Subaru Impreza (2022-)

Subaru Impreza RS MY2024

Subaru Impreza se v roce 2022 dočkala šesté generace. Ta stejně jako předchůdce byla odvozena od kompaktního crossoveru Crosstrek (dříve XV). Subaru Impreza modelového roku 2024 se světu představilo na autosalonu v Los Angeles, 17. listopadu 2022. Na začátku roku 2024 se pak Subaru Impreza šesté generace začala prodávati na českém trhu.

Oproti předchůdci se výrazně změnil vzhled, který přímo navazuje na dříve odhalený Crosstrek třetí generace. To konkrétně znamená obdobnou příď, se světlomety přímo navazujícími na masku chladiče. V tuto chvíli se přitom počítá výhradně s pětidveřovým hatchbackem, další budoucnost Imprezy sedan je v tuto chvíli nejistá – možné je například její přejmenování. Impreza sedan byla dostupná už v rámci odcházející generace GT, avšak jen mimo Evropu.

To samé platí pro kabinu, kde se tak objevuje vertikálně orientovaná obrazovka multimediálního systému s úhlopříčkou 11,6″. Infotainment přitom nabízí bezdrátové funkce Apple CarPlay a Android Auto pro zrcadlení funkcí chytrých telefonů.

Dva čtyřválce

Nabídka motorů v globálním měřítku počítá hned s několika agregáty. V Severní Americe zákazníci mají na výběr základní dvoulitr s přímým vstřikováním o výkonu 113 kW a 2,5litrový čtyřválec s výkonem 135 kW dostupný pro model RS. U obou jednotek je standardem pohon všech kol a převodovka CVT. Ta bude u modelů Sport a RS mít i osmistupňový manuální mód. V Evropě je naopak dostupný výhradně full-hybrid 2.0 e-Boxer se 100 kW, uvedený též v novém Crosstreku. Standardně je spárován s CTV převodovkou Lineartronic a pohonem obou náprav.

Technický základ je shodný jako u Crosstreku, v podobě dále vylepšené architektury Subaru Global Platform. Konstruktéři se mimo jiné zaměřili na další zvýšení tuhosti karoserie, ta torzní vzrostla o 10 %.

Nové Subaru Impreza se prezentuje jako vůz modelového roku 2024, což logikou automobilových výrobců naznačuje, že se tato novinka sice již představila v roce 2022, na trh se ale dostala až na jaře 2023. Jako první se nová Impreza dostala v roce 2023 na americký trh, zatímco do Evropy přišla až v roce 2024.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *