Nové otázky v testech pro autoškoly: Tentokrát i s videem

Kruhový objezd

Již brzy na zájemce o získání řidičského oprávnění čekají v testech další nové otázky. Ty se zaměřují na řešení častých situací na silnicích, jako je například jízda za snížené viditelnosti či řešení situací na různých typech křižovatek. Poprvé se v testech objeví také dynamické otázky ve formě videí. Nové zkušební otázky pro autoškoly představili zástupci Ministerstva dopravy, Asociace autoškol a Ředitelství služby dopravní policie PČR.

Nová sada obsahuje 35 textových otázek a tři video otázky. V rámci zkoušky z odborné způsobilosti žadatelů o řidičská oprávnění budou otázky zařazeny od 13. února 2022. Zájemci se s nimi mohu seznámit a vyzkoušet si je na webu noveotazky.cz.

Bezpečnost silničního provozu je jednou z mých priorit, proto oceňuji, že v první polovině února letošního roku budou do testů pro nové zájemce o řízení zařazeny nové otázky, které připravují na každodenní situace za volantem,“ říká ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Počítá přitom s tím, že koncept video otázek se bude v dalších letech dále rozvíjet.

„Naším cílem je tzv. VZOR = Vzdělaný-Zdatný-Odpovědný-Řidič, který má znalosti, ovládá vozidlo a uvědomuje si důsledky svého chování. Jsem přesvědčen o tom, že balík nových otázek nás k tomuto cíli u těch, kteří s řízením teprve začínají, zase o trochu posune,“ doplňuje ministr Kupka.

V textových otázkách ze zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se nyní zaměřujeme na aktuální témata, jako je jízda automobilem za snížené viditelnosti, což je téma v zimě velmi aktuální,“ charakterizuje novou sadu předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.

Vyzkoušejte si nové otázky i vy

Teoretické zkoušky žadatelů o řidičská oprávnění probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice. Testy skládají žadatelé on-line v systému Ministerstva dopravy. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, tj. v jízdách.

Na přípravě nových testových otázek rádi spolupracujeme, protože můžeme předávat naše zkušenosti z praxe. Z učeben a od počítače se tak lehce uchazeč o řidičské oprávnění dostává do každodenního provozu, i když zrovna nesedí s instruktorem za volantem. To je pro nás důležité,“ doplňuje Jiří Zlý, ředitel služby dopravní policie Policie ČR.

Nové otázky jsou součástí projektu Nová generace testových otázek pro žadatele o řidičák (noveotazky.cz). Jde o 100 nových textových a 20 animovaných dopravních otázek pro zkoušky v autoškolách, které jsou postupně nasazovány do ostrých testů. Novou generaci otázek si na webu noveotazky.cz může vyzkoušet každý.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *