Pes v autě: Jak bezpečně ho převážet v autě?

Pes v autě

Češi jsou považováni za národ pejskařů, a tak čtyřnozí mazlíčci jsou i častými spolujezdci v automobilech. Jenže pes v autě není jen tak, víte, jak na to, aby jeho převoz byl bezpečný, jak pro zvíře samotné, tak pro další členy posádky?

Rozhodně nestačí, když jen dáte čtyřnohému mazlíčkovi měkkou deku na zadní sedadlo vozu. To pro jeho i vaši bezpečnost rozhodně neděláte maximum. Když do auta zezadu někdo i jen lehce narazí, psa to vymrští ze sedadla a může to kromě něj ohrozit i další cestující v autě.

Správný postroj pro psa nutností

Proto odborníci doporučují větší plemena převážet v zavazadlovém prostoru. V takovém případě se hodí namontovat speciální mříž, která odděluje zavazadlový prostor od zbytku vozu. Její montáž u autorizovaného partnera zabere jen pár minut. Její kotvicí body navíc zůstávají namontované, takže ji můžete kdykoli snadno vyndat a zase nasadit podle potřeby. Mříž lze navíc dále obalit třeba dekou, pro případnou další ochranu převáženého čtyřnohého přítele.

Psy menších ras je možné převážet na zadních sedadlech, ale ani to se neobejde bez správných pomůcek. I tady je potřeba mít správný postroj, který připnete k bezpečnostním pásům. Na zadní sedadla můžete také dát ochranný potah, který zajistí, že interiér vozu zůstane čistý.

Pes v autě: Co říká zákon?

Na způsob přepravy psa a jiných zvířat navíc myslí i zákon. Konkrétně zákon o provozu na pozemních komunikacích, č. 361/2000 Sb. v paragrafu 5 říká, že řidič je kromě povinností uvedených v § 4 dále povinen, mj.:

  • i) zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu,
  • j) zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby,

Právě to znamená, že pes v autě musí být během jízdy řádně zajištěný. Není však každopádně přesně specifikováno, zda pes při jízdě v autě musí být v zavazadelníku nebo dokonce v kleci. Při porušení tohoto nařízení řidiči hrozí pokuta, když policisté usoudí, že pes není řádně zadržen. Činit může 2.000 či 2.500 korun.

„Psa nikdy nepřevážejte na předním sedadle, kde je aktivní airbag spolujezdce. Neměl by ale ani jezdit na volno vzadu, kde při prudkém brždění nebo nárazu může pes vyletět dopředu,“ upozorňuje produktový specialista z českého zastoupení značky Toyota Daniel Němec. „Jakmile psa naložíte, je nutné zajistit nejen jeho speciálním postrojem, ale také ostatní převážené předměty tak, aby mu nemohly ublížit,“ doplňuje Němec.

Nejen bezpečnost, ale i komfort psa

Při jízdě autem se psem byste ale neměli myslet jen na jeho bezpečnost, ale také na jeho pohodlí. Zvlášť na delších cestách nezapomínejte na pravidelné zastávky na venčení. Rovněž zajistěte svému pejskovi také přísun vody, případně jídla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *