Novinky

Jak vybrat kameru do auta

Kamery do auta se postupně stávají standardním vybavením, které využívají nejen lidé jezdící dlouhé trasy nebo provozující vůz pro profesní účely, ale prakticky všichni řidiči, kteří chtějí mít jistotu, že v případě potřeby budou schopni doložit reálné aspekty nehody, jíž se stali účastníky. Dispozice kamerou je výhodná především při uplatňování pojistného plnění, může však pomoci také jiným řidičům jako důkazní materiál. Výběr kamery do auta by tak měl být založen na uvážení všech specifik, která definují její provoz a funkcionalitu.

Proč si pořídit kameru do auta

Přestože se může jevit jako nadbytečný luxus, představuje kamera do auta velmi spolehlivého pomocníka, který vám může ušetřit řadu problémů. Kamery se montují na přední sklo tak, aby zabíraly odpovídající výřez prostoru před přední kapotou a prováděly kontinuální záznam všeho, co v toto prostoru probíhá. Kamery se umisťují jak do běžných automobilů se spalovacími motory, tak do elektromobilů, které se jeví jako bezpečnější, ale mohou být spojeny s řadou vlastních problémů. I v případě závažných poruch elektromobilů se vám kamera může hodit, jelikož je schopná zaznamenat také dění v automobilu v průběhu nehody.

Základní řešení autokamery

Kamery pro automobily jsou k dispozici ve dvou režimech – jako jednoduché (pro snímání prostoru před kapotou) nebo duální (pro současné snímání prostoru za zadní kapotou). Napájení kamery je realizováno přímo z autozásuvky a záznam provádí kontinuálně v časovém intervalu na MicroSD kartu. Jelikož paměť karty je omezená, záznam se postupně promazává a zůstává zachován jen v případě, že dojde k předdefinové události, která jej zachová.

Kritéria výběru kamery do auta

Při výběru kamery do auta je vhodné se zaměřit na několik oblastí, které určují její funkčnost, ale také cenu. Primárně se jedná o následující charakteristiky:

  • napájení – základní kamery jsou napájeny pouze ze zásuvky, pokročilé kamery jsou opatřeny akumulátorem umožňujícím práci s kamerou také po vypojení
  • specifika záznamu – zahrnující jednak rychlost snímání, resp. snímkování (počet snímků, který by neměl být nižší než 25 fps), jednak funkce spojené s provedením trvalého (nepromazaného) záznamu (obvykle se jedná o možnost propojení se senzorem nárazu, pohybu nebo režimy viditelnosti)
  • obraz záznamu – tato charakteristika určuje výstupní vlastnosti záznamu při přehrávání a souvisí s citlivostí snímače (CCD nebo CMOS), rozlišením záznamu a úhlem snímání
  • vybavení přehrávacím médiem – displejem pro zpětné přehrávání událostí s různým provedením

Obecně se jednotlivá kritéria podílejí na cenotvorbě konkrétních modelů, přičemž čím nižší je kvalita záznamu (tzn. nižší citlivost, rozlišení, úhel, rychlost snímání) a čím méně funkcemi kamera disponuje, tím příznivější její cena bude. Pro získání lepšího přehledu o globální nabídce je dobré si projít recenze a srovnávací testy produktů.

Instalace kamery do auta

Jedním z důležitých aspektů, který by měl být při výběru kamery do auta zohledňován, je také způsob, jakým bude do auta instalována a provozována. Samotné uchycení může být řešeno jako dočasné nebo permanentní a využívat různé technologie, které se vyznačují svými výhodami i nevýhodami. Ne všechny kamery umožňují výběr různých metod instalace a zapojení, proto byste tuto charakteristiku měli do rozhodování rovněž zahrnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *