Češi se připravují na období přezouvání. Letní pneumatiky obuje 80 % řidičů

Výměna pneumatik

Přezout na letní pneumatiky by už do konce dubna chtělo stihnout více než 62 % českých šoférů, dalších 8 % plánuje vyměnit obutí do konce května. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti Continental Barum s.r.o. pro nadcházející sezonu.

Použití letních pneumatik není v České republice povinné a obecně se na letní pneumatiky doporučuje přezout ve chvíli, kdy se teploty dlouhodobě drží nad 7° C. V takovém případě totiž zajistí lepší jízdní vlastnosti. Podle aktuálního průzkumu společnosti Continental by takřka polovina českých motoristů dokonce podpořila názor, aby používání letních (nebo celoročních) pneumatik bylo přikázáno zákonem, podobně jako to platí u zimního obutí. Proti takové zákonné úpravě by se ale postavilo 35 % respondentů.

Ze stejného šetření také vyplývá, že do konce dubna chce mít přezuto na letní pneumatiky více než 62 % českých řidičů, přičemž 8 % dalších se k tomuto kroku chystá do konce května. Na letní pneumatiky poté z různých důvodů nepřezouvá jen 20 % motoristů. Mezi nejčastější příčiny patří používání celoročního obutí, snaha tzv. „dojet“ opotřebované zimní pneumatiky a finance, což může souviset se současnou pandemií koronaviru. V případě dojíždění zimních plášťů v létě je také vždy nutné přizpůsobit jízdu aktuálním podmínkám.

„Při používání zimních pneumatik v létě doporučujeme opatrnost a obezřetnost. Směs ani konstrukce zimních pneumatik nejsou určeny pro použití při vyšších letních teplotách. Kromě horších jízdních vlastností se prodlužuje i brzdná dráha a za deště je třeba dávat pozor na aquaplaning. Pokud se řidiči přesto rozhodnou zimní pneumatiky dojíždět, rozhodně by měli dbát zvýšené opatrnosti na cestách,“ vysvětluje Aleš Langer z oddělení Technického zákaznického servisu Continental Barum důvody, proč na jaře přezout na letní obutí.

A co celoroční pneumatiky?

V posledních letech přitom roste obliba celoročních pneumatik, byť je nadále používají jen zhruba jednotky procent řidičů. Do budoucna by se však tento počet mohl zvýšit. Více než jedna třetina respondentů uvedla, že o pláštích, které je možné používat po celý rok, již uvažovala. Jejich hlavní výhodu vidí řidiči především v jejich praktičnosti a časové úspoře při přezouvání. Podstatný význam pro ně rovněž má finanční úspora. Na druhou stranu téměř dvě třetiny řidičů o celoročních pneumatikách neuvažuje – nejčastěji proto, že se domnívají, že tento typ není dobrý ani na zimu a ani na léto. Přitom vývoj nejnovějších dezénů a směsí výrazně zlepšil zejména špatné vlastnosti těchto pneumatik v zimě a v létě, kvůli kterým byly vlastnosti celoročních pneumatik dříve příliš vzdálené pneumatikám letním, či zimním. Dnes už se tedy jedná o řešení bezpečné pro obě období.

„Celoroční pneumatiky se vyplatí především řidičům, kteří během roku najezdí méně kilometrů na kratší vzdálenosti. Nesporná výhoda je i finanční a časová úspora – řidiči však nesmějí zapomínat na fakt, že jde o kompromisní řešení, které s sebou nese jistá omezení. Při jejich výběru doporučujeme řídit se testy nezávislých odborníků,“ upozorňuje Magda Nagy, ředitelka divize marketing Continental Barum s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *