Novinky

Nové Subaru Impreza je tu! Jako hatch, s dvěma motory

Subaru pokračuje v mezigenerační výměně svých kompaktních modelů. Po kompaktním crossoveru, které nově i v Evropě ponese jméno Crosstrek jako na americkém trhu, se nové generace dočkal i model Impreza. Nové Subaru Impreza modelového roku 2024 se světu představilo na autosalonu v Los Angeles, který se koná od 17. listopadu 2022. Co o sobě při debutu prozradilo?

V první řadě vzhled, který přímo navazuje na dříve odhalený Crosstrek třetí generace. To konkrétně znamená obdobnou příď, se světlomety přímo navazujícími na masku chladiče. V tuto chvíli se přitom počítá výhradně s pětidveřovým hatchbackem, další budoucnost Imprezy sedan je v tuto chvíli nejistá – možné je například její přejmenování. Impreza sedan byla dostupná už v rámci odcházející generace GT, avšak jen mimo Evropu.

To samé platí pro kabinu, kde se tak objevuje vertikálně orientovaná obrazovka multimediálního systému s úhlopříčkou 11,6″. Infotainment přitom nabízí bezdrátové funkce Apple CarPlay a Android Auto pro zrcadlení funkcí chytrých telefonů.

Dva čtyřválce

Nabídka motorů pak počítá s dvěma agregáty. Nyní se ale představuje americká specifikace, přičemž Impreza pro Evropu se v tomto směru bude s největší pravděpodobností lišit. V Severní Americe každopádně budou mít na výběr základní dvoulitr s přímým vstřikováním o výkonu 113 kW a 2,5litrový čtyřválec s výkonem 135 kW dostupný pro model RS. U obou jednotek je standardem pohon všech kol a převodovka CVT. Ta bude u modelů Sport a RS mít i osmistupňový manuální mód. V Evropě každopádně očekávejme spíše full-hybrid uvedený též v novém Crosstreku.

Technický základ je shodný jako u Crosstreku, v podobě dále vylepšené architektury Subaru Global Platform. Konstruktéři se mimo jiné zaměřili na další zvýšení tuhosti karoserie, ta torzní vzrostla o 10 %.

Nové Subaru Impreza se prezentuje jako vůz modelového roku 2024, což logikou automobilových výrobců naznačuje, že se tato novinka sice již představila, na trh se ale dostane až na jaře příštího roku. Jako první se nová Impreza dostane v roce 2023 na americký trh, zatímco do Evropy pravděpodobně přijde až v roce 2024. Nedávno odhalený plán českého zastoupení Subaru pro rok 2023 totiž novou Imprezu nezmínil.

David Bureš

David Bureš je vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *