Mapa nabíjecích stanic: Kde jsou nabíječky elektromobilů?

Mercedes-Benz EQB 2021 nabíjecí stanice IONITY

Elektromobilita je nezadržitelný trend, který bude v následujících letech dále sílit. Jeho nedílnou součástí jsou i nabíjecí stanice, jejich síť se rovněž postupně rozšiřuje. Jenže víte, kde elektromobil nabít, když jste zrovna na cestách? Poradíme vám!

Hned v úvodu vás však musíme zklamat, žádná univerzální mapa nabíjecích stanic pro elektromobily v České republice v tuto chvíli neexistuje. Využít tak musíte různých zdrojů, abyste se ujistili, zda ve vašem okolí nějaká nabíjecí stanice není. Pravda, většina elektromobilů je dnes vybavena navigačními systémy, v nichž jsou nabíječky vyznačeny. Jenže ne vždy jsou podklady aktuální, a tak se může zdát, že mapa v autě vám nabíjecí stanice v okolí třeba neukáže. Zvlášť v dnešní době rozmachu sítě nabíječek.

Mapy.cz nebo Google Mapy

Nejjednodušším řešením, jak nabíjecí stanici najít, je využít službu Mapy.cz případně Google Mapy. Oba portály umějí nabíjecí stanice ve vašem okolí najít. Stačí do vyhledávacího pole zadat „nabíjecí stanice“, případně doplnit heslo o poskytovatele elektrické energie, tedy třeba „nabíjecí stanice ČEZ“.

Jistou nevýhodou je však fakt, že taková mapa nabíjecích stanic nezobrazuje kompletní informace o té které nabíječce. Jen u některých stanic se tak dočkáte informací o typu konektoru nebo rychlosti nabíjení.

Mapy různorodých služeb

To mapa Asociace elektromobilového průmyslu je v tomto směru komplexnější. Zobrazuje totiž i detailní data o typech konektorů té které stanice, stejně jako třeba o otevírací době nebo možnosti dobíjení zdarma. Navíc tu nejsou jen nabíjecí stanice velkých energetických společností nebo superchargery Tesla, ale také nabíječky soukromých poskytovatelů.

Podobně funguje také aplikace Nabijto.cz. I tato mapa ukazuje nabíjecí stanice různorodých poskytovatelů, lze si přitom vyfiltrovat jen vybrané nabíječky podle svých potřeba, třeba podle poskytovatele nebo rychlosti nabíjení. Po registraci navíc lze do mapy doplňovat nové nabíječky, případně doplňovat informace o těch stávajících, stejně jako postřehy odtud.

Stejně tak služba EV Mapa ukazuje nabíjecí stanice různorodých poskytovatelů. V tomto případě je však nutná registrace, pro vyhledávání nabíječek podle zadaných kritérií. Bez přihlášení můžete pouze listovat v mapě. Po registraci navíc lze opět doplňovat data o nabíjecích stanicích, případně doplňovat nové nabíječky. Výhodou je pak fakt, že EV Mapa ukazuje také nabíjecí stanice na Slovensku, případně poblíž hranic v dalších okolních zemích.

Mapy poskytovatelů elektrické energie

Své mapy dobíjecích stanic logicky mají také poskytovatelé elektrické energie. V jejich případě ale na mapě najdete pouze nabíječky té které společnosti, byť s komplexními údaji o typech konektorů nebo nabíjecím výkonu. Nabíječky ČEZ tak najdete na stránkách Elektromobilita.cz, PRE má stránky PREmobilita.cz, zatímco E.On stránky KdeNabíjet.cz.

Mapa superchargerů Tesla a IONITY

Svoji mapu nabíjecích stanic Supercharger má na svých stránkách už léta automobilka Tesla. Ta je ale součástí mapy všech služeb, a tak si nabíječky musíte vyfiltrovat, mapa totiž rovněž ukazuje servisy nebo prodejní místa. Mapa Tesly nicméně vedle sítě superchargerů zobrazuje také nabíječky s pomalejším nabíjecím výkonem, vybavené konektory pro vozy tohoto výrobce.

Podobně je tam rovněž síť IONITY, tedy síť rychlonabíjecích stanic budovaná sdružením několika automobilek včetně Volkswagenu, Fordu nebo Hyundaie. Najdete ji na stránkách IONITY.eu s tím, že ukazuje rovněž místa, kde bude teprve nabíječka postavena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *