Subaru Crosstrek (2023-)

Subaru Crosstrek e-Boxer 2023

Subaru Crosstrek je kompaktní crossover japonské značky, který se pro modelový rok 2023 začal prodávat již ve své třetí generaci. Toto označení nově vůz nese po celém světě, předchozí generace tohoto modelu jsme v Evropě dosud znali jako Subaru XV. Automobil nejprve debutoval ve verzi pro domácí japonský trh, kde se začal prodávat v roce 2023. Na začátku roku 2024 následoval jeho prodej také na evropských trzích, včetně toho českého.

Design dle stylistického jazyka Dynamic x Solid navazuje na předchůdce, zdůrazněna je však agresivnější vizáž. Světlomety jsou full-LED, s tím, že poprvé jsou tu i diodová odbočovací světla osvětlující okolí při odbočování. Nadále pak nechybí zvýšená stavba kvůli skvělé průchodnosti, světlá výška činí 220 mm, stejně jako u předchůdce. Ostatně rozměry se oproti předcházejícímu Subaru XV generace GT změnily jen zlehka, rozvor se prodloužil o 5 mm, celková délka o 10 mm, výška je zase o 10 mm nižší, kvůli jinak řešeným střešním ližinám.

To pětimístný interiér prošel výraznější proměnou. Klíčovou novinkou je vertikálně orientovaná obrazovka multimediálního systému podobně jako v Outbacku. Také v tomto případě má úhlopříčku 11,6″. Budíky před řidičem ale zůstávají analogové, stejně tak displej infotainmentu doplňují i klasické ovladače.

Technický základ je v zásadě stejný jako u předchůdce a jen se ladily detaily. Ostatně samo Subaru mluví o dále vylepšené stávající platformě Subaru Global Platform. Cílem bylo dále vylepšit jízdní vlastnosti auta a zvýšit komfort. Novou konstrukci tak mají například sedačky, po konzultaci s lékaři lépe drží tělo, které se tolik nehýbe a netřese. Nový je i dvoupastorkový posilovač řízení, pro přesnější a přirozenější chování řízení.

Zajímavostí je však výroba, kdy nedochází k propojení podvozku a horní části karoserie, jak bývá zvykem. Místo toho se nejprve sestaví celý rám, na který se následně navaří vnější panely, což zvyšuje tuhost konstrukce. Podvozek tvoří nezávislé zavěšení vpředu a lichoběžníková náprava vzadu.

Motor je v době uvedení na evropské trhy jediný, v podobě full-hybridu 2.0 e-Boxer o výkonu 100 kW, standardně spjatý s převodovkou CVT a pohonem všech kol. Ten nově rozděluje sílu motoru v poměru 60:40 ve prospěch přední nápravy, pro lepší chování.

Ceny na českém trhu na začátku 2024 začínají na částce 880.000 korun, což je o něco více než u předchůdce.

Subaru Crosstrek: Základní technická data

  • Délka x šířka x výška x rozvor: 4495 × 1800 × 1600 x 2670 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 315 litrů
  • Výroba: 2022- (Ota, Japonsko)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *