Český trh

Co musí obsahovat autolékárnička v roce 2023?

Autolékárnička je nedílným prvkem automobilů, však jde o součást povinné výbavy. Navíc může být praktickým nástrojem nejen při dopravní nehodě, kdy ji opravdu využijete. Obsah autolékárničky se v minulých letech měnil, a tak si připomeňme, jaký obsah lékárničky do auta je v roce 2023 povinný.

Ve článku se dozvíte:

Povinný obsah autolékárničky

Obsah autolékárničky stanovuje vyhláška č. 206/2018 Sb. Ta konkrétně ukládá, že autolékárnička musí obsahovat:

 • 3x obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
 • 3x obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
 • náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost 7 N/25 mm)
 • obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm)
 • rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu
 • nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty, s délkou nejméně 14 cm
 • isotermická fólie (min. rozměr 200 x 140 cm)

Autolékárnička pro autobusy

V tomto případě mluvíme o autolékárničce pro motorová vozidla, s výjimkou vozidel kategorie L (motocykly, tříkolky, čtyřkolky), jednonápravového traktoru s přívěsem nebo motorového vozíku. Vozidla pro hromadnou přepravu osob s obsaditelností více než devět cestujících musí pak mít větší autolékárničku, s vyšším počtem kusů jednotlivých částí. Musí tak obsahovat vícero obvazů nebo více párů ochranných rukavic.

Konkrétně třeba autobusy městské hromadné dopravy musí mít lékárničku s pěti obvazy, třemi obinadly nebo dvojími rukavicemi. Pro busy s obsaditelností více než 80 cestujících musí mít třeba 10 obvazů, čtyři náplasti a čtvery rukavice. Požární motorové vozidlo nebo sanitní vozidlo pak musí být vybaveno příslušným druhem lékárničky stanoveným jinými právními předpisy.

V lékárničce pro motocykl toho stačí méně

Motolékárnička, pro vozidla kategorie L, tedy motocykly (s výjimkou mopedů a motokol), tříkolky nebo čtyřkolky pak na základě stejné vyhlášky musí obsahovat:

 • obvaz hotový s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
 • obvaz hotový s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
 • obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm)
 • rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu

A co platnost?

Vyhláška rovněž stanovuje, že se obsah lékárničky se ukládá do samostatného pouzdra. Součásti obsahu lékárničky musí být neporušené, vizuálně v pořádku a nesmí vykazovat známky znečištění či jiného znehodnocení. Lékárnička se ve vozidle ukládá v takovém prostoru, aby na ni nemohlo dopadat přímé sluneční záření. Úložný prostor pro lékárničku musí být suchý a čistý a musí být snadno přístupný. Typicky se tak ukládá do zavazadlového prostoru. Ve vozidle pro hromadnou přepravu cestujících se lékárnička umisťuje na označeném a přístupném místě v prostoru vozidla určeném pro cestující.

Platnost lékárničky do automobilu obvykle má určitou dobu expirace, která obvykle činí 48 měsíců (4 roky). Dnes už ale platnost není potřeba pečlivě sledovat, pokud jsou součásti autolékárničky neporušené nebo nejsou nějak znehodnocené, lze ji používat i nadále. Vyplatí se však si pohlídat, zda autolékárnička stále zahrnuje to, co musí obsahovat – třeba když některou z jejích částí použijete.

Každopádně výměna autolékárny vás finančně nijak nezruinuje. Cena autolékárničky se v roce 2023 běžně pohybuje pod 200 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *