Povinná výbava auta v roce 2024: Co je nutné vozit s sebou? A co už ne?

Povinná výbava auta

Povinná výbava auta není důležitá jen z hlediska zkoušek v autoškole nebo v případě preventivní silniční policejní kontroly, v některých případech se skutečně může hodit a pomoci v nesnázi na cestách. Víte, co je v roce 2024 součást povinné výbavy auta? Přečtěte si, co v automobilu musíte s sebou vozit a co naopak můžete nechat třeba v garáži.

Tři povinné prvky

Dnes už povinná výbava není takovým strašákem jako kdysi, od roku 2018 je totiž mnohem jednodušší než v minulosti. Podle aktuální vyhlášky o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (č. 341/2014 Sb.) povinná výbava auta v roce 2024 zahrnuje jen tři prvky:

  • reflexní vestu,
  • výstražný trojúhelník
  • lékárničku.

Změna vyhlášky totiž reflektovala technický vývoj automobilů, a tak z povinné výbavy vypadly žárovky. V době xenonových výbojek nebo diodových modulů a laserových světel už tato povinnost nedávala smysl. Řidič by si takový moderní světlomet už stejně svépomocí někde na cestě nevyměnil.

Pro většinu automobilů pak platí také povinnost mít s sebou rezervní kolo, případně sadu pro opravu pneumatik. Konkrétně vedle ráfku s pneumatiku je potřeba rovněž klíč na matice (respektive šrouby) od kol a příruční zvedák s dostatečnou nosností na daný automobil. Z této povinnosti jsou vyňata pouze vozidla s obutými tzv. dojezdovými pneumatikami (typicky runflat) umožňujícími indikovat defekt a nouzově dojet. Rezervní kolo pak v autě nemusí vozit ani ti řidiči, kteří mají díky asistenční službě zajištěnou výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky.

Povinné součásti lékárničky

Také povinná lékárnička má svá pravidla. Její součástí musí být těchto sedm prvků:

  • obvaz hotový s jedním polštářkem,
  • obvaz hotový s dvěma polštářky,
  • náplast hladká cívka,
  • pryžové škrticí obinadlo,
  • (pryžové latexové) rukavice,
  • nůžky
  • isotermická fólie, minimálně o rozměrech 200 x 140 centimetrů.

Naopak už od roku 2018 není v lékárničce povinné mít trojcípý šátek, náplast s polštářkem nebo plastovou roušku, které vyžadovala dřívější vyhláška. Stejně tak už není vyžadována výměna lékárničky po konci expirace. Pokud nicméně některou z povinných součástí lékárničky použijete, musíte tento prvek následně nahradit za nový.

A co povinná výbava v zahraničí?

Na povinnou výbavu byste přitom měli brát zřetel také v zahraničí. Platí sice vídeňská úmluva z roku 1968, která říká, že dané vozidlo má být vybaveno podle země, v níž je registrováno, jenže její vymahatelnost je v některých případech problematická. Místní policie zkrátka nebere na úmluvu zřetel a orientuje se podle místních zákonů. Navíc pokud je třeba vyžadována reflexní vesta při (nouzovém) vystoupení vozidla na dálnici, už to není součást vídeňské úmluvy, ale právě místní nařízení.

Proto se při jízdě do zahraničí hodí vozit s sebou i následující prvky, ať předejte nejasnostem:

  • tažné lano
  • evropský formulář záznamu o dopravní nehodě (doporučuje se vozit s sebou v autě i u nás)
  • reflexní vesta pro každého cestujícího
  • hasicí přístroj (povinný v Bulharsku nebo Polsku)
  • alkoholtester (vyžadovaný ve Francii)

Doporučuje se přitom mít tyto prvky po ruce, třeba v kabině a ne někde na dně zavazadelníku. V zimním období se pak hodí myslet na místní povinnosti o obutí zimních pneumatik. Vyplatit se může i škrabka na očištění oken vozu. Naopak v létě se může hodit dostatečná zásoba tekutin. Při jízdě do zahraničí pak myslete i na to, že v některých zemích jsou zcela zakázány antiradary.

Povinná výbava auta: Velmi časté dotazy

Co zahrnuje povinná výbava osobního auta?

Tyto tři prvky: reflexní vestu, výstražný trojúhelník, lékárničku.

Jakou barvu vesty do auta?

Reflexní vesta pro osobní auto by měla být fluorescenční žlutá nebo oranžovo-červená. Zároveň by měla mít retroreflexní pásy.

Kolik vest v autě je povinných?

Povinná je jedna reflexní vesta, pro řidiče. Kvůli bezpečnosti je však vhodné mít v automobilu tolik reflexních vest, kolik je uvnitř osob. Při nouzovém zastavení nebo po nehodě je totiž vhodné, aby ji měli na sobě všichni členové posádky.

Kam umístit hasicí přístroj v autě?

Ideální je pod sedadlo spolujezdce. V tomto prostoru bude snadno po ruce a zároveň dobře zabezpečený. Naopak mít ho v kufru, vhodné není, může to zdržet jeho použití ve chvíli, kdy ho budete potřebovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *