Chorvatsko autem (2023): Kudy jet? Klíčové rady a tipy

Škoda Octavia RS245

Dovolená autem v Chorvatsku není jen předsudek, ale pro mnohé Čechy typická, vždyť tato středomořská země patří mezi nejoblíbenější letní destinace českých turistů. Cesta autem do Chorvatska je navíc výhodná, že jde o levné řešení, navíc i vcelku rychlé. Přestože mnozí čeští řidiči byli v Chorvatsku automobilem už několikrát, je vhodné se připomenout pár tipů, jak na cestu do Chorvatska autem zvládnout.

Kudy jet autem do Chorvatska?

Pro mnohé Čechy je cílovou destinací v Chorvatsku Istrie, kam se z Prahy dá dostat za nějakých devět hodin. Cesta má přitom nějakých 900 km. To ale mluvíme o ideálním případu, bez kolon a zdržení na hranicích. Při prázdninovém provozu ale může zabrat o nějakou tu hodinu více. V případě alternativních tras navíc pojedete dále, zato možná v klidnějším provozu, levněji a ve výsledku možná i kratší dobu. Cest do Chorvatska je totiž několik, vedle přímých cest přes Rakousko a Slovinsko jsou tu i alternativní cesty, „západní“, s průjezdem Německa, a východní, přes Slovensko a Maďarsko. Pro srovnání tras jsme za cíl zvolili město Pula na Istrii.

Cesta autem do Chorvatska: Trasy

TrasaPraha – Brno – Vídeň – Štýrský Hradec – Lublaň – PulaPraha – Č. Budějovice – Linec – Klagenfurt – Villach – Lublaň – PulaBrno – Bratislava – Szombathely – Maribor – Lublaň – PulaPlzeň – Mnichov – Salzburg – Villach – Lublaň – Pula
Délka (km)910813774894
Ideální doba jízdy (hod:min)9:069:107:589:06
Cena za dálnice310 Kč ČR, 9,90 eur (240 Kč) Rakousko, 15 eur (370 Kč) Slovinsko, 7 eur (165 Kč) Chorvatsko 310 Kč ČR, 9,90 eur (240 Kč) Rakousko, 15 eur (370 Kč) Slovinsko, 7 eur (175 Kč) Chorvatsko310 Kč ČR, 12 eur (280 Kč) Slovensko, 5.500 forintů (330 Kč) Maďarsko, 15 eur (370 Kč) Slovinsko, 7 eur (165 Kč) Chorvatsko 310 Kč ČR, 9,90 eur (240 Kč) Rakousko, 15 eur (370 Kč) Slovinsko, 7 eur (165 Kč) Chorvatsko
Cena za tunelyKaravenken 7,80 eur (185 Kč)Karavenken 7,80 eur (185 Kč), Tauerntunnel 13,50 eur (320 Kč)
Cena za palivocca 2700 Kčcca 2500 Kčcca 2200 Kčcca 2600 Kč
Výhodykrátká trasa, většina trasy po dálnicikrátká trasabývá volnější provoz, možnost dostupného natankování v Maďarskupři cestě ze západu Čech ušetří čas, jede mimo dálnici D1
Nevýhodyhrozící kolonyna jihu Čech část cesty mimo dálnicipři cestě z Čech dlouhá trasanákladná trasa kvůli zpoplatněným tunelům, hrozící hustý provoz v Rakousku

Základní možnosti trasy jsou vlastně dvě. Jedna vás z Prahy zavede po dálnici D1 do Brna, odkud dále přes Vídeň a Štýrský Hradec dojede do Slovinska, odkud se kolem Lublaně dostanete na Istrii. Mnozí řidiči se ale rádi slovinským hranicím vyhnou. Už v Rakousku tak u Štýrského Hradce odbočí z dálnice, a tak ve Slovinsku zahnou kolem Ptuje směr příhraniční město Mureck a pak dále směr Záhřeb. Odtud následně pokračují na Istrii.

Někteří šoféři se ale rádi vyhnou už dálnici D1, a tak z Prahy vyrazí směrem na jih. Kolem Českých Budějovic pojedou směr Linec a následně Rakouskem se mohou vydat dvěma trasami na jih k Villachu, buď západní cestou kolem Salcburgu, nebo východnější cestou kolem Klagenfurtu. Slovinskem pak projedete kolem Bledu a Lublaně. Výhodou nepochybně je objetí nevyzpytatelné dálnice D1, v Rakousku se ale nevyhnete placeným tunelům, což cestu prodraží.

Do Chorvatska z Moravy či Plzně

Z Moravy, třeba z Brna, se pak do Chorvatska nabízí jet i ještě východní trasou přes Slovensko a Maďarsko. V takovém případě je ale nutné počítat i s dálničními poplatky v těchto zemích, což cestu prodraží. Případně časově prodlouží, pokud se na Slovensku a v Maďarsku dálničním vyhnete. Nejkratší cesta Maďarskem vede směr Mosonmagyarovár – Csorna – Sombathely, Körmend – Lendava, na počet kilometrů delší, nicméně převážně přes dálnici pak směr Gyor, Tatabánya, Székesfehérvár.

Ze západních Čech, třeba z Plzně se pak do Chorvatska dá jet ještě západní trasou, přes Německo, kolem Mnichova a pak směrem kolem Salzburgu a Villachu na Istrii.

Kolik cesta do Chorvatska stojí?

Cesta autem do Chorvatska je pro čtyřčlennou rodinu dostupnějším řešením než třeba let letadlem. I tak však takové cestování do Chorvatska něco stojí. A nejde jen o palivo. Na trase vás čeká množství dálničních poplatků, pokud se nerozhodnete jet zcela mimo dálnice, taková cesta by už ale byla neúměrně dlouhá.

Dálniční poplatky už musíte platit v Česku. Velká část tuzemských řidičů sice má zaplacenou roční dálniční známku, najdou se ale i tací, co si platí krátkodobou známku. Desetidenní dálniční e-známka pro rok 2023 v České republice stojí 310 korun, třicetidenní pak 440 korun. Vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan pak platí polovinu, tj. 155 Kč, respektive 220 korun.

Na většině tras se pak nevyhnete jízdě po rakouských dálnicích. V Rakousku nejkratší desetidenní dálniční známka vyjde na 9,90 eur, při delší dovolené musíte zvolit dvouměsíční, za 29 eur. Pokud pak pojedete přes rakouskou dálnici A11 a následně přes Slovinsko, čeká vás i průjezd zpoplatněným tunelem Karavanky, za 7,90 eur.

Hodně řidičů pak po dálnici jede i ve Slovinsku, kde týdenní dálniční známka stojí 15 eur a měsíční 30 eur. V obou zemích si přitom dnes už můžete e-známku koupit online, avšak v případě Slovinska nejméně 30 dní před vjezdem do země, kvůli evropským směrnicím.

To v Chorvatsku je dálniční poplatek individuální, v této středomořské zemi se platí dálniční mýtné podle ujeté trasy. Cena mýta se pohybuje okolo 20–30 kun (v přepočtu cca 67–102 Kč) na 100 km.

Pokud pak pojedete východní trasou přes Slovensko a Maďarsko, počítejte se zaplacením dálniční známky i v těchto zemích. Ta slovenská na 10 dní stojí 12 eur, ta maďarská pak 5.500 forintů. Naopak při jízdě přes Německo za dálnice neplatíte, u našich západních sousedů je užití dálnic pro osobní auta nadále bezplatné.

Chorvatsko autem levně

I cestou do Chorvatska se přitom dá ušetřit. Jet celou cestu mimo dálnice se časově rozhodně nevyplatí, část řidičů se ale rádo vyhne alespoň chorvatskému mýtnému. Chorvatským dálnicím se tak dá samozřejmě vyhnout. Pokud přijedete od hraničního přechodu Macelj, vydejte se po silnici 1, vedoucí souběžně s dálnicí A2. Nevyhnete se ale Záhřebu, kde se kvůli hustému provozu můžete zdržet.

Ušetřit se každopádně dá na palivu. Benzin bývá v Chorvatsku drahý, a tak se doporučuje dotankovat ještě v Rakousku.

Kdy jet do Chorvatska?

Vhodné je také cestu do Chorvatska časově naplánovat. Ideální je se vyhnout pátku či sobotě, kdy cesty bývají nejplnější. Ideální je tak jet do Chorvatska v úterý nebo středu.

Rizikem bývá i první prázdninový týden, stejně jako přelom července a srpna. To na dovolenou obvykle vyráží němečtí turisté.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *