Novinky

Lexus TX odhalen jako nástupce RX L. Co o sobě prozradil?

Luxusní značka Lexus aktuálně prochází rozsáhlou proměnou. Nabídka se postupně inovuje, přicházejí nové generace populárních modelů. Navíc přicházejí i zcela nové modely. Jedním z nich je i Lexus TX, nástupce dřívějšího modelu RX L.

Jde tak o v evropském měřítku velké rodinné SUV, které hodlá cítit na rodiny mileniálů žádající luxusní auto. Zjednodušeně řečeno jde o luxusní derivát Toyoty Grand Highlander, s nímž sdílí platformu GA-K. Oproti menšímu Lexusu RX se liší nejen velikostí, dlouhý je 5.119 mm, ale i svým vzhledem.

De facto nejde o úplnou novinku v nabídce. V rámci modelové řady totiž nahrazuje Lexus RX L, prodlouženou verzi populárního SUV se třemi řadami sedadel. S novým RX L se už nepočítá, místo něj dorazil právě svébytný model, ještě lépe přizpůsobený potřebám rodin. Ty má oslovit více než spíše terénní modely Lexus GX a LX dostupné na vybraných trzích, jako luxusní deriváty Toyoty Land Cruiser.

Nabídka pohonných jednotek je vcelku bohatá. Základem je TX 350 (FWD/AWD) s přeplňovaným motorem o objemu 2,4 litru a výkonu 202 kW. Nad ním stojí full-hybrid TX 500h AWD s tím samým čtyřválcem 2,4 litru pod kapotou, doplněným o elektromotor pro kombinovaný výkon 269 kW. Vrcholem je pak plug-in hybrid TX 550h+ AWD s kombinovaným výkonem 299 kW, využívající vidlicový šestiválec o objemu 3,5 litru.

Lexus TX je aktuálně prezentován jako model pro severoamerické trhy. Ostatně vyrábět se bude u Toyoty v továrně v americké Indianě, jako první vůz značky Lexus. Zde se vyrábí právě už Toyota Grand Highlander, stejně jako menší Toyota Highlander.

V tuto chvíli tak není jasné, zda se nový Lexus TX podívá i do Evropy. Některé zákulisní zprávy mluví o tom, že na evropské trhy tato novinka nedorazí. Vinou mají být flotilové emise, které by velký vůz navzdory hybridnímu pohonu zvyšoval. I proto je zatím předčasné spekulovat o ceně TX. Pro vybrané východoevropské trhy je nicméně potvrzena nová generace offroadu Lexus GX.

Lexus RX: Základní technická data

  • Rozměry: Délka x šířka x výška x rozvor: 5169 x 1988 x 1780 x 2949 mm
  • Objem zavazadlového prostoru: 570 litrů
  • Výroba: 2023- (Princeton, Indiana, USA)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *