přepočtu cca 2.680 Kč). Měsíční dálniční známka pak vyjde na 30 eur (asi 730 Kč). Nejkratší možnou volbou pro slovinské dálnice je pak sedmidenní dálniční známka, která v roce 2023 přijde na 15 eur (zhruba 370 korun). Kdo tak do Chorvatska jede více než na týden, už musí při přejezdu Slovinskem platit měsíční vinětu. Ve všech případech přitom lze zahájení platnosti zvolit.

Pro motocykly je zpoplatnění slovinských dálnic poloviční. Roční známka pro ně činí 55 eur, měsíční 15 eur a týdenní 7,50 eur.

Slovinská dálniční známka pro osobní dodávky

Tradičně si ve Slovinsku musejí dávat pozor řidiči osobních dodávek. Vozidla do 3,5 tuny s výškou přes 1,3 metru nad přední nápravou naopak platí za slovinské dálnice dvojnásobek. Roční známka pro tato auta stojí 220 eur, měsíční 60 eur a sedmidenní 30 eur. Tuto vyšší cenu mimo jiné platí:

  • Citroën Jumper
  • Fiat Ducato, Talento
  • Ford Tourneo Custom
  • Hyundai H1, Staria
  • Mercedes-Benz Sprinter
  • Opel Vivaro, Zafira Life
  • Peugeot Boxer
  • Renault Master, Trafic
  • Toyota Hiace
  • Volkswagen California, Crafter, ID.Buzz, Multivan (mimo generaci T7)

Jak a kde dálniční známku pro Slovinsko koupit?

Také Slovinsko už má dnes elektronické dálniční známky. Tzv. e-vinjete či e-vignette lze koupit z klidu domova přes oficiální e-shop společnosti DARS, která se stará o údržbu slovinských dálnic. Zde vyberete typ vozidla, délku platnosti elektronické dálniční známky, e-mail, registrační značku vozidla a začátek platnosti. Po dokončení transakce dostanete potvrzení o platbě, které je nutné si uschovat jako důkaz zaplacení slovinského mýta.

Při použití kreditní/debetní karty či Paypalu je dálniční známka platná okamžitě, při platbě převodem na účet však lze nastavit začátek platnost nejméně čtyři pracovní dny od provedení platby.

Vedle toho však existují i speciální nákupní místa, tzv. DarsGo servis, kde lze elektronickou dálniční známku též nakoupit. Nacházejí se obvykle poblíž hranic. Několik z nich je ale i v České republice.

Je nutné přitom zdůraznit, že při jakémkoliv druhu platby musí řidič do systému vložit správné údaje, ať už o typu vozidla nebo jeho registrační značku. Za jízdu bez platné dálniční známky nebo se špatně vyplněnými údaji ve známce hrozí pokuta až ve výši 500 eur.

Kde je slovinská dálniční známka platná?

Slovinská dálniční známka platí na naprosté většině dálničních úsecích ve Slovinsku. Zpoplatněné úseky prezentuje přiložená mapa:

Slovinsko: Mapa zpoplatněných úseků dálnic
Mapa zpoplatněných dálnic ve Slovinsku, zdroj: DARS.si

Výjimkou jsou tudíž jen úseky H6 za Koperem a Izolou a H2 u Mariboru, mezi městy Pesnica a Tezno. Na dálnici A2 mezi křižovatkou Hrušica a hranicemi s Rakouskem se pak platí speciální mýtné, v rámci zpoplatněného tunelu Karawanken na hranicích mezi Slovinskem a Rakouskem. Za jeho průjezd automobily do 3,5 tuny v roce 2023 platí 7,90 eur.

Nepřehlédněte:

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *