Nová Lada prozrazena! Vyspělý X-Cross 5 má čínský původ

Lada X-Cross 5 2023

Ruská automobilka AvtoVAZ vyrábějící vozy značky Lada zahajuje novou éru. Když se Renault po zahájení ruské invaze na Ukrajinu zbavil svého podílu v AvtoVAZu, musel ruský výrobce hledat partnera jinde. A kde jinde by mohl hledat než na východě. Místo techniky původem od Renaultu tak Lada nově využije komponenty čínské provenience. První vlaštovkou je Lada X-Cross 5.

První fotky tohoto nového automobil zveřejnil ruský novinář Maxim Kadakov na sociální síti Telegram. Pořízeny byly během dealerské konference v ruském Soči, kde se novinka představila prodejcům.

Až taková novinka to nicméně není. Tvary potvrzují, že Lada X-Cross 5 bude mít čínský původ. Základ tvarů se totiž shoduje s kompaktním crossoverem FAW Bestune T77, 4.525 mm dlouhým vozem vyráběným od roku 2018 v Číně a od roku 2020 dováženým i na ruský trh. Lada se přitom se svým čínským sourozencem shoduje nejen zvenku, ale i zevnitř, kde se objevuje dvojice digitálních obrazovek, pro přístrojový štít i infotainment.

Shodná má být také technika, pod kapotou má totiž pracovat turbodmychadlem přeplňovaný benzinový motor o objemu 1,5 litru naladěný na 118 kW. Pohání přední kola, a to buď prostřednictvím šestistupňového manuálu nebo sedmistupňové dvouspojkové převodovky. Dost možná tak jde o technicky nejvyspělejší Ladu historie.

Výrobu nové Lady má zajistit továrna v Petrohradu, dříve patřící Nissanu. Do budoucna pak mají odhalený crossover doplnit i další nové modely. Které to budou, je zatím ve hvězdách. Každopádně je jasné, že čínské automobilky chtějí ruský trh ovládnout prostřednictvím spolupráce s ruskými značkami. Vždyť nedávno se představil i nový Moskvič 3, který nebyl nic jiného než JAC JS4.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *