24 hodin Le Mans 2023 je tady! Program, auta a další podstatné info

Toyota na Le Mans 2023

Závod 24 hodin v Le Mans 2023 je již za rohem! Letošní ročník tohoto slavného vytrvalostního okruhového závodu se koná už o víkendu 10. a 11. června 2023. Je tak nejvyšší čas si ujasnit klíčové informace o letošní čtyřiadvacetihodinovce. V tomto článku se tak dozvíte:

Le Mans 2023 je zajímavé i proto, že to letos je rovných 100 let od pořádání prvního ročníku tohoto závodu. Jelikož se ale některé ročníky nekonaly kvůli válce či pandemii covidu, je to letos 91. ročník.

24 hodin Le Mans 2023: Fotografie

Účastníci Le Mans 2023: Toyota, Ferrari i Porsche

Dle předpokladů by přitom mohlo jít o velice napínavý ročník, který bude zlatým hřebem letošní sezony vytrvalostních závodů. Po letech totiž bude doslova nabitá nejvyšší kategorie, dnes nazvaná Hypercar. Nasazeno v ní totiž bude hned 16 aut! Půjde o speciály Toyota, Cadillac, Ferrari, Peugeot, Porsche, Vanwall a Glickenhaus.

Favoritem je nepochybně Toyota, vítěz posledních ročníků závodu. Ostudu ale rozhodně nebudou chtít ani Ferrari a Porsche, které patří mezi nejúspěšnější značky historie Le Mans. Maranellská značka čtyřiadvacetihodinovku vyhrála devětkrát, výrobce ze Zuffenhausenu dokonce 19krát – žádný jiný tým na svém kontě nemá více výher.

Závodníci na Le Mans 2023: Tentokrát bez Čechů

Nejen nejvyšší kategorie přitom na 24 hodin v Le Mans i v roce 2023 opět přilákala mnohá slavná jména. Vždyť na startu bude stát hned 62 aut. V jednom ze speciálů Cadillac pojede Sébastien Bourdais, za Ferrari bývalý pilot Formule 1 Antonio Giovinazzi a v Porsche několikanásobný účastník Le Mans Michael Christensen.

V kategorii LMP2 pojede zase v barvách Team WRT slavný polský závodník Robert Kubica, zatímco členem Prema Racing je Daniil Kvjat. Specialitou pak je účast Chevroletu Camaro LZ1, který v rámci inovativní Garáže 56 bude prezentovat novou generaci speciálů NASCAR. Jezdecká sestava Hendrick Motorsports je přitom hvězdná, jejími členy jsou Jenson Button, sedminásobný šampion NASCAR Cup Jimmie Johnson a dvojnásobný vítěz Le Mans Mike Rockenfeller.

Na startu Le Mans 2023 každopádně nebudou žádní Češi, ani Slováci. Slovenský ARC Bratislava Miroslava Konopky je však mezi rezervními týmy.

24 hodin Le Mans 2023: Program

Start závodu 24 hodin Le Mans 2023 je naplánován na sobotu 10. června v 16:00, do cíle jezdci samozřejmě dojedou o 24 hodin později, v neděli 11. června v 16:00.

Závodní víkend ale de facto odstartoval už ve středu 7. června, kdy se od 14:00 do 17:00 jel volný trénink a následně od 19:00 do 20:00 kvalifikační trénink. Další tréninky se odehrály ve čtvrtek 8. června, a to včetně večerního, kdy si piloti vyzkoušeli noční podmínky jízdy za tmy. Ve čtvrtek se ve 20:00 jela také tzv. Hyperpole pro osm nejrychlejších speciálů každé kategorie. To byla napjatě sledovaná nejen kvůli tomu, která posádka si vyjede pole position.

Součástí letošních oslav 100 let od prvního ročníku závodu 24 hodin v Le Mans je také bohatý doprovodný program. Již od 1. června bude otevřena speciální expozice k jubileu slavného závodu, na níž se představí hned 86 aut z historie Le Mans, včetně 65 vítězných vozidel.

Diváci se mohou těšit i na volné jízdy na místní motokárové dráze, přehlídky různých vozidel nebo autogramiády jezdců. Proběhne i velká aukce RM Sotheby´s naplánovaná na pátek 9. června v 15:00, na níž se mají mimo jiné dražit autentické vozy z historie závodu. Konkrétně bude možné vydražit třeba Porsche 962 z roku 1985, Saleen S7-R z roku 2008, Lancii LC2 nebo Jaguary XJ220 C LM a XJR-12 LM. Součástí programu Le Mans 2024 budou také hudební koncerty, např. ve čtvrtek 8. června zahraje kapela Razorlight, v pátek 9. června Bob Sinclar.

Le Mans 2023: Výsledky kvalifikace a hyperpole

Před startem závodu byla hodně favorizovaná Toyota, která dominovala předcházejícím ročníkům. Už v tréninku se však ukázalo, že hodně silné bude také Ferrari, které se do nejvyšší kategorie Le Mans vrátilo po mnoha letech. Potvrdilo se to i v kvalifikaci, během hyperpole si totiž maranellský tým zajistil první řadu.

První do závodu odstartuje Ferrari 499P posádky Antonio Fuoco, Miguel Molina a Nicklas Nielsen, vedle nich se postaví speciál jejich kolegů, posádky James Calado, Antonio Giovinazzi a Alessandro Pier Guidi. Až třetí do závodu odstartuje Toyota, posádky Sébastien Buemi, Brendon Hartley, Ryo Hirakawa. Čtvrté do závodu odstartuje Porsche, jezdců Mathieu Jaminet, Felipe Nasr a Nick Tandy.

Kde sledovat Le Mans 2023?

Českých fanoušků 24 hodin v Le Mans je mnoho, jen málokdo však vyrazí přímo do dějiště, na okruh La Sarthe. Většina fandů tak bude závod sledovat v televizi. Nova Sport si připravila pořad Le Mans 2023 – za oponou, v němž sleduje zákulisí tohoto závodu. Repríza půjde třeba 4. června v 00:30, vhodné tak bude pořad sledovat zpětně, třeba přes O2 TV. Celý závod pak bude vysílat stanice Eurosport.

Možností je využít i zahraniční online streamy Le Mans 2023. V takovém případě už ale budete na vašem zařízení muset využít službu VPN.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *