Český trh

Roční vozy: Výhody a nevýhody + Nejzajímavější tipy ke koupi

Roční vozy, to je častý název zánovních automobilů, mladých ojetin s nízkým nájezdem, které jsou pro mnohé zákazníky zajímavou volbou k pořízení. Kde roční vozy koupit? Jaké jsou výhody a nevýhody ročních aut? A jaké jsou nejlepší tipy ke koupi? Poradíme!

V článku odpovíme na následující dotazy:

Co jsou roční vozy?

Hned v úvodu bychom měli zmínit, že označení roční vůz nemusí hned znamenat stáří do jednoho roku. Konkrétně programu Škoda Plus mezi roční vozy řadí takové, které mají maximálně 18 měsíců 30.000 km na svém kontě. Zároveň byly servisovány jen v autorizovaných servisech a platí na ně značková záruka.

Proto nesmíte být překvapení, když mezi vybíranými ročními vozy budou i takové starší jak 12 měsíců. Každopádně pořád půjde o mladé ojetiny s nízkým stavem najetých kilometrů a jasnou servisní historií.

Obvykle taková auta dosud sloužila jako předváděcí, případně šlo o služební automobily s krátkou kariérou.

Výhody a nevýhody ročních vozů

Právě z charakteru ročních aut vyplývají i jejich zásadní výhody a nevýhody:

PlusyMinusy
Prakticky nové autoNejistota, kdo s vozem opravdu jezdil
Známá servisní historiePředem daná specifikace
Platná (a stále relativně dlouhá) zárukaMožné drobné závady
Možnost pořízení na leasing/úvěr
Bývá nižší cena než u zcela nového auta

Zkrátka řečeno, v ročním automobilu dostanete sice moderně vyhlížející vůz (které pravděpodobně je pořád v prodeji i jako nové) s potvrzenou servisní historií, stále ale nevíte, jak přesně se k takovému automobilu předchozí uživatel choval. Je to zkrátka už ojetina (byť mladá). Zvláště u předváděcích aut může být riziko, že často jezdili na krátké trasy a za jejich volantem se kdekdo střídal.

Kde roční vozy koupit?

V poslední době jsou roční vozy opravdu žádaným zbožím, a tak může být někdy těžké je dohledat. Důsledkem pandemie koronaviru je mnohokrát medializovaný nedostatek výrobních komponentů, který značně omezil výrobu aut. Automobilů tak bylo málo, a tak zájemci začali hledat různé možnosti, třeba právě i mezi ojetinami. I proto jejich cena vzrostla, a tak roční vozy mohou někdy stát podobně jako ty nové.

Roční vozy každopádně dnes nabízejí jak samotné značky, mnohdy prostřednictvím různých certifikovaných programů, tak autobazary. Konkrétně automobilky často nabízejí tzv. referenční vozy, které sloužily jako služební přímo u výrobce nebo k reprezentativním účelům. U oficiálních prodejců zase často pořídíte předváděcí auta, dosud sloužící k předváděcím jízdám nebo k prezentaci na autosalonu.

Tipy na roční vozy: Je libo model Škoda, Hyundai nebo Toyota?

A jakou zánovní ojetinu koupit? Nabízíme hned několik tipů, vybírali jsme z modelů z roku 2022:

Audi A4

Auta luxusních značek mohou být velice zajímavou zánovní ojetinou, protože jejich cena bývá značně nižší než u zcela nových vozidel. V tomto směru doporučujeme se podívat po Audi A4 generace B9 z roku 2022. Povedený model střední třídy navíc stále nabízí šestiválcový motor, kdysi oblíbená motorizace v dané kategorii je značně ohroženým druhem, vždyť konkurenční Mercedes-Benz třídy C šestiválce nahradil čtyřválcovými plug-in hybridy.

BMW 5

BMW řady 5 se již brzy dočká nové generace G60, a tak ta dosavadní se pomalu chystá na zasloužený odpočinek. To by s sebou mělo nést i postupný pokles cen. Přitom 5-Series G30 je pořád moderním automobilem, který nadchne jízdními vlastnostmi i poskytovaným luxusem.

Hyundai Kona

Městské SUV Kona dorazí v roce 2023 v nové generaci, a tak předcházející generace může být zajímavým tipem ke koupi. Povedené auto nabízí nejen ostrou verzi Kona N, ale také variantu s elektrickým pohonem

Škoda Fabia Combi

Malý kombík mladoboleslavské značky bohužel končí, čehož mnohé rodiny budou litovat. Hledáte-li praktické auto s velkým kufrem za rozumnou cenu, může být Fabia Combi coby zánovní ojetina zajímavou volbou

Toyota Corolla

Kompaktní Toyota letos na trh přichází v modernizované formě, což s sebou ponese klesající ceny dosavadní verze. Jelikož se design v rámci faceliftu prakticky nezměnil, bude Corolla pořád působit moderně. Plusem jsou samozřejmě i úsporné hybridní motorizace, alternativou je ale i motor 1.2 Turbo, který modernizované provedení už nenabídne.

Volkswagen Touran

MPV na trhu postupně ubývá, pro rodiny s dětmi jsou však taková auta stále nejlepší volbou. Jedno takové auto pořád nabízí i VW, v podobě kompaktního Touranu. Verze z roku 2022 jako mladá ojetina zaujme možnou bohatou výbavou i praktickým interiérem

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *