Novinky

Nejzajímavější kombi do 250.000 Kč, podle online tržiště Carvago

Kombíky jsou mezi rodinami díky své praktičnosti žádanou volbou, a to jak u těch nových, tak u těch ojetých. Které jsou však ty nejlepší? Online tržiště Carvago vybralo pět nejlepších kombi do 250.000 korun. Která to jsou?

Online autotržiště Carvago má díky digitalizaci databáze ojetých automobilů v České republice i Evropě data o více jak 80 % tuzemského trhu a díky tomu dokáže vyfiltrovat vozy dle specifických kritérií a v rámci tržní nabídky vyhodnotit nejlepší poměr cena/výkon. I když je jasné, že každý vůz má své plusy a mínusy, Carvago porovnalo ojeté kombíky s cenovkou 250.000 Kč a uvedlo výběr pěti zajímavých možností.

Škoda Octavia Combi

Škoda Octavia Combi je bezesporu rozumnou volbou, zvláště ve třetí generaci, která má oproti předešlé spolehlivější techniku a není proto příliš náročná na provoz a servis. Zákazník se nemusí omezovat a může si vybrat dobrý zážehový i vznětový motor. Tento model má na českém trhu s ojetinami opravdu velké zastoupení, takže lze vybírat z široké nabídky.

Konkrétně turbodiesel 1.6 TDI poskytne nenáročný provoz a dostatečný pohon na každodenní ježdění. Tato motorizace byla v základní výbavě často využívána jako firemní vozidlo, které pravděpodobně procházelo pravidelnými servisními prohlídkami a neměl by se tak vyskytnout problém s překročením intervalů pro výměnu motorového oleje, nebo s dalšími zanedbanými úkony. Na druhou stranu uživatelé občas chápou firemní vůz jako
vozidlo hodící se do každého terénu, takže i zde je nezbytné ho před koupí důkladně prověřit včetně servisní historie. Konkrétně tato motorizace je tím v základní výbavě dobře známá.

Velkou výhodou je také hustá servisní síť a co se týče spolehlivosti, tak čeští mechanici v síti nezávislých autoservisů ProfiAuto vybrali tento vůz jako vůbec nejspolehlivější (Škoda Octavia III – RV 2012 – 2019). Podle německých statistik spolehlivosti TÜV 2019 však Škoda Octavia nedopadá příliš dobře a pohybuje se spíše v podprůměru. Nejlepší volbou by na základě TÜV hodnocení neměl být model starší tří let s nájezdem do 70 tisíc km.

Čeští mechanici nicméně uvádí, že nejčastěji řeší pouze problémy týkající se elektroinstalace. Opravuje se EGR ventil, přední silentbloky a někdy také tečou přední tlumiče. Málokoho také potěší, že tento vůz je častým cílem zlodějů, takže si ho zákazník musí pečlivě hlídat.

Volkswagen Golf Variant

Dobrou volbou je rovněž Volkswagen Golf Variant. Celkově jde o kvalitně zpracovaný vůz s prostorným zavazadlovým prostorem, který je často hodnocen jako jeden z nejlépe jezdících kombíků v kategorii nižší střední třídy. Poskytuje totiž dobře odhlučněný motor, podvozek a komfort pérování. Volkswagen zároveň nabízí stejně jako Škoda velkou servisní síť, ale také o něco vyšší servisní náklady.

Co se týče spolehlivosti podle TÜV Report 2019, tak Volkswagen Golf dosahuje nadprůměrných výsledků. Prakticky ve všech kategoriích stáří se drží mezi nejlépe hodnocenými vozy a například po osmi letech stáří má stejnou hodnotu spolehlivosti jako Škoda Octavia po čtyřech.

Hyundai i30 Combi/Kia Ceed SW

Dobrý poměr cena versus výkon nabízí Hyundai i30 CW, případně sesterská Kia Ceed SW využívající shodný technický základ. Na tyto vozy platí dlouhá
záruka a benzínové i naftové motory nejsou vůbec špatné. Vozy nabízí dobré jízdní vlastnosti a interiér poskytne dostatečnou praktičnost.

Mezi mínusy však patří kvalita materiálů v interiéru, poměrně dražší servis a hodnocení spolehlivosti vozu také nedopadá nejlépe. V hodnocení nezávislých autoservisů ProfiAuto si modely Hyundai dokonce vedly úplně nejhůře a obsadily poslední čtyři příčky. Sdružení českých mechaniků uvádí, že je u korejské značky velkým problémem koroze, výdrž spojky i brzd a špatné odhlučnění.

Podle statistik spolehlivosti TÜV 2019 nedopadají modely Hyundai i30 a Kia Ceed také příliš dobře a pohybují se spíše v podprůměru, stejně jako Škoda Octavia. Nicméně oproti Octavii vykazují lepší výsledky po 4-5 lety stáří, celkové zlepšení je o zhruba 5 %.

Citroën C5 Tourer

Vhodnou variantou může být také Citroën C5 Tourer, který mívá nastavitelný hydraulický podvozek (volitelná výbava), je dostatečné prostorný a nabízí i silný naftový motor 2.0 HDI. Co se týče nevýhod, tak někomu může vadit pevný střed volantu, dynamika a pružnost motoru a zároveň se dnes už jedná
o poměrně zastaralý model.

Podle ročních výsledků německé inspekční služby TÜV 2017 je však kvalita Citroënu C5 obecně velmi nízká. Při pravidelných kontrolách byly zjištěny poruchy u přibližně 12,4 %. Při koupi je proto potřeba pečlivě zkontrolovat funkčnost podvozku, elektrické části vozidla a těsnost motoru a převodovky.

Ford Focus Combi

Dobrou volbou je také Ford Focus Combi, který poskytne výborné jízdní vlastnosti, dobře zpracovaný interiér a skvělý poměr cena versus výkon. Z palety motorizací je ideální volbou naftový agregát 1.5 TDCI 88 kW. Většina modelů, které jsou dnes nabízeny v autobazarech, byly využívány pro firemní
účely. Předpokladem tedy je, že procházely pravidelnými servisními prohlídkami a vozy by tak neměly být ve špatném stavu kvůli zanedbaným servisním úkonům. Nicméně je stejně jako u Octavie vůz nezbytné důkladně prověřit včetně servisní historie.

V rámci hodnocení spolehlivosti dosáhl Ford Focus podle TÜV Reportu 2019 podobných hodnot jako Hyundai.

Text: Carvago (editováno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *