Paříž autem: Jak dojet na pařížský autosalon či k Eiffelově věži?

Renault Zoe Paříž

Paříž patří mezi nejoblíbenější turistické destinace světa, z České republiky je přitom relativně dostupná, nejen letadlem, ale klidně i autem. Jde přitom také o oblíbenou destinaci motoristických fanoušků, a to díky slavnému pařížskému autosalonu. Ať už jedete autem do Paříže kvůli autosalonu nebo kvůli tamějším krásám, připomeňme si, jak se do francouzské metropole dostat.

Paříž autem za 11 hodin

Cesta autem do Paříže z České republiky přitom není nijak složitá. Z Prahy je to nějakých 1.030 kilometrů, které zvládnete za zhruba 11 hodin (pokud je cesta volná), přičemž trasa vede prakticky celá po dálnici. Při výjezdu z Prahy najedete na dálnici D5 směr Plzeň a následně Rozvadov, přičemž prakticky celé Německo projedete po dálnici A6. Jen u Hockenheimu přejedete na dálnici A61 (směr Koblenz/Saarbrucken), abyste se po pár kilometrech opět vrátili na A6 (směr Saarbrücken/Kaiserslautern), která vás zavede až na hranice s Francií.

Tam po několika kilometrech na dálnici A320 přejedete na dálnici A4, která vás kolem Mety a Remeše dovede až k Paříži. Myslete přitom na to, že ve Francii bývají dálnice zpoplatněné mýtným. Podle údajů ViaMichelin vás tak cesta po Francii do Paříže jen na dálničních poplatcích vyjde na 31,50 eur.

V Paříži hledejte sjezd Porte de Versailles, případně Porte de la Plaine nebo Porte de Sèvres. A pak už se držte jen na Bd Périphérique, až dojedete k výstavišti. Zaparkovat se dá blízkých parkovištích Access Place des Insurgés de Varsovie, 75 015 Paříž nebo Rue Marcel Yol, Vanve, 92 170 Vanves.

Alternativě můžete před Hockenheimem odbočit směr Karlsruhe a pak Francií projet kolem Štrasburku a Nancy.

Ve Francii pozor na eko plaketu Crit’Air

Každopádně sami pořadatelé radí do centra nejezdit automobilem a raději využít městskou hromadnou dopravu. Možná je to i tím, že v Paříži je vyžadována ekologická plaketa (Crit’Air), kterou na svých vozech musejí mít i zahraniční řidiči. U osobních vozidel je platná ve všední dny, s tím, že v centru Paříže je vyžadována plaketa alespoň Crit’Air 5. V širším centru Paříže je pak povinná plaketa alespoň Crit’Air 4.

Plaketu Crit’Air můžete koupit online, prostřednictvím oficiálních stránek. Přijde vás na 3,70 eur (3,11 eur + 0,59 eur poštovné) s tím, že při vyplňování údajů budete potřebovat informace z technického průkazu vozidla.

Paříž letadlem

Kvůli dálničnímu mýtnému a ekopoplatkům řada návštěvníků Paříže volí raději cestu letadlem. Zpáteční letenku z Prahy už seženete za nějakých 2.000 korun, v akci i levněji. Nejdostupnější letenky každopádně bývají na vzdálenější letiště Beauvais Tille, kam z Prahy létá třeba společnost Ryanair. To pak do Paříže musíte dojet autobusem a po francouzské metropoli jezdit hromadnou dopravou. To z letišť Orly a Charles de Gaulle už jezdí příměstské vlaky.

Co v Paříži vidět?

Pokud jedete do Paříže kvůli autosalonu, rozhodně doporučujeme si výlet prodloužit a navštívit i některé pařížské památky. Klasika je Eiffelova věž, Vítězný oblouk na Champs-Élysées, bazilika Sacré Coeur nebo muzeum Louvre. Právě třeba k Eiffelovce se z výstaviště Porte de Versailles dostanete hromadnou dopravou za zhruba půlhodinku.

Milovníci moderní architektury by pak rozhodně neměli minout čtvrť La Défense nebo budovu Nadace Louis Vuitton od amerického architekta Franka Gehryho, autora Tančícího domu v Praze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *